ČSÚ (ČSÚ)
Makroekonomika  |  25.11.2021 08:14:08

Covid a naše peněženky

Jak zatřásl mimořádný rok 2020 se spotřebními zvyklostmi českých domácností? Změnila se výrazně struktura výdajů v době, kdy byla země uzavřena a lidé zůstali bez možnosti obvyklých sociálních kontaktů?

Odpověď do jisté míry přinesly výsledky pravidelného šetření Statistika rodinných účtů (SRÚ), které mapuje hospodaření soukromých domácností. Z nich je zjevné, že meziročně došlo ke snížení celkových spotřebních výdajů. Na osobu tak za rok 2020 prů měrně připadly výdaje ve výši 149 810 , což bylo asi o 3 400 méně než v roce 2019 (153 193 ).  V měsíčním přepočtu to v minulém roce znamenalo  průměrný výdaj na osobu 12 484 , tedy o necelých  300 méně než v roce 2019.

Kde útraty vzrostly

Základní trend ovšem zůstává zachován: největší podíl v rozpočtu české domácnosti tvoří náklady na bydlení, vodu, energie a paliva a výdaje za potraviny a nealkoholické nápoje. V těchto dvou segmentech se výdaje meziročně měnily rozdílně. Zatímco u bydlení a s ním spojených výdajů se měsíčně jednalo o nepatrný nárůst ze 3 014 na osobu v roce 2019 na 3 024 v roce 2020, v případě potravin a nealkoholických nápojů stouply měsíční výdaje o 128 z 2 454 na 2 582 . Důvodem je skutečnost, že po většinu roku nebylo možné navštěvovat restaurace a jiná stravovací zařízení mimo domovy, a část spotřeby z nich se tedy přesunula přímo do domácností.

Útraty v těchto zařízeních se přitom sledují v oddíle služby stravování a ubytování. Obdobně se protiepidemická opatření odrazila na výdajích domácností za alkohol a tabák z obchodů, které meziročně vzrostly o 338 na osobu, což odpovídá cca 28 za měsíc.

V období lockdownů vzrostly také výdaje za nábytek, bytové vybavení a zařízení domácnosti z 9 629 na 10 252 na osobu za rok. Domácnosti rovněž zvýšily útraty za vlastní zdraví, v roce 2020 na tento účel vydaly o 368 více než v roce 2019. Z největší části se na tom podílely výdaje za léky a další zdravotnické výrobky, např. roušky či respirátory.

Průměrné spotřební výdaje domácností na osobu a rok ()

Zdroj: ČSÚ

Na čem se „šetřilo“

Na druhé straně strmý pád zaznamenaly výdaje za stravování a ubytování. Lidé mnohem méně využívali restaurace a kantýny, část roku byla k dispozici pouze možnost dovozu jídla domů nebo jeho vyzvednutí u výdejních okének. Kvůli těmto omezením klesly roční průměrné výdaje na osobu o 1 805 (150 měsíčně). S vládními opatřeními souvisí i snížené nákupy oblečení a obuvi. Rozdíl ve výdajích mezi lety 2019 a 2020 činil průměrně 613 na osobu za rok (51 měsíčně). V roce 2020 se domácnostem snížily také výdaje za dopravu, meziroční pokles byl 1 109 . Zmrazení veřejného života znamenalo citelnou ránu pro odvětví rekreace a kultury. Šlo především o výdaje za dovolené a rekreační a kulturní služby (kina, divadla, kulturní programy apod.). Vzhledem k téměř nulové možnosti provozovat veřejné volnočasové aktivity „ušetřila“ peněženka každého člena domácnosti v průměru bezmála dvě tisícovky ročně, měsíčně to znamenalo pokles o 161 na osobu.

Skutečné rozdíly budou vyšší

Vzhledem k omezené velikosti zpravodajského souboru jsou roční výsledky SRÚ zpracovávány z dat příslušného a předcházejícího roku se zohledněním meziročních indexů spotřebitelských cen. Tuto skutečnost je třeba při meziročním porovnávání vzít v úvahu. Rozdíly mezi roky 2019 a 2020 byly proto ve skutečnosti výraznější, než je z výsledků na první pohled patrné.

Struktura výdajů domácností (2020, %)

Zdroj: ČSÚ

Článek si budete moci přečíst také v připravovaném čísle časopisu Statistika&My.

Více informací na www.czso.cz

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Zprávy a články ke koronaviru a nemoci COVID-19
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.