Tisková zpráva (Tisková zpráva)
Obchod a služby  |  06.01.2022 10:39:21

Na český trh loni vstoupilo 38 nových značek. Navzdory koronavirové krizi je to nejvíce za poslední tři roky

  • 38 nových značek a konceptů na českém retailovém trhu potvrzuje jeho potenciál
  • Nově vstupujících je o 52 procent více než v roce 2020, důvodem je zčásti realizace dříve odložených otevření prodejen a větší množství prostor ke krátkodobým pronájmům
  • Mezi největší značky, jež k nám loni vstoupily, patří Primark, HalfPrice, Anson’s, Versace, Fielmann a e-Obuv.cz
  • 18 značek je z módního odvětví, 32 značek otevřelo v Praze, 22 přišlo do obchodních center
  • Na popularitě získávají dočasné pop-up koncepty

Český maloobchodní trh a fyzický retail je pro retailové značky stále atraktivní, jak potvrzuje loňský příchod 38 nových zahraničních brandů – je to nejvíce za poslední tři roky. V roce 2020 jich bylo 25, meziroční nárůst tedy činí 52 procent.

Jan Kotrbáček, partner a vedoucí týmu pronájmu maloobchodních prostor pro střední a východní Evropu, Cushman & Wakefield:  „Fyzické nakupování zůstává přes všechny problémy a změny, jež přinesla koronavirová krize, důležitou součástí maloobchodního prostředí. Česko pak zůstává klíčovým trhem pro vstup zahraničních značek do regionu střední a východní Evropy – zdejší kupní síla je setrvale vysoká a v dlouhodobých plánech retaileři počítají s obnovením původních počtů zahraničních návštěvníků, kteří jsou významnou součástí klientely v Česku – zejména v Praze a dalších turistických regionech.“

Především móda

Přibližně 40 procent retailového trhu tvoří segment módy – oděvů, doplňků a obuvi – proto i vstupů na český trh je nejvíce v tomto odvětví. Loni k nám přišlo 18 módních značek, a to napříč segmenty: v tom luxusním otevřela prodejna Versace v Pařížské ulici; z prémiových stojí za zmínku zejména německý Anson’s v obchodním centru Westfield Chodov či Manuel Ritz v nákupní galerii Myslbek (oba se zaměřením na pánskou módu), italský prodejce kašmírového zboží Falconeri ve Westfield Chodov, maďarský Sugarbird v pasáži Černá Růže či německý Hiltl v Premium Outlet Prague Airport. V Galerii Harfa otevřel svůj první obchod polský multibrand Halfprice, prodávající zlevněné prémiové zboží. Na massmarket míří například Primark, Modivo, Heavy Tools a Dedoles.

Jan Kotrbáček, partner a vedoucí týmu pronájmu maloobchodních prostor pro střední a východní Evropu, Cushman & Wakefield: „Červnové otevření první a největší prodejny Primarku v centru města ve střední a východní Evropě na pražském Václavském náměstí bylo nejvýznamnějším vstupem nové značky ze segmentu rodinné módy a doplňků na zdejší trh – nejen letos, ale za uplynulých deset až patnáct let: posledním podobně významným příchodem bylo otevření prodejny H&M v roce 2003, předtím např. značek Zara, C&A, Marks & Spencer či New Yorker. V letošním roce se plánuje otevření druhé prodejny Primarku na českém trhu, v Brně. Značka vstoupí také na slovenský trh, a to prodejnou, jež se otevře společně s rozšířením mixed-use projektu Eurovea v Bratislavě.“

Nabídka doplňků se rozšířila díky vstupu německé optiky Fielmann: ta otevřela prodejnu v obchodním centru Westfield Chodov a chystá se otevřít další, vlajkovou, na hlavní pražské nákupní ulici Na Příkopě. Kabelky nebo šály si lze pořídit v novém obchodě francouzské značky MOA ve Westfield Chodov či slovenské Cube v OC Nový Smíchov. Řady prodejců obuvi posílila značka Aldo, jež znovuotevřela svou prodejnu ve Westfield Chodov, a polská prodejna eObuv.cz v OC Nový Smíchov, spojující online nakupování s fyzickou prodejnou.

Jan Kotrbáček, partner a vedoucí týmu pronájmu maloobchodních prostor pro střední a východní Evropu, Cushman & Wakefield: „Strategie, kdy se kamenné prodejny kombinují s elektronickým prodejem, je nyní pro obchodníky klíčová. V pandemii se ukázalo, že e-shopy fyzický retail neohrožují, ale ideálně doplňují. Zároveň online kanál není dost dobře schopen samostatného přežití bez fyzických prodejen. Důkazem jsou značky eObuv.cz a Modivo, jejichž tzv. phygital stores propojením online a offline nákupů daný brand posilují. Konceptů kombinujících online a fyzický retail bude jednoznačně přibývat a stane se pro značky nutností, aby si udržely místo v konkurenčním prostředí. Dalším zásadním maloobchodním konceptem bude stále častěji tzv. experiential retail, kde se virtuální svět potkává s tím fyzickým za využití technologií, jako je třeba virtuální realita (VR) či rozšířená realita (AR).“

Zábava a gastronomie

Segment volnočasových a gastronomických konceptů byl v posledních dvou letech velmi výrazně zasažen protipandemickými omezeními a jeho návrat do normálu bude trvat delší dobu. I přesto na trh vstupují nové koncepty, např. do Olympie Olomouc přišel slovenský kinooperátor Cinemax. Registrujeme expanzi fitness konceptů – otevřelo se třeba německé fitness Clever Fit v obchodním domě Kotva či britský OneGym v kancelářské budově Parkview na pražské Pankráci a i v letošním roce čekáme příchod dalších značek v této oblasti. Zábavu cílenou na děti přináší polský operátor dětských parků Leopark v Centru Černý Most či největší krytý zábavní park v Česku Majaland, koncept belgického operátora Plopsa, v Premium Outlet Prague Airport.

V segmentu Food & Beverage je nová polská kavárenská síť Dobro & Dobro Cafe v Purkyňově ulici, steakhouse El Gaucho v Dušní ulici, francouzská pekárna Aux Merveilleux de Fred v Revoluční ulici, prodejce japonských dezertů Motiko v OC Nový Smíchov či britské My Cookie Dough s prodejnou ve Westfield Chodov. V Prostějově se otevřelo belgické bistro Nawhal’s. Na trh vstoupil také ruský diskontní řetězec Mere se dvěma prodejnami v Příbrami a Mostě.

Značky míří hlavně do pražských obchodních center

Stejně jako v minulosti převládaly mezi nováčky značky z módního odvětví (12 prodejců oblečení, 5 doplňků a obuvi, jeden sportovního oblečení), následovalo stravování (7 brandů). Posílil také segment vybavení domácností a elektra, protože během koronavirové krize lidé trávili více času doma. Na český trh tak vstoupila švédská značka elektrospotřebičů Asko, ruský prodejce textilií Cozy Home, polské železářství Klimas Wkręt-met, americká prémiová audiotechnika Sonos a francouzský prodejce umění YellowKorner.

Nejvíce značek a konceptů (7) k nám loni přišlo z Polska, dále z Německa (4), Itálie (4) a Spojeného království (3). Většina brandů otevřela svou první prodejnu v Praze – těch bylo 32, další např. v Brně nebo Karlových Varech.

Nejvíce – 22 – prodejen otevřelo v nákupních centrech, přičemž nejoblíbenější pro vstup nových značek na trh byl Westfield Chodov (6) a OC Nový Smíchov (4). 11 značek otevřelo na hlavních nákupních třídách v centrech měst, dvě v kancelářských komplexech, dvě v outletech, jedna v retailovém parku.

Jan Kotrbáček, partner a vedoucí týmu pronájmu maloobchodních prostor pro střední a východní Evropu, Cushman & Wakefield: „Vysoký počet vstupů nových značek nicméně neznamená nárůst celkové obchodní plochy. U stávajících nájemců totiž přetrvává trend vyhodnocování a optimalizace obchodní sítě, což může vést k menšímu počtu obchodů, ale zároveň k zaměření na dominantnější a kvalitnější prostory. Kvantita je nahrazována kvalitou.“

Tabulka 1: Značky, které do ČR nově vstoupily v roce 2021

Oblečení

Doplňky a obuv

Sportovní oblečení

Supermarket

Anson’s

Aldo

Crazy

Mere

Falconeri

Cube

 

HalfPrice

Dedoles

 

Happymum

eObuv.cz

 

Heavy Tools

Fielmann

 

Hiltl

MOA

 

 

Manuel Ritz

 

 

 

Modivo

 

 

 

Primark

 

 

 

Rock Shop

 

 

 

Sugarbird

 

 

 

Versace

 

 

 

Stravování

Volný  čas

Domácnost a elektro

Ostatní

Aux Merveilleux de Fred

Cinemax

Asko

Mr Jeff

Ben & Jerry's

Clever Fit

Cozy Home

 

Dobro & Dobro Cafe

Leopark

Klimas Wkręt-met

 

El Gaucho

Majaland

Sonos

 

Motiko

OneGym

YellowKorner

 

My Cookie Dough

 

 

 

Nawhal’s

 

 

 

Pozn.: Některé ze značek, jež na český trh v roce 2021 vstoupily, na něm již v minulosti působily – jedná se o tzv. re-entry. Na trh se loni takto vrátily např. značky Versace, Aldo, Sugardbird, El Gaucho, YellowKorner, Ben & Jerry’s či Happymum.

Dočasné pop-up prodejny

Vedle zmíněných 38 nově příchozích brandů evidujeme v loňském roce nárůst počtu pop-up prodejen. Ty značce umožňují otevřít si obchod na kratší dobu a většinou se jedná o již upravené prodejny nevyžadující velké investice do vybavení. Tyto prostory vhodně vyplňují dobu, než dojde k obsazení prostor permanentním nájemcem, který podepisuje smlouvu na delší období a do prostor investuje. V důsledku koronavirové krize, během níž mnozí retaileři optimalizují počet prodejen, je takovýchto prostor nyní k dispozici více než historicky. Pro nové značky je pop-up prodejna příležitostí prověřit trh a reakci zákazníků na jejich produkty, zároveň jde o významnou marketingovou podporu výrobků a značky samotné.

Loni si v Česku své první pop-up prodejny vyzkoušeli prodejci spotřebičů Dyson, sirupů Monin, hodinek Tudor, prémiového alkoholu Hennessy či likérů Baileys ve svém Treat Baru. V OC Letňany vznikla největší pop-up prodejna značky Van Graaf s názvem Pop Up Sale Fashionow, známá například z německého Hamburku, Frankfurtu, Berlína či Oberhausenu.

V předchozích letech se pop-up prodejny osvědčily např. značkám Vasky, Salamander nebo IKEA. Velice populárním místem, kde si retaileři mohou vyzkoušet svoje obchody, jsou často outletová centra.

Jan Kotrbáček, partner a vedoucí týmu pronájmu maloobchodních prostor pro střední a východní Evropu, Cushman & Wakefield: „Fyzické obchody stále zákazníkům dokážou nabídnout zážitek, kontakt s produktem a značkou včetně odborného servisu a poradenství, které online nedokáže v takovém rozsahu zprostředkovat. Proto jsou různé pop-up koncepty pro značky, jež neměly s danou lokalitou zkušenosti nebo fungovaly pouze v online prostředí, atraktivní a jejich obliba dále poroste. V mnoha případech se pak z dočasného obchodu stane permanentní pobočka či prodejna.“


Společnost Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) je předním světovým poskytovatelem realitních služeb, které ve výjimečné kvalitě dodává nájemcům i vlastníkům nemovitostí. Cushman & Wakefield je jednou z největších firem v sektoru komerčních nemovitostí: zaměstnává na 50 000 lidí ve 400 pobočkách v 60 zemích světa. V roce 2020 dosáhly příjmy společnosti 7,8 miliardy dolarů, a to díky aktivitám v oblasti správy budov, nemovitostí a projektů, pronájmu, investičních trhů, oceňování nemovitostí a dalších služebK článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Zprávy a články ke koronaviru a nemoci COVID-19


Poslední zprávy z rubriky Obchod a služby:

Čt 10:11  Maloobchodní tržby meziměsíčně poklesly Raiffeisenbank a.s. (Raiffeisenbank a.s.)
Čt   9:32  Virtuální boom maloobchodu ČSOB-Dealing (ČSOB-Dealing)


Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2022

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.