Radomír Jáč (Generali Investment)
Makroekonomika  |  07.12.2021 09:38:34

Průměrná mzda v české ekonomice vykázala v letošním třetím čtvrtletí meziroční růst

Průměrná mzdačeské ekonomice vykázala v letošním třetím čtvrtletí meziroční růst 5,7 % v nominálním a 1,5 % v reálném vyjádření, což znamená výsledek velmi blízký tržnímu očekávání a zároveň silnější růst, než jaký předpokládala ČNB.

Celkově údaje za letošní třetí čtvrtletí potvrzují, že vývoj na trhu práce byl z pohledu tuzemských domácností příznivý a ve zmíněném čtvrtletí podpořil solidní růst spotřeby domácností.

 

Meziroční růst průměrné nominální mzdy v letošním třetím čtvrtletí činil 5,7 % a průměrná nominální mzda se tak vyšplhala na úroveň 37 499 korun.

Reálná mzda, tedy nominální mzda očištěná o inflaci, vzrostla meziročně o 1,5 %.

Finanční trh očekával růst reálné mzdy na úrovni 1,4 %, ČNB ve své prognóze prezentovaní počátkem listopadu očekávala pro reálnou mzdu za letošní třetí čtvrtletí růst 0,5 %.

Mzdový růst tak víceméně odpovídal tržním očekáváním, zároveň však byl o jeden procentní bod silnější, než předpokládala centrální banka.

 

Mzdový růst vykázaný za letošní třetí čtvrtletí lze vnímat jako solidní, jakkoliv jej samozřejmě nelze srovnávat s rekordním růstem vykázaným v letošním druhém čtvrtletí, kdy průměrná nominální mzda vzrostla meziročně o 11,4 % jak díky nízké srovnávací základně, tak díky výplatám mimořádných odměn ve zdravotnictví a sociální péči.

Lze říci, že mzdový vývoj se ve třetím čtvrtletí vrátil k normálním podmínkám, přinejmenším v tom smyslu, že meziroční změna byla v porovnání s vývoje v letošním druhém čtvrtletí mnohem méně ovlivněna přechodnými či jednorázovými faktory.

Solidní mzdový růst je tažen situací na trhu práce, kde ze strany zaměstnavatelů trvá poptávka po pracovní síle.

Z průzkumu ČSÚ je patrný nedostatek potřebných pracovníků ve stavebnictví, ve službách a také v průmyslu, což je faktor hovořící pro zvyšování mezd.

 

Jakkoliv je růst průměrné nominální mzdy tempem 5,7 % blízko tržním očekáváním, tak pohled na jednotlivá odvětví odhaluje poměrně výrazné rozdíly.

Výrazně nadprůměrný růst mezd vykázaly ve třetím čtvrtletí činnosti v oblasti nemovitostí, kde růst meziročně činil 11,8 % a jde o jediné odvětví, v němž byl ve třetím čtvrtletí zaznamenán dvouciferný meziroční růst mezd.

Nadprůměrný růst mezd hlásí také zdravotní a sociální péče, vzdělávání a ubytování, stravování a pohostinství.

Nejslabší růst byl zaznamenán v odvětví kulturní, zábavní a rekreační činnosti, kde mzdový růst činil pouhých 0,6 % a zde se nabízí úvaha o možné negativním vlivu omezení a komplikací souvisejících s pandemií.

 

Vrátíme-li se k ekonomice jako celku, kde nárůst průměrné mzdy činil 5,7 %, tak celkový objem mezdekonomice v letošním třetím čtvrtletí vzrostl meziročně o 6,8 % s tím, jak celkový nárůst nominální mzdy musíme upravit o růst zaměstnanosti, jenž v meziročním vyjádření činil 1,0 %.

Vývoj na trhu práce je konzistentní s příznivým vývojem spotřeby domácností, jež za letošní třetí čtvrtletí potvrdila nedávno zveřejněné detailní statistiky o výkonu HDP.

 

Za letošní rok jako celek lze čekat mzdový růst v oblasti mírně pod 6 %, můj aktuální odhad činí 5,9 %.

V reálném vyjádření, tedy v situaci, kdy bude celoroční inflace zhruba na úrovni 3,8 %, by tak průměrný reálný výdělek v ekonomice za celý rok 2021 mohl vzrůst zhruba o 2,0 %.

Pro srovnání, v roce 2020 průměrná nominální mzdačeské ekonomice vzrostla o 3,1 % a v reálném vyjádření klesla o 0,1 %.
Radomír Jáč

Radomír Jáč

Radomír Jáč působí na kapitálových trzích již dvacet let, a to s praxí na pozici hlavního analytika v předních investičních bankách a asset management společnostech aktivních na středoevropských trzích. Profesně pokrývá makroekonomický vývoj včetně měnové a rozpočtové politiky, vývoj měnových kurzů či výnosů vládních dluhopisů, především ve středoevropském regionu (včetně české ekonomiky) a v eurozóně. Vystudoval VŠE v Praze se zaměřením na hospodářskou a sociální politiku, ekonomické teorie a finanční trhy. Volný čas dělí mezi své nejbližší, běh a literaturu.


Generali Investments CEE, investiční společnost, a.s.

Logo Generali

nabízí individuálním investorům a institucím komplexní produkty a služby v oblasti kolektivního investování a investičního managementu. Spravuje české podílové fondy vedené v českých korunách a irské investiční fondy nabízené v CZK, EUR a PLN. Nabídku přímých investic individuálních investorů do široké škály podílových fondů doplňuje nabídka produktů pravidelného investování, investičních programů a produktů životního cyklu. Mezi hlavní institucionální klienty patří pojišťovací a zajišťovací společnosti a penzijní fondy a současně obhospodařuje aktiva nejvýznamnějších částí Generali CEE Holding B.V. Společnost působí na trhu od roku 1991 a podle údajů Asociace pro kapitálový trh ČR je největším správcem aktiv v České republice. Její aktiva ve správě přesahují 289 mld. Kč. Řadí se tak mezi vedoucí firmy rovněž v regionu střední a východní Evropy.

Generali Investments CEE je součástí skupiny Generali, nezávislé italské finanční skupiny se silnou mezinárodní působností, která vznikla v roce 1831. Skupina Generali patří mezi přední světové pojišťovny s předepsaným pojistným 70 miliard euro (v roce 2016). Ve více než 60 zemích světa zaměstnává 74 tisíc odborníků. Skupina Generali zaujímá vedoucí postavení na trzích západní Evropy. Stále významnější pozici získává v Asii a také v regionu střední a východní Evropy. V 10 zemích tohoto regionu je skupina Generali jedním z předních poskytovatelů pojištění prostřednictvím holdingové společnosti Generali CEE Holding B.V.


K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Kalkulačka pro výpočet čisté mzdy v roce 2020

Více zpráv k tématu Mzdy


Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2022

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.