Kambodža hodlá ve svém energetickém mixu navýšit podíl obnovitelných zdrojů
Kambodža hodlá ve svém energetickém mixu navýšit podíl obnovitelných zdrojů
11.11.2021 / 09:15 | Aktualizováno: 11.11.2021 / 10:11
Kambodža patří v rámci regionu jihovýchodní Asie k zemím s nejvyšším růstem poptávky po elektrické energii. Nic na tom nezmění ani probíhající ekonomická krize, po jejím odeznění se očekává, že zájem o elektřinu poroste stejně jako v předchozích dvou dekádách, kdy země zažívala ekonomický boom. V posledním období se vláda více zaměřuje na propagaci investic do solární energetiky, novinkou je plán na odklon od uhelných elektráren. Menší projekty se zaměřením na obnovitelné zdroje by nemusely zůstat stranou zájmu ani českých firem, vedle oborů maloobchodu, služeb a cestovního ruchu jsou jednou z nejzajímavějších investičních alternativ.
Kambodža v posledním období obrací pozornost k obnovitelným zdrojům energie, hlavně fotovoltaice. Solární energetika byla kambodžským horkým tématem roku 2019 kvůli devastujícím suchům a rozsáhlým energetickým výpadkům. Do zcela opomíjené solární energetiky se tehdy pustila řada nových investorů, a to navzdory tomu, že Kambodža nezavedla žádné investiční pobídky nebo zvýhodněnou výkupní cenu jako tomu bylo v jiných zemích. Cenovou prémii zde neurčují dotace, ale tržní realita. Vzhledem k tomu, že Kambodža má nadále omezené energetické zdroje a neobejde se bez dovozů elektřiny ze zahraničí, jsou výkupní ceny stále poměrně vysoké a pro investory tedy příznivé.
Pryč od uhlí směrem k obnovitelným zdrojům
V souvislosti s odezníváním pandemie nyní v Kambodži znovu ožívá debata, jak s perspektivou rostoucí spotřeby energetický mix dále diverzifikovat a snížit dovozní závislost. Zatímco v loňském roce vláda ještě počítala s tím, že časté výpadky proudu nahradí nové uhelné elektrárny, nyní od záměru upouští a slibuje, že další uhelné elektrárny již nepovolí s výjimkou dostavby těch, které již byly schváleny. Plán na jejich budování totiž vyvolal značné kontroverze. Kriticky se k plánu loni vyjádřily přední nadnárodní oděvní značky, které v Kambodži šijí, a v dopise zaslaném ministrovi hospodářství pohrozily, že z Kambodže stáhnou výrobu, pokud dojde ke stavbě schválených uhelných projektů. Významějším důvodem, proč se Kambodža od uhlí nyní odklonila, je ale zřejmě revize těchto plánů ze strany čínských investorů poté, co Čína letos oznámila, že v zahraničí již výstavbu uhelných elektráren nebude podporovat ani financovat.
Podle odhadů Ministerstva energetiky a těžebního průmyslu Kambodže již nyní 45 % energetického mixu země pochází z obnovitelných zdrojů, hlavně vodních přehrad, k nimž se postupně přidávají i malé solární elektrárny. Podle optimistických odhadů by podíl obnovitelných zdrojů do roku 2040 mohl narůst až na 60 %. Stále větší část bude pravděpodobně tvořit právě sluneční energie. Zatímco ještě před dvěma lety pocházelo ze solárů pouhé 1 % instalovaného výkonu, nyní je tento podíl již 12 %, což představuje 376 MW. Celosvětový průměr je pod touto hranicí. V příštím roce má být navíc uvedeno do provozu 7 solárních elektráren s výkonem 495 MW, čímž se výkon instalované fotovoltaiky dále zvýší na 20 %.
Všechny plány ale nejsou tak růžové, jak se na první pohled zdá. Velkou překážkou je nadále nedostatečná rozvodná síť a nízké pokrytí venkovských oblastí. Za častými výpadky v mnoha případech nestojí pouze nízká výrobní kapacita, ale právě zastaralá přenosová soustava.
Fotovoltaika jako investiční i rozvojová příležitost
Z pohledu českých firem nabízí domácí energetický sektor příležitosti participovat na menších energetických projektech a dodávkách technologií do venkovských oblastí formou investic. Pro investory může být zajímavá jak solární energetika, tak i malé vodní elektrárny, zařízení na zpracování biomasy či bioplynu. Kromě investičních možností je zde prostor pro subdodávky, transfer zkušeností a studie proveditelnosti. A navázat lze také na zahraniční rozvojovou spolupráci. Přímo na fotovoltaiku se Česko zaměřuje třeba v rámci projektu Switch to Solar. Organizace Člověk v tísni zde letos zahájila víceletý rozvojový projekt na podporu konkurenceschopnosti malých firem, jimž má v rozvoji podnikání pomoci snadno dostupná a cenově výhodná solární energie. Projekt financuje Evropská unie a Česká rozvojová agentura.
Štěpán Vojnár, zástupce velvyslance, Velvyslanectví ČR v Phnompenhu
Poslední zprávy z rubriky Ze světa:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Woodi a Citi snižují své cílovky pro akcie KB, ale nechávají svá doporučení na "BUY"
- Výrobní ceny v průmyslu vykázaly v červnu další zpomalení svého meziročního růstu, ceny v zemědělství prohloubily svůj dvouciferný meziroční pokles
- DOPO četba: Jurečka chce navýšit příliv cizinců zhruba o dvojnásobek až na 70 000 ročně
- Vláda schválila návrh legislativních změn realizujících ozdravný balíček, navýšit chce rodičovský příspěvek
- Firma Vodňanská drůbež z koncernu Agrofert loni navýšila zisk o 165 procenta. Firmy napříč obory měly loni „mejdan“, podařilo se jim náklady inflace přenést na řadového občana a leckdy na tom ještě vydělat dost navíc
- Střípky z trhu – Tykač navýšil podíl v bance MONETA
- Důchody v lednu znovu porostou, průměrná starobní penze se navýší na 20 700
- Dopady klimatických změn na Evropu. Nárůst obnovitelných zdrojů signalizuje naději do budoucna
- Nastal čas nízkoemisních výrobních zdrojů, je s nimi počítáno i v lokalitě Prunéřov
- Zelená dohoda pro Evropu - udržitelnější využívání rostlin a půdy jakožto přírodních zdrojů. Předpis zavádí udržitelné hospodaření s půdou jako normu a řeší situace nepřijatelných zdravotních a environmentálních rizik v důsledku kontaminace půdy.
- udržitelné rostlinné zdroje a ochrana půdy - Evropský Green Deal
- V Norsku byl objeven zdroj vysoce kvalitních fosfátů, největší na světě
Prezentace
20.09.2023 Jak flexibilně financovat vaše podnikání mimo...
18.09.2023 Téma: dílenský stůl - pro kutily i živnostníky
Okénko investora
Michal Brothánek, AVANT IS
r2p invest SICAV, a.s.: Pečlivý výběr investic přesáhl zhodnocení 40 % pro VIA
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Štěpán Křeček, BHS
Versute Investments a BHS Private Equity Fund spolu s manažery koupili společnost Altran CZ
Vladislav Hetfleiš, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Miroslav Novák, AKCENTA CZ
Impuls k oslabení koruny dala ČNB finančním trhům již na srpnovém zasedání
Ali Daylami, BITmarkets
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Změna softwaru autopilota společnosti Tesla čelí kontrole NHTSA