Ing. Zbyněk Kalousek (Coinbank)
Okénko kryptoměny  |  26.11.2021 07:34:00

Kryptopodvody nabírají na síle – čeho se raději vyvarovat, abyste nepřišli o svou investici (2. díl)

Vývoj kurzu měny SQUID | zdroj coinmarketcap.com

Jaké jsou některé běžné podvody s kryptoměnami?

Ať se to někomu líbí, nebo ne, investoři do kryptoinvestic se mohou stát terčem útoku ze strany podvodníků. Stále se jedná o mladý obor, který je plný neznámých pro začínající investory. Ti se tak vystavují tomuto novému a stále se vyvíjejícímu riziku podvodů a tzv. šmejdům. Pokud jste do svého investičního portfolia zařadili kryptoměny nebo máte zájem v budoucnu investovat do bitcoinu nebo etherea, dozvíte se v dalších dílech o nejčastějších podvodech, se kterými se budete moc setkat. Zmíníme také varovné signály, které byste neměli opomíjet, na které je třeba dát si pozor, a které by vás měly varovat před investicí do takového produktu.

Jaké jsou některé běžné podvody s kryptoměnami?

Podle Federální obchodní komise (FTC) přišlo v období od října 2020 do března 2021 téměř 7 000 lidí v důsledku kryptopodvodů o více než 80 milionů dolarů. To je obrovský skok oproti 570 investičním podvodům s kryptoměnami a ztrátám ve výši 7,5 milionu dolarů během stejných měsíců jen o rok dříve. Vzhledem k rostoucímu počtu podvodů s kryptoměnami uvádíme několik vzorů, na které je třeba si dát pozor:

Požadování plateb pouze v kryptoměnách

Pokud zdánlivě důvěryhodná osoba nebo maloobchodní zařízení tvrdí, že nemůže přijmout jinou formu měny než Bitcoin, jedná se pravděpodobně o podvod. Bitcoin a další altcoiny jsou vzkvétající třídou aktiv, takže podle odborníků nebudou důvěryhodné instituce přijímat kryptoměny a zároveň nepřijímat měnu typu euro nebo česká koruna běžnými způsoby, jako jsou bankovní převody, šeky, platby kreditními a debetními kartami a hotovost.

Obecně platí, že každý, kdo po vás požaduje platbu v bitcoinech, se je možná snaží hromadit a vydělat na jejich prudce rostoucí hodnotě. Na rozdíl od bank v blockchainu chybí běžné protokoly typu "poznej svého zákazníka" (know-your-customer, KYC). To znamená, že lidé si mohou otevřít peněženky, aniž by museli ověřovat svou totožnost, nebo adresu a kontaktní údaje. Ačkoli je blockchain veřejný a vytváří trvalé, volně přístupné záznamy, lidé mohou na blockchainu provádět transakce víceméně anonymně, což usnadňuje podvod, sebrání vašich peněz a útěk.

Anonymní nebo falešné identity

Absence protokolů KYC v blockchainu je hlavním otazníkem pro jeho široké využití. U decentralizované platformy ve skutečnosti neexistují žádná ochranná opatření, která by určovala, kdo je dobrý a kdo špatný hráč. Je to opravdu jen o tom, že si kupující musí dávat pozor.

Slibnou zprávou je, že blockchain může poskytnout novou formu transparentnosti. Data v blockchainu nelze změnit ani odstranit, díky čemuž jsou všechny transakce veřejně dostupné. Když společnost Colonial Pipeline v červnu zaplatila anonymním hackerům 63,7 bitcoinu (v hodnotě téměř 2,3 milionu dolarů), vyšetřovatelé mohli transakce sledovat v blockchainu a výkupné zabavit. Hackeři používali k přesunu Bitcoinů hostovanou peněženku, což značně přispělo k tomu, že je vyšetřovatelé našli zhruba za pět dní. Odborníci tak tvrdí, že v blockchainu je zabudována transparentnost a nyní díky nástrojům, které programátoři vyvíjejí, můžete pomocí sofistikovaného softwaru provést analýzu na řetězci a sledovat, kam různé platby putují.

Bude však otázkou času, než se donucovací orgány na všech úrovních samosprávy seznámí s novými nástroji natolik, aby mohly efektivně vyšetřovat blockchainové podvody menšího rozsahu. V současné době stále existuje možnost, že kryptoměnové tokeny, NFT a další digitální blockchainová aktiva mohou být využívána k praní špinavých peněz v malém i velkém měřítku. Například by mohli zločinci získat peníze z nějaké nekalé činnosti, koupit si NFT za peníze, které dříve vydělali prodejem drog, a díky tomu by mohli vyprat peníze v NFT a legalizovat tak svou činnost.

Praní peněz v masovém měřítku není naštěstí ještě moc rozšířené. Určitě k pomalejšímu tempu využívání různých kryptonástrojů k praní špinavých peněz přispívá prozatím i velká volatilita kryptoměn.

Nákup kryptoměn CoinBank

Ing. Zbyněk Kalousek

Vystudoval ekonomii a management na Masarykově univerzitě v Brně. V minulosti se věnoval analýzám finančních trhů. K této činnosti se po kratší odmlce opět navrací. Spoluzakladatel společnosti, která se zabývá poradenstvím a akreditovaným vzděláváním. Spolupracuje s několika dalšími firmami. Svět kryptoměn vnímá jako progresivní část trhu, která nabízí plno příležitostí, ale zároveň skýtá plno nástrah, od decentralizace, apolitický přístup, k velké volatilitě kurzů, až k čím dál náročnější těžbě kryptoměn.


CoinBank

Od roku 2021 spolupracuje se společností MipSoftware, která provozuje směnárnu s kryptoměnami CoinBank a burzu s kryptoměnami CoinBank Trader. Obě platformy jsou zajímavé zejména pro středoevropskou klientelu. Skrz své produktu propojuje koncové uživatele s největšími světovými kryptoburzami a nabízí příjemné uživatelské prostředí. Pro českého klienta je nejspíš nejpříjemnější funkce obchodování prostřednictvím české měny. Široká nabídka kryptoměn, přístup k největším světovým burzám, to jsou předpoklady pro zajímavou spolupráci.

Více informací na https://coinbank.cz/.


Poslední zprávy z rubriky Okénko kryptoměny:

St 11:47  Půlení bitcoinu bylo úspěšné, ale co bude dál? Ing. Zbyněk Kalousek (Coinbank)
15.04.2024  Zlato trhá rekordy, ale prodávat nemusí být moudré Martin Stránský (WBTCB)




Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688