ČSÚ (ČSÚ)
Z regionů  |  15.11.2021 00:00:00

Nezaměstnanost v Královéhradeckém kraji i v říjnu klesla

V průběhu měsíce října zaznamenaly úřady práce meziměsíční pokles počtu uchazečů o zaměstnání o 3,7 % na 9 782 uchazečů, meziročně o 7,4 %. Počet volných pracovních míst se proti září snížil o 3,7 %. Podíl nezaměstnaných osob činil 2,57 % a v mezikrajském srovnání byl čtvrtý nejnižší.

 

Úřady práce Královéhradeckého kraje evidovaly k 31. 10. 2021 celkem 9 782 uchazečů o zaměstnání, tj. meziměsíční pokles o 376 osob, relativně o 3,7 %. Počet uchazečů o zaměstnání klesl ve všech okresech kraje s výjimkou okresu Jičín, ve kterém byl zaznamenán mírný nárůst počtu nezaměstnaných, a to o 0,2 %. Nejvýraznější meziměsíční pokles byl v okresech Rychnov nad Kněžnou (o 6,1 %) a Hradec Králové (o 5,0 %). V okresech NáchodTrutnov byl evidován pokles počtu uchazečů o zaměstnání o 3,8 % resp. 2,6 %.

V porovnání s říjnem loňského roku se počet uchazečů o zaměstnáníkraji snížil o 7,4 %. Meziroční pokles byl zaznamenán ve všech okresech kraje. Nejvýraznější pokles počtu uchazečů o zaměstnání byl zaznamenán v okresech Jičín o 12,1 %, tj. o 141 osob a Hradec Králové o 8,9 %, tj. o 306 osob.

 

V říjnu v Královéhradeckém kraji mezi uchazeči o zaměstnání převažovaly ženy, které se na celkovém počtu uchazečů o zaměstnání podílely 52,8 %. Nejvyšší podíl nezaměstnaných žen byl evidován v okresech Jičín (56,5 %) a Rychnov nad Kněžnou (55,4 %). Počet žen hledajících práci meziměsíčně klesl o 231 osob, tj. o 4,3 %, na 5 163 žen. Z celkového počtu uchazečů bylo 7,3 % absolventů a mladistvých a 18,0 % osob se zdravotním postižením. Počet absolventů a mladistvých mezi uchazeči o zaměstnání se meziměsíčně snížil o 13,1 %, meziročně klesl o 0,3 % a počet osob se zdravotním postižením meziměsíčně klesl o 2,7 %, meziročně o 0,6 %.

Ze statistických údajů vyplývá, že během října bylo na úřadech práce Královéhradeckého kraje nově hlášeno celkem 1 506 uchazečů o zaměstnání, nejvíce v okresech Hradec Králové a Trutnov (406, resp. 371 osob). Noví uchazeči o zaměstnání tvořili 15,4 % z celkového počtu uchazečů v kraji. Celkem 1 882 uchazečům byla evidence ukončena, případně z ní byli vyřazeni.

Dosažitelní uchazeči o zaměstnání, tedy ti, kteří mohli bezprostředně nastoupit do zaměstnání při nabídce vhodného pracovního místa, tvořili 89,8 % z celkového počtu nezaměstnaných osob.

Nárok na čerpání podpory v nezaměstnanosti mělo 3 371 uchazečů evidovaných na úřadu práce, tj. 34,5 %. Její průměrná výše činila 9 030Kč. Celkem 25,9 % uchazečů mělo přiznanou podporu v nezaměstnanosti do 5,5 tis. , naopak 31,7 % uchazečů pobíralo měsíčně více než 10,5 tis. . V rámci kraje byl nejvyšší průměrný nárok v nezaměstnanosti vyplácen v okrese Rychnov nad Kněžnou (9 486 ) a nejnižší v okrese Trutnov (8 762 ).

 

 

Mezi uchazeči o zaměstnání převažovaly ke konci října osoby ve věku 55-59 let, které se na celkovém počtu podílely 14,2 %. Nejméně osob, které v říjnu evidovaly úřady práce, bylo ve věkové kategorii do 19 let (5,9 %). Průměrný věk uchazečů o zaměstnání byl v Královéhradeckém kraji 42,4 let. Podle vzdělanostní struktury bylo mezi uchazeči o zaměstnání nejvíce osob s výučním listem, a to celkem 3 364 osob, tj. 34,4 %. Naopak nejmenší podíl uchazečů o zaměstnání byl vysokoškolsky vzdělaných (6,4 %).

Podíl nezaměstnaných osob v Královéhradeckém kraji meziměsíčně mírně klesl a dosáhl hodnoty 2,57 %. Ve srovnání s průměrem celé ČR byl o 0,81 procentního bodu nižší. Z genderového pohledu tento ukazatel zaznamenal vyšší nezaměstnanost u žen než mužů, podíl nezaměstnaných osob u žen měl hodnotu 2,79 % a u mužů 2,36 %.

 

 

V mezikrajském srovnání patří Královéhradecký kraj dlouhodobě mezi regiony s nejnižší nezaměstnaností. V říjnu se kraj umístil na 4. místě a dlouhodobě zůstává podíl nezaměstnaných osob pod celorepublikovým průměrem. Nejnižší podíl nezaměstnaných osob byl zaznamenán opět v Pardubickém kraji (2,11%), který se na pozici s nejnižší nezaměstnaností drží od května 2020. Druhá nejnižší nezaměstnanost byla v Jihočeském kraji (2,51 %). Naopak nejvyšší podíl nezaměstnaných vykazovaly kraje Moravskoslezský (5,11 %) a Ústecký (5,05 %), třetí nejvyšší nezaměstnanost byla evidována v Karlovarském kraji (4,26 %). V porovnání se říjnem 2020 nezaměstnanost klesla ve všech krajích. Nejvýraznější meziroční pokles podílu nezaměstnaných osob byl evidován v kraji Karlovarském (o 0,76 p. b.) a Olomouckém (o 0,53 p. b.). V Královéhradeckém kraji nezaměstnanost klesla o 0,26 p. b.

Z pohledu okresů Královéhradeckého kraje dosáhl nejvyššího podílu nezaměstnaných osob okres Náchod (3,20 %) a Trutnov (2,96 %). Okres Rychnov nad Kněžnou se dlouhodobě řadí mezi okresy s nejnižší nezaměstnaností v rámci kraje i celé České republiky, kde v meziokresním žebříčku s podílem nezaměstnaných 1,63 % obsadil druhé místo. Nižší podíl nezaměstnaných mezi všemi 77 okresy (vč. hl. města Prahy) byl zaznamenán v okrese Praha-východ, a to 1,40 %.

Nabídka volných pracovních míst na konci října v Královéhradeckém kraji představovala 12 179 míst, meziměsíčně jejich počet klesl o 495 pracovních míst, tj. o 3,7 %. Při porovnání s říjnem 2020 se jejich počet zvýšil o 6,9 %. Z celkového úhrnu bylo 20,5% míst určeno pro absolventy a mladistvé a 5,0 % míst pro osoby se zdravotním postižením.

Na jedno volné pracovní místo připadalo k 31. říjnu v Královéhradeckém kraji 0,8 uchazeče, meziročně se počet uchazečů na jedno volné pracovní místo snížil o 0,1p. b. Nejpříznivější situace byla v okresech Rychnov nad Kněžnou a Jičín, kde na 1 pracovní místo připadalo 0,4, resp. 0,6 uchazeče. Naopak v okresech Trutnov a Náchod na jedno volné pracovní místo připadlo 1,3 uchazeče, resp. 1 uchazeč. Republikový průměr činil 0,7 uchazeče na 1 volné pracovní místo.

V průběhu října bylo na úřadech prácekraji nově hlášeno celkem 1 496 pracovních míst, nejvíce jich nově přibylo v nejlidnatějším okrese Hradec Králové, a to 623 míst, tj. 41,6 % z celkového počtu nově hlášených míst v kraji. Naopak nejméně jich bylo nově evidováno v okrese Rychnov nad Kněžnou (151 míst).

 

Více informací naleznete ve statistikách nezaměstnanosti na stránkách MPSV.

Další informace o nezaměstnanostiKrálovéhradeckém kraji jsou k dispozici v odkaze Statistiky/zaměstnanost, nezaměstnanost.

 

Kontakt:

Ing. Věra Varmužová

Krajská správa ČSÚ v Hradci Králové

e-mail: vera.varmuzova@czso.cz

tel.: 495 762 317

 

Přílohy

 
K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Z regionů:

Pá   0:00  Školní minipivovar ve Veselí nad Lužnicí letos slaví 10 let Jihočeský kraj (kraj-jihocesky.cz)
Pá   0:00  Strakonický očkovací maraton Jihočeský kraj (kraj-jihocesky.cz)


Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.