Export (export.cz)
Životní prostředí  |  25.11.2021 16:29:54

Čechy láká „Čisté Srbsko“. země modernizuje vodní hospodářství

Systém zásobování pitnou vodu je v Srbsku na úrovni, která ani zdaleka neodpovídá požadavkům Evropské unie. Srbové proto projevují velký zájem o dodávky technologií a řešení v této oblasti. S tím, jak se bude rozšiřovat čerpání z předvstupní pomoci EU, poroste i objem prostředků, které bude srbská státní správa nucena v této oblasti investovat. To znamená také příležitost pro české firmy, které se prezentovaly v bělehradském veletržním centru Belexpocentar.

Ilustrační foto: Shutterstock

Vodní hospodářství bylo zařazeno mezi prioritní sektory pro Srbsko v Mapě globálních oborových příležitostí českého ministerstva zahraničí. Srbská vláda bude v letech 2021 – 2026 realizovat projekt „Čisté Srbsko“, který mimo jiné předpokládá investice ve výši 4 miliard eur do komunální infrastruktury a čistíren odpadních vod. Zemi prozatím chybí ucelená ekologická infrastruktura, jako jsou právě čistírny a funkční kanalizace.

Z dostupných dat srbského statistického úřadu RZS vyplývá, že moderní vodovody pokrývají cca 75 % obyvatel, zbytek je zásobován z menších vodovodů, kde se neprovádí každodenní kontrola kvality vody. Celkové množství městských odpadních vod v roce 2020 činilo 304 miliony m3, z toho 249 milionů m3 bylo vypouštěno do kanalizace. Zbývající část skončila v septicích, trativodech atd.

Objem odpadní vody z průmyslového využití činí 104 miliony m3. Z toho je následně vyčištěno pouze 28 milionů, tedy zhruba čtvrtina. Hlavní podíl připadá na průmysl zpracování základních kovů, chemický průmysl a papírenský průmysl.

ČEDIČOVÉ ODLITKY I INVESTIČNÍ CELKY

Listopadová prezentace českých firem v bělehradském veletržním centru Belexpocentar se uskutečnila ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR a společností Exponex. Tato mimořádná akce byla zaměřena na odbornou prezentaci firem v oblasti vodního a odpadového hospodářství, a s tím spojenými technologiemi vodohospodářství, úpravy vody, ochrany životního prostředí a obnovitelných zdrojů elektrické energie.

Představila se zde mimo jiné česká společnost Eutit, která patří mezi největší světové výrobce odlitků z čediče. Tato firma vyvíjí výrobky k výstavbě, ale i rekonstrukci stokových sítí s využitím čedičových žlabů, které několikanásobně zvyšují životnost těchto děl. Dále se prezentovala společnost Sigma DIZ, která se specializuje na inženýrskou činnost a komplexní dodávky investičních celků v oboru čerpací techniky se zaměřením na aplikace pro teplárenství, klasickou a jadernou energetiku. Zájem o srbský trh měly i další významné české firmy, a to konkrétně společnost Heckl, jejíž výrobní sortiment je zaměřený na vodohospodářství, instalatérství a inženýrské sítě. Firma vyrábí zemní soupravy, litinové a plastové poklopy, podkladové desky, plastové kalové koše, mosazné a bronzové tvarovky, šachty a jímky. Dalším účastníkem byla společnost Hidrostal Bohemia, která se zaměřuje především na trh odpadních vod. Firma je výrobcem čerpadel s charakteristickým šroubovým oběžným kolem. Společnost vyrábí technologie pro provzdušňovací a míchací systémy, pro čistírny odpadních vod, separační systémy pro oddělení tuhých látek přitékajících kanalizací nebo velkoobjemové pumpy. Obchodní perspektivy v Srbsku očekává i společnost iWater, Consortium, jejímž předmětem činnosti je implementace a dodávka bioreaktorů s technologii USBF pro projekční řešení čistírny odpadních vod ve městech a obcích.

Významným faktorem pro úspěšnost české prezentace v Srbsku byla podpora Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK ČR), které sdružuje právnické a fyzické osoby, činné v oboru vodovodů a kanalizací pro veřejnou potřebu. Dle představitelů sdružení SOVAK je Srbsko je v posledních letech mimořádně atraktivní destinací pro české firmy.

Foto: Velvyslanectví ČR v Bělehradě

PŘÍNOS ROZVOJOVÉ SPOLUPRÁCE

Velvyslanec Tomáš Kuchta při setkání s účastníky české prezentace připomněl, že ve prospěch našich firem v Srbsku v oblasti vodního a odpadového hospodářství hovoří řada úspěšně realizovaných projektů rozvojové spolupráce. Na tomto základě získaly české firmy osobní kontakty a zejména kladné reference.

Podle českého velvyslance je pro firmy mimořádně důležité, že Srbsko vykazuje velmi dobré makroekonomické výsledky. Očekává se, že srbská ekonomika dosáhne v letošním roce růstu HDP přes 7 %, což patří mezi nejvyšší v celoevropské relaci. Rovněž další ukazatele potvrzují vysoce prorůstový trend, například sektor průmyslu a vodního a odpadového hospodářství vykázal za druhé čtvrtletí 2021 nárůst 13,5 %. Stavební výroba se zvýšila o 17,7 %, export zboží a služeb o 36,5 %, dovoz zboží a služeb dokonce o 42,9 %. Balkánská země je také díky těmto ukazatelům nyní velmi lákavá nejen pro exportéry, ale i pro zahraniční investory. Přiliv přímých zahraničních investic by za rok 2021 mohl dosáhnout cca 3,4 miliardy eur.

Velvyslanectví ČR doporučilo, aby prezentace českých firem proběhla v příštím roce na veletrhu Sajam Voda ve formě národní účasti.

Miroslav Čančík, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Bělehradě


Moderní ekonomická diplomacieModerní ekonomická diplomacie je časopis, který vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR a který je určen především pro české exportéry. Jedná se o dvouměsíčník, ve kterém vývozní firmy najdou praktické informace o exportních trzích, o službách které jim nabízí Ministerstvo zahraničních věcí a síť ambasád spolu se zahraničními kancelářemi českých státních agentur a institucí. Čtenářům přináší také informace o našich seminářích a podnikatelských misích, o možnosti zapojení se do B2B aktivit České rozvojové agentury a financování exportu. Obsahuje také články, komentáře, analýzy a rozhovory o trendech v oblasti světové ekonomiky, perspektivních exportních oborech a úspěšných českých exportérech.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentářZobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.