Richard Bechník (Fincentrum & Swiss Life Select a.s.)
Finanční rady  |  16.11.2021 14:01:56

Dopady inflace a jak chránit úspory


 

Jak uchránit úspory před znehodnocováním? Jak se daří akciím v proinflačním prostředí? Odpověď hledá Fincentrum & Swiss Life Select ve svém komentáři.

Říjen přinesl další zrychlení inflace v ČR na 5,8 %. Dvě třetiny inflačního pohybu způsobují položky jako bydlení, doprava či zboží zbytné spotřeby v podobě cigaret a alkoholu. „Možná ještě zajímavější pohled nabízí skutečnost, že za téměř polovinou inflace stojí domácí poptávka (tedy ne pouze zahraniční ceny). Navzdory tomu, že jak inflace, tak změny úrokových sazeb překvapily svojí výší, stále inflačnímu vrcholu můžeme teprve čelit,“ řekl Richard Bechník, hlavní analytik Fincentrum & Swiss Life Select. Listopadové a prosincové odpuštění DPH sice může inflační čísla rozkolísat, avšak už v lednu se může inflace velmi snadno dostat až k 7 %. Inflační predikce pro konec roku 2022 hovoří o 4,1 % a u 2023 se očekává návrat ke 2 %. )

Ve středoevropském regionu se však nejedná o něco ojedinělého. Například maďarský index spotřebitelských cen v říjnu vzrostl na 6,5 %. I ve vyspělých ekonomikách však spotřebitelé řeší rychlý růst cen. V USA se říjnová meziroční inflace vyhoupla na 6,2 %. „V globálním měřítku platí, že kombinace silné poptávky a omezení nabídky posouvá ceny výše. Důležitým faktorem jsou i energie, které se v říjnu dotkly rekordních úrovní. Například v Evropě ceny zemního plynu za týden nakrátko vyskočily o 60 %,“ komentuje Richard Bechník, hlavní analytik Fincentrum & Swiss Life Select.

Jakou inflaci očekávají trhy?

Důležité je nezabředávat pouze do aktuální výše inflace. Dlouhodobá očekávání trhů výrazně zmírňují napětí a dávají naději na její pokles. Pětileté inflační výhledy trhů (dolarové), tedy průměrná inflace v následujících pěti letech, se pohybují v rozpětí od 2,8 % až k aktuálním 3,1 %. Podle jiných finančních nástrojů, které reflektují pohled trhu na průměrný pětiletý inflační vývoj započínající za pět let, inflace zbrzdí na 2,35 %.

Co vše způsobuje inflace?

Nepřímo pak má inflace dopad i na růst úroků u finančních produktů. Inflace totiž nutí centrální banku ke zvyšování sazeb, což ji má udržet poblíž 2% pásma. „Nejcitelněji však tento vývoj pociťují občané u hypotečních produktů. Ty na rozdíl od vkladových a termínovaných vkladů mnohem flexibilněji reagují na úrokové změny, hypoteční sazby tedy rostou rychleji. Ještě na začátku roku přitom poskytovala většina bank hypotéku s úrokem pod 2 %. Nyní bychom v předposledním měsíci roku hypotéku pod 4 % našli v čím dál menším počtu bankovních domů,“ řekl Richard Bechník, hlavní analytik Fincentrum & Swiss Life Select.

Pouze pro představu, kdyby někdo chtěl pořídit hypotéku za 3,3 milionu korun při LTV 90 % a splatnosti za 25 let, tak Česká spořitelna mu nabídne zhruba pětiletou fixační sazbu 4,34 %. Měsíční splátka pak převyšuje 18,2 tisíc korun. „Při zohlednění dané výše úvěru a LTV se skutečně již nejedná o levnou záležitost, zvlášť když za danou sumu těžko pořídíte větší byt. Domácnosti o nižších příjmech se proto často musí spokojit s variantou nájmu,“ uvádí Richard Bechník, hlavní analytik Fincentrum & Swiss Life Select.

U jiných bank to však není lepší, Komerční banka by v takovéto situaci úročila vaši hypotéku 4,34 %, Hypoteční banka 4,49 %. Pokud domácnost disponuje vyšším vlastním kapitálem, pak za předchozích okolností ale s LTV sníženém na 80 % by Česká spořitelna nabídla úrok 3,74 %, Hypoteční banka 4,19 %.

Diverzifikujme podobu úspor

Když mám našetřené úspory, jak je mám uchránit před znehodnocováním? Jak se daří například akciím v proinflačním prostředí? „Zde se podíváme na tři zajímavé statistiky, které argumentují právě ve prospěch této třídy aktiv (měřeno na amerických akciích). Na datech od roku 1926 do 2020 při inflaci nad 3 % akcie historicky v průměru zhodnotily o 6,6 % p.a., pod touto inflační hranicí se v průměru zhodnocování ještě zrychluje na 12,9 %. Při jemnějším dělení, které vychází z dat na časové ose od roku 1948, jakmile se inflace pohybovala v intervalu 3–4 %, akcie se přesto blížily zisku téměř 8 % (vztaženo vždy na 12 měsíců),“ vysvětluje Richard Bechník, hlavní analytik Fincentrum & Swiss Life Select.

A do třetice si řekneme další zajímavý úhel pohledu. Někdo totiž u předchozích statistik může namítnout, že průměrná data mohou být ovlivněna extrémními cenovými výkyvy. Pro tyto kritiky banka Goldman Sachs zveřejnila jinou velice zajímavou hodnotu. Na časové řadě od roku 1960 vzala všechny kvartální výsledky amerických akcií a očistila je o výši inflace. Pak z těchto „reálných“ dat vypočítala medián, tedy prostřední hodnotu bez většího vlivu extrémů. I tak vychází krásné číslo 2,5 %. „Současně je ale pravdou, že akciím nesvědčí stagflace, tedy období ekonomické stagnace při vyšším růstu inflace. Je také otázkou, zda je před námi v delším horizontu nějaké výrazné ochlazení. Globální predikce stále hovoří o slušném ekonomickém růstu, česká ekonomika bude tak postupně zrychlovat a inflační očekávání trhů ukotvují budoucí inflaci ještě na slušných úrovních,“ uzavírá Richard Bechník, hlavní analytik Fincentrum & Swiss Life Select.
Richard Bechník

vystudoval Vysokou školu ekonomickou, přičemž v rámci hlavního oboru se zaměřoval na bankovnictví, pojišťovnictví a měnovou politiku. Profesní zkušenosti získal v České spořitelně a v Penzijní společnosti Komerční banky. V současnosti se jako investiční analytik Fincentrum & Swiss Life Select primárně věnuje problematice retailových investic. Nedílnou součásti dané pozice je monitoring a analýza finančních trhů se zaměřením na makroekonomické a geopolitické dění ve světěFincentrum & Swiss Life Select a.s.

Fincentrum & Swiss Life Select je přední finančně-poradenskou společností v České republice, která poskytuje komplexní finanční služby na nejvyšší kvalitativní úrovni. Je součástí finanční švýcarské skupiny Swiss Life, předního poskytovatele penzijních a finančních řešení v Evropě s tradicí již více než 160 let. Prostřednictvím kvalitních finančních poradců pomáháme soukromým i firemním zákazníkům připravit se na jejich finanční budoucnost.

Více na https://fcsls.cz/.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Finanční rady:

Pá 11:40  5 důvodů, proč si na vánoční dárky nebrat půjčku Iva Grácová (Bezvafinance)
01.12.2021  Investice do nemovitostních společností - správná volba? Vratislav Zámiš (Portu)
30.11.2021  Jak hluboko do kapsy si sáhnout domácnosti po zpřísnění limitů pro poskytování... Ing. Jiří Sýkora (Fincentrum & Swiss Life Select a.s.)
24.11.2021  Checklist: Jak odhalit podvodnou investici? Martin Lunáček (Portu)

Přečtěte si také:

19.08.2021Vysoká inflace a úspory Pim Brands (Ronda Invest)

Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.