Stipendia pro žáky se neosvědčila, 16 milionů korun dostanou přímo školy na podporu vybraných studijních oborů
Celkem 16 milionů korun dostanou středočeské střední školy na podporu vybraných studijních oborů, které jsou potřebné, ale není o ně mezi žáky odpovídající zájem. Rozdělení částky dnes schválili krajští radní. Jde o takzvané podporované obory, kde dříve žáci měli nárok na stipendia.
O zrušení stipendií rozhodla nová krajská vláda v únoru letošního roku. Podle analýzy se totiž ukázalo, že tento typ finanční podpory pro žáky není motivační. Namísto toho rada tehdy rozhodla, že se peníze určené na stipendia rozdělí přímo školám. „Pro využívání peněz z nového programu jsme stanovili jednouchá a transparentní pravidla. Peníze mohou školy, kde mají podporované obory, využít buď na pořízení nezbytného vybavení pro žáky, jako je například pracovní oblečení, obuv, nářadí, druhou možností je materiální motivace žáků např. formou různých soutěží nebo dlouhodobého hodnocení podle předem daných pravidel a třetí možností je zlepšit didaktické vybavení pro výuku vybraných podporovaných oborů,“ připomněl nová pravidla radní pro oblast školství Milan Vácha (STAN). Rozhodování o využití prostředků je v kompetenci ředitele školy, podkladem pro poskytnutí peněz jsou data o počtu žáků ve statistickém zahajovacím výkazu. Zástupci z řad ředitelek a ředitelů středních škol, které využívaly v minulosti stipendijní program, na nastavení pravidel také spolupracovali.
Na seznamu zařazených do programu je aktuálně 37 oborů a jde o ty samé, které až dosud kraj podporoval formou stipendií pro žáky. „Podle analýzy se stipendia na vývoji zájmu o jednotlivé obory neprojevila tak, jak se předpokládalo, u některých je dokonce patrný pokles. Stipendia se zaváděla už v roce 2009 a od té doby na ně kraj do června letošního roku uvolnil celkem 125 705 700 korun,“ vysvětlil radní Vácha.
Obory, které chce kraj zatím nadále podporovat, vyplývají z poptávky na trhu práce. Některé jsou určené pro žáky se speciálními vzdělávacími potřebami, z jiných odejdou žáci s výučním listem a zhruba sedmina jich končí maturitou. Mezi podporovanými obory je tak například klempíř, elektrikář, pekař, řezník, tesař, zedník, ale i praktická sestra, zahradník nebo zemědělec – farmář.
Zprávy o koruně
Poslední zprávy z rubriky Studium:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Koruna - kurzy koruny, grafy, nejnovější zprávy o koruně. Česká, dánská, islandská, norská, švédská koruna.
- Koruna, Dánská koruna DKK, kurzy měn
- Koruna, Švédská koruna SEK, kurzy měn
- Koruna, Norská koruna NOK, kurzy měn
- CZK, česká koruna - převod měn na CZK, českou korunu
- Česká koruna, CZK - kurzy měn české koruny
- 7 dní s korunou - Koruně napomohl sentiment, fundamenty ale dále hlásí oslabení
- Koruna zpět nad 24,50 CZK/EUR (Komentář) Kurz koruny v průběhu týdne ztrácel. Zatímco v pondělí domácí měna zahajovala obchodování na úrovni 23,30 CZK/EUR, v pátek se již nacházela nad hladinou 23,50 CZK/EUR.
- Koruna zpět nad 24,50 CZK/EUR (Komentář) Kurz koruny v průběhu týdne ztrácel. Zatímco v pondělí domácí měna zahajovala obchodování na úrovni 23,30 CZK/EUR, v pátek se již nacházela nad hladinou 23,50 CZK/EUR.
- Koruna zpět nad 23,50 CZK/EUR (Komentář) Kurz koruny v průběhu týdne ztrácel. Zatímco v pondělí domácí měna zahajovala obchodování na úrovni 23,30 CZK/EUR, v pátek se již nacházela nad hladinou 23,50 CZK/EUR.
- 7 dní s korunou - koruna mírně oslabovala, z Maďarska přišlo varování
- Poplatky a stipendia na vysokých školách v Evropě – nová interaktivní on-line publikace Eurydice
Prezentace
25.04.2023 ARMEX ENERGY razantně snižuje ceny. Získat je...
24.04.2023 Nový produkt od XTB. Investice dostupnější než...
19.04.2023 ARMEX ENERGY slaví 18 let na trhu. Výročí...
Okénko investora
Miroslav Novák, AKCENTA CZ
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Problémy ve vzduchu: Udrží letecké společnosti kurz směrem vzhůru?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Nadační přístup ke správě rodinného majetku a vhodné investiční strategie
Lucia Žárská, ProfitLevel
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Tiskové zprávy
Zásoby plynu v Česku k 20. 5. - aktuální stav...
Dostupné bydlení je možné. Podmínkou jsou...
Mistr tesař, Mistr pekař, Mistr obuvník. Stát se..
Řízení dodavatelů – kulatý stůl CyberBlog.cz:...
Okénko finanční rady
Iva Grácová, Bezvafinance
Blíží se další Milostivé léto – těší se na něj především živnostníci a firmy
Michaela Prátová, RekvalifikačníKurzy.cz
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Marek Pokorný, Portu
Kolik letos ušetříte za dovolenou díky silné koruně a proč pomáhá v investičních začátcích