Pim Brands (Ronda Invest)
Okénko investora  |  22.12.2021 11:14:56

Skutečná inflace je výš. Proč to stát nechce přiznat

V listopadu stoupla domácí inflace na šest procent, což bylo o 1,1 procentního bodu víc než v září. Je to nejvyšší inflace za posledních 13 let.

Kromě jiného vzrostly například ceny elektřiny, tabáku, oděvů nebo automobilů. Jedenáct měsíců v řadě zdražují pohonné hmoty.

 

Co patří do koše

Inflaci v Česku měří Český statistický úřad indexem spotřebitelských cen. Sleduje se vývoj cen několika stovek výrobků a služeb. Každé položce je v tomto spotřebním koši přiřazena určitá váha. Například plnotučné mléko má váhu 0,12 procenta, zmrzlina 0,24 procenta a cigarety 0,48 procenta.

Že nepijete mléko ani nekouříte? Pak ceny těchto výrobků nejsou součástí vašeho individuálního spotřebního koše – každý z nás má trošku jiné preference a jinou osobní inflaci. Statistici mají nelehkou úlohu – nastavit obsah spotřebního koše a váhu jednotlivých položek v něm tak, aby co nejvíc odrážely spotřebitelské preference nás všech.

Nemůžeme ale říct, že by v tom byli dokonale úspěšní. Kamenem úrazu jsou ceny bydlení. Bydlení je totiž ve spotřebním koši zastoupené pouze položkami „nájemné z bytu“ s váhou 3,63 procenta a „imputované nájemné vlastníků-nájemníků (náklady vlast. bydlení)“ s váhou 10,61 procenta. Nákup bydlení se v metodice statistiků považuje za investici, ne za spotřebu.

Jinými slovy: inflace měře­ná indexem spotřebitelských cen téměř nezahrnuje ceny nemovitostí. Ty v posledních letech rostly o desítky procent, tempo jejich růstu v Česku patří k nejvyšším v celé Evropské unii. Pokud by inflace zahrnovala v plné výši ceny nemovitostí, byla by ještě o kus vyšší než stávajících šest procent.

 

O dva body víc

Toho jsou si vědomi v České národní bance, kde před lety začali počítat „experimentální index spotřebitelských cen se zahrnutím cen starších nemovitostí“ (CPIH). V něm jsou tedy zahrnuty ceny nových i starších nemovitostí včetně pozemků. A výsledek? Inflace měřená tímto indexem je o jeden až dva procentní body vyšší než inflace statistického úřadu. To znamená, že skutečná inflace teď daleko přesahuje šest procent.

Proč to Česká národní banka ani Český statistický úřad nechtějí přiznat? Z prostého důvodu – na oficiálně vykazovanou inflaci je navázána celá řada valorizací – například starobních penzí, sociálních dávek a řídí se podle ní i spousta smluv. Nárůst oficiálně vykazované inflace by znamenal o to větší valorizaci důchodů, sociálních dávek a podobně, což by – dál zvýšilo inflaci.


Jak na inflaci vyzrát

Pokud nechceme přicházet o svoje pracně vydělané úspory, je potřeba investovat do takových aktiv, jejichž hodnota s inflací roste.

K těm patří právě zmíněné nemovitosti, které v posledních letech inflaci výrazně překonávají. I proto si investice do nemovitostí získávají v Česku stále větší oblibu. Druhým důvodem je i to, že jsou považovány za konzervativní investici – nemovitosti jsou reálné aktivum, na které si můžeme kdykoliv sáhnout. Není ale potřeba disponovat milionovými částkami na nákup nemovitosti. Využít se dají i jiné způsoby investování do nemovitostních projektů, kde můžete investovat třeba jen tisícovku.
 

Pim Brands

Pim Brands má jako analytik společnosti RONDA INVEST několikaletou praxi ze světa finančních trhů. Studoval na Fakultě informačních technologií ČVUT a kromě analytické činnosti se také aktivně podílí na vývoji algoritmického obchodování a online marketingu. Ve volném čase se věnuje studiu cizích jazyků a jak technické, tak fundamentální analýze trhu. Jeho oblibou je japonská kultura, cestování a sport.


RONDA INVEST

RONDA INVEST a.s. je českou P2B platformou, která se na jednu stranu zaměřuje na poskytování úvěrů zajištěných nemovitostmi pro malé a střední podnikatele v Česku a na Slovensku, a na straně druhé nabízí možnost firmám i lidem do těchto úvěrů investovat. Každý úvěr k investici je zajištěn bonitní nemovitostí se zástavním právem a notářským zápisem se svolením k vykonatelnosti. Výše poskytovaných úvěrů nepřesahuje 70 % hodnoty dané nemovitosti. Výnosy dostávají investoři každý měsíc na účet a neplatí žádné vstupní ani pravidelné poplatky.

Za společností stojí podnikatelská skupina Alphaduct, a.s. podnikatele Vladimíra Komára, kam patří mimo jiné značky Dermacol, Axigon, Krondorf a 15% podíl akcií patří podnikateli Gabrielu Kovácsovi, majiteli společností Citfin – Finanční trhy, a.s. a Citfin, spořitelní družstvo.

Investoři mají možnost investovat online s výnosem až 6 % ročně na stránkách: https://www.rondainvest.cz/investovani

Více informací na https://www.rondainvest.cz.

23.12. 13:47  M2 (inflator)
23.12. 13:44  M2 (M2)
23.12. 13:43  M2 (M2)
22.12. 16:01  M2 (janek)
22.12. 12:55  M2 (M2)

Poslední zprávy z rubriky Okénko investora:

Po 10:35  Jak nejlépe investovat v roce 2022 Jiří Cimpel (Cimpel & Partneři)
Pá 18:12  Inflace v Argentině vzrostla na 50,9 procenta Ing. Štěpán Křeček, MBA (BHS)
Pá   9:31  Tržby za prodej oděvů a obuvi vzrostly o 283,5 procenta Ing. Štěpán Křeček, MBA (BHS)
Pá   9:28  Jaké škody napáchá omikron na leteckých společnostech? Lucia Žárska (ProfitLevel)

Přečtěte si také:

10.06.2021Inflace se výš již nevyšplhala Markéta Höfferová (Kurzy.cz)
13.04.2021Ropa drží inflaci výš (Komentář) Investiční bankovnictví (Komerční banka)

Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2022

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.