mzv.cz (MZv ČR)
Ze světa  |  25.11.2021 08:53:00

Česká republika pomáhá zlepšit podmínky pro rozvoj podnikání v Comratu (Moldavsko)

Česká republika pomáhá zlepšit podmínky pro rozvoj podnikání v Comratu

24.11.2021 / 14:11 | Aktualizováno: 25.11.2021 / 08:53

Česká republika dlouhodobě financuje projekty zaměřené na udržitelný a environmentální hospodářský rozvoj. Aktuální podpora se týkala dekontaminace zanedbaných objektů, které mají potenciál využití pro hospodářský rozvoj.

Dlouhodobým cílem Moldavska je zlepšit podmínky pro podnikání a zajistit zahraniční investice. Prioritou moldavské vlády je tedy zatraktivnění podmínek pro investory a vytvoření lákavých příležitosti. Jedním z problémů, kterým však musí Moldavsko čelit, jsou opuštěné a dnes již nevyužívané průmyslové a zemědělské objekty (brownfields), které jsou pozůstatkem průmyslové, zemědělské, rezidenční, vojenské či jiné aktivity. Tyto lokality zpravidla bývají zdrojem kontaminace a působí negativně jak na životní prostředí, tak i na zdraví obyvatelstva, v konečném důsledku i na další hospodářský rozvoj oblasti.

Moldavsko se snaží nalézt řešení pro dekontaminaci mnohdy nebezpečných areálů a prostřednictvím nového využití hospodářsky pozvednou své regiony. Z důvodu chybějících financí však problémy s brownfiledy řeší často moldavská města a regiony po svém a pokud se areály nenacházejí přímo v centru měst, většinou zůstávají na pospas svému osudu.

Situaci se však rozhodli řešit v Comratu, hlavním městě autonomní oblasti Gagauzie. V Gagauzii a právě v Comratu existuje velký potenciál pro další rozvoj podnikání, Gagauzie se aktivně snaží vyhledávat investiční příležitosti a podporovat rozvoj podnikání. V Comratu každoročně probíhá Investiční fórum Gagauzie na které přijíždějí firmy z celého světa, letos fórum proběhlo z důvodu šíření pandemie Covid-19 pouze on-line. Město Comrat se obrátilo na Českou republiku s prosbou o pomoc s řešením situace mnoha brownfiledů ve města a okolí. Volba České republiky nebyla náhodná, a to díky dobrému jménu, které má Česká republika v Moldavsku, díky realizaci projektů zahraniční rozvojové spolupráce, a to nejen v sektoru sanace a dekontaminace.

Projekt, financovaný Ministerstvem průmyslu a obchodu České republiky v rámci programu Aid for Trade, se tedy zaměřil právě na identifikaci „brownfieldů“ a na návrhy opatření na jejich oživení a budoucí rozvoj. Projekt realizovala česká firma Dekonta a na začátku proběhlo místní šetření, průzkum lokalit a následná pasportizace brownfieldů. Pro tři vybrané lokality byl vypracován návrh řešení na jejich dekontaminaci a další možné využití, součástí byl i odhad finanční náročnosti. Celkovým záměrem byl rozvoj místních produkčních kapacit, budování infrastruktury na podporu obchodu a služeb. Navrhovaná řešení na další využití brownfieldů byly sdíleny s městem Comrat s Výkonnou radou Gagauzie a dále se Státní inspekcí životního prostředí, nyní se představitelé Gagauzie pokouší získat další finanční prostředky na realizaci navržených opatření.

Comrat je hospodářským centrem, především pro zpracování potravin, výrobu alkoholu, zpracování ropy, oděvní a nábytkářský průmysl. V Comratu je také svobodná ekonomická pod-zóna a „greenfiled“ s poměrně dobrým silničním propojením k jedinému moldavskému dopravnímu přístavu v GIurgiulesti. Česká republika tak přispěla k další stimulaci investičních aktivit a ke zvýšení možností pro další hospodářský rozvoji regionu.

Kateřina Šilhánková, diplomat, Velvyslanectví České republiky v Kišiněvě

 

 

Rozvoj podnikání v Comratu

Rozvoj podnikání v Comratu


K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentářZobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.