Cez.cz (ČEZ)
Akcie v ČR  |  09.11.2021 06:56:00, aktualizováno 13.11.2021 09:03:56

Skupina ČEZ ve třetím čtvrtletí vydělala 5,1 mld. Kč

9. 11. 2021

Skupina ČEZ ve třetím čtvrtletí vydělala 5,1 mld.

Provozní zisk před odpisy (EBITDA) za I. - III. čtvrtletí dosáhl 47,5 mld. , meziročně o 3,4 mld. méně. Meziroční snížení je způsobeno prodejem rumunských a bulharských aktiv v roce 2021, díky čemuž Skupina ČEZ v roce 2021 do výsledků konsolidovala výsledky prodaných aktiv kratší dobu, a tím meziročně o 3,1 mld. méně. Skupina ČEZ upřesňuje celoroční výhled EBITDA na úroveň 59 až 60 miliard korun a výhled čistého zisku očištěného o mimořádné vlivy na 19 až 21 miliard korun.

ČEZ: Hospodářské výsledky za 1.-3. čtvrtletí 2021


Čistý zisk Skupiny ČEZ za I. - III. čtvrtletí dosáhl 6,7 mld. Kč. Po očištění o mimořádné vlivy dosáhl 16,9 mld. Kč a meziročně klesl o 10 %. Čistý zisk negativně ovlivnilo zhoršení střednědobých tržních podmínek pro uhelnou energetiku v návaznosti na zvýšení klimatických cílů na úrovni EU a také doporučení Uhelné komise ČR ukončit spalování uhlí nejpozději do roku 2038. Z těchto důvodů klesla tržní hodnota Severočeských dolů a Skupina ČEZ v souladu s účetními standardy vytvořila v letošním roce opravnou položku ve výši 9,2 mld. Kč v důsledku nižší očekávané poptávky po uhlí a dřívějšího ukončení těžby.

V samotném III. čtvrtletí dosáhl čistý zisk hodnoty 5,1 mld. Kč. EBITDA činila 15,9 mld. Kč, meziročně o 3,7 mld. Kč více, zejména díky vyššímu zisku z obchodování s komoditami a eliminaci dočasných ztrát zajišťovacích kontraktů výroby z I. pololetí.

„Provozní výsledky hospodaření se vyvíjejí v souladu s našimi výchozími ambicemi. Emisní intenzita CO2 Skupiny ČEZ při výrobě elektřiny poklesla v I.-III. čtvrtletí meziročně o 12 %. Aktuální dramatický růst tržních cen elektřiny na historická maxima se v hospodářských výsledcích Skupiny ČEZ pozitivně projeví až v dalších letech, protože na letošní rok je veškerá disponibilní kapacita jaderných a uhelných zdrojů již prodána a na příští rok již z více než 80 % také. Jsem rád, že akcie ČEZ rostou rychleji než ostatní evropské energetiky a že poskytují letos dokonce nejvyšší celkový výnos pro akcionáře (na úrovni přes 50 %) mezi nejvýznamnějšími evropskými energetikami, zařazenými do akciového indexu STOXX Europe 600 Utilities,“ uvedl předseda představenstva a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

Celková výroba elektřiny v rámci stávajících společností (tj. bez divestovaných aktiv v Rumunsku a Bulharsku) meziročně poklesla o 8 %. V bezemisních jaderných a obnovitelných zdrojích vyrobila Skupina ČEZ celkem 24,8 TWh, meziročně o 1 % méně. V emisních zdrojích vyrobila 14,8 TWh meziročně o 18 % méně, zejména v důsledku prodeje elektrárny Počerady a odstavení elektrárny Prunéřov 1 a Mělník 3. Za celý rok 2021 předpokládáme pokles emisní intenzity na vyrobenou elektřinu o 14 % na úroveň 0,28 t CO2/MWhe, což odpovídá cca 80 % emisí nového paroplynového zdroje.

„Meziročně významně vzrostl prodej elektřiny a plynu koncovým zákazníkům v České republice. U elektřiny došlo za první tři čtvrtletí k nárůstu o 9 %, u plynu dokonce o 18 %. V oblasti prodeje komplexních energetických služeb meziročně vzrostly tržby celkem o 4 % a za celý rok je očekáván nárůst o 10 %,“ uvedl místopředseda představenstva a ředitel divize obchod a strategie ČEZ Pavel Cyrani.

Prudký růst tržních cen elektřiny způsobil ve IV. čtvrtletí existenční problémy konkurenčním obchodním společnostem v ČR, které dostatečně nezajišťovaly své pozice proti tržním výkyvům cen elektřiny. V důsledku toho Skupina ČEZ prostřednictvím společnosti ČEZ Prodej převzala jako tzv. dodavatel poslední instance dodávky elektřiny téměř 400 tis. koncových odběratelů od společnosti Bohemia Energy, která přestala plnit své závazky. Ceny, za které naše společnost ČEZ Prodej dodává těmto zákazníkům elektřinu, jsou definovány legislativou a odpovídají aktuálním tržním cenám a nákladům na administraci převzetí zákazníků.

Spotřeba elektřiny na distribučním území společnosti ČEZ Distribuce meziročně vzrostla o 7 %, klimaticky a kalendářně přepočtena pak o 5 %. Spotřeba velkých podniků rostla meziročně o 6 %, spotřeba domácností o 12 %. Celkově dosáhla spotřeba vyšší úrovně než v roce 2019, tj. před rozšířením covidu-19 do Evropy.

„Upřesňujeme celoroční výhled EBITDA na úroveň 59 až 60 mld. Kč a výhled čistého zisku očištěného o mimořádné vlivy na 19 až 21 mld. Kč. Zlepšení našeho očekávání je dáno zejména vyšším ziskem z obchodování s komoditami a na úrovni čistého zisku navíc přijetím úroku souvisejícím s vráceným přeplatkem na darovací dani z emisních povolenek za roky 2011 a 2012. Čistý dluh Skupiny ČEZ klesl za první tři čtvrtletí o 13,7 mld. Kč, a to i díky příjmu z prodeje bulharských aktiv ve výši 9,5 mld. Kč. Ve III. čtvrtletí jsme zastavili prodejní proces výrobních aktiv v Polsku, protože nabídnuté ceny nebyly dostatečně ekonomicky atraktivní. Současně jsme zahájili kroky k zabezpečení dodávek tepla v obou lokalitách z moderních nízkoemisních zdrojů,“ uvedl člen představenstva a ředitel divize finance ČEZ, Martin Novák.

Ladislav Kříž , mluvčí ČEZ

13.11. 21:50  výdělky bank a velkých korporací (jarda)
09.11. 22:24  AMY (Anita)
09.11. 15:11  EVE (Deborah)Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.