Export (export.cz)
Ze světa  |  04.11.2021 12:23:49

Turecko usiluje o soběstačnost v obranném průmyslu

Turecký obranný průmysl zaznamenal v posledním desetiletí zásadní rozvoj. Ještě v roce 2010 se na seznamu 100 nejvýznamnějších světových firem působících v obranném průmyslu nacházela pouze jedna turecká společnost. Za 10 let se jejich počet rozrostl na sedm, a to především díky silné podpoře státu, který investoval do sektoru 60 miliard amerických dolarů.

Ilustrační foto: Shutterstock

Objem produkce tureckého zbrojního průmyslu tak vzrostl z jedné miliardy dolarů v roce 2002 na 11 miliard v roce 2020. Turecká armáda, druhá největší v Severoatlantické alianci, tak spolu rozsáhlým bezpečnostním aparátem vytváří značnou poptávku po výrobcích českých firem, které zde mohou rovněž nalézt partnery pro společné exportní projekty.

ZÁVISLOST NA DOVOZU MODERNÍCH TECHNOLOGIÍ

Programovým cílem Turecka je zvýšení soběstačnosti v oblasti obranného průmyslu. To se zemi postupně daří i přes pokračující závislost na dovozu moderních technologií a složitějších elektronických systémů. V posledních pěti letech se objem vývozu tureckého obranného průmyslu zvýšil o 30 % a současně se objem dovozu snížil zhruba o 60 %. Vývoz činil v roce 2019 více než tři miliardy dolarů, import byl jen mírně nižší než export. V roce 2020 se vývoz kvůli pandemii covid-19 propadl na 2,3 miliardy USD a dovoz na zhruba 2,5 miliardy. V prvních dvou čtvrtletích 2021 se turecký export i import zotavují. Očekává se rostoucí celkový obrat, který by mohl letos dosáhnout 6-7 miliard USD.

Turecko zahájilo rozsáhlý program výzkumu a vývoje, zvýšilo investice do výroby subsystémů, vybudovalo technologická centra pro malé a střední podniky a podpořilo růst výzkumných institucí a univerzit.

DRONY BAYRAKTAR

V současnosti se o vývozu tureckých zbraňových systémů mluví především v souvislosti s výrobou dronů Bayraktar TB2. Turecké drony se osvědčily při ofenzívě v Sýrii, aktivitách v Iráku, válce v Náhorním Karabachu, ale i při ostraze tureckých hranic. Bezpilotní letouny Turecko již vyvezlo do Ázerbájdžánu a na Ukrajinu, další významné objednávky přišly z Polska a Kataru.

Drony Bayraktar TB2, ale i další úspěšné produkty tureckého obranného průmyslu (například obrněné vozidlo nové generace BMC nebo raketový systém ATMACA) jsou stále závislé na dovozu citlivých součástek. Výrobu Bayraktarů zasáhly kanadské sankce na dovoz speciálních kamer používaných v bezpilotních letounech. Americké sankce CAATSA ovlivnily prodeje bojových helikoptér T129, kterým firma Honeywell nebyla schopna dodat motory. Samotný dovoz z USA do Turecka klesl od roku 2018 o téměř 75 %. Turecko se tak rozhlíží po nových dodavatelích, kteří budou schopni plnit nové podmínky spolupráce, mezi něž patří lokalizace výroby a transfer technologií.

GARANCE VŠECH ZÁVAZKŮ

Pro české firmy se v současném Turecku obranný sektor jeví jako jeden z nejzajímavějších, nejstabilnějších a nejdůvěryhodnějších, jelikož je i přes ekonomické potíže schopen plně garantovat plnění všech podepsaných závazků. Turecko se z pohledu českých firem může stát nejen odběratelem jejich výrobků, ale i zemí partnerskou, v případě společných projektů s širokou tureckou marketingovou podporou na Blízkém východě, v Africe a jihovýchodní Asii. Zájem o turecký obranný průmysl prokázala také česká účast na zbrojařském veletrhu IDET 2021 v Istanbulu. České firmy v Istanbulu velmi úspěšně prezentovaly svoji vysokou technologickou úroveň a přes silnou konkurenci zahraničních i tureckých společností dokázaly zaujmout zahraniční zákazníky.

Další možnosti prezentace českých zbrojařských výrobků v Turecku se nabízejí na těchto akcích:

V případě zájmu o zbrojařské akce v Turecku kontaktujte obchodní úsek Generálního konzulátu ČR v Istanbulu.

Jan Ondřejka, ekonomický diplomat, Generální konzulát ČR v Istanbulu

Jakub Dluhosch, ekonomický specialista, Generální konzulát ČR v Istanbulu


Moderní ekonomická diplomacie



Moderní ekonomická diplomacie je časopis, který vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR a který je určen především pro české exportéry. Jedná se o dvouměsíčník, ve kterém vývozní firmy najdou praktické informace o exportních trzích, o službách které jim nabízí Ministerstvo zahraničních věcí a síť ambasád spolu se zahraničními kancelářemi českých státních agentur a institucí. Čtenářům přináší také informace o našich seminářích a podnikatelských misích, o možnosti zapojení se do B2B aktivit České rozvojové agentury a financování exportu. Obsahuje také články, komentáře, analýzy a rozhovory o trendech v oblasti světové ekonomiky, perspektivních exportních oborech a úspěšných českých exportérech.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688