Miroslav Novák (AKCENTA CZ)
Okénko investora  |  02.11.2021 09:58:04

ČNB v listopadu opět výrazně zvýší úrokové sazby

Listopadové zasedání bankovní rady ČNB nebude o tom, zda úrokové sazby zvyšovat či nikoliv, ale o tom, jak moc sazby zvýšit. Trh je nyní nastaven na zvýšení úrokových sazeb o 50 bazických bodů, ale vzhledem k aktuálně prudce rostoucí inflaci nelze vůbec vyloučit, že bankovní rada zvýší sazby podruhé v řadě o 75 bazických bodů. Osobně vidím obě možnosti stejně pravděpodobně. Pro vyšší růst sazeb hovoří silná dynamika vývoje spotřebitelské inflace, rostoucí inflační očekávání a o něco slabší kurz koruny. Pro umírněnější růst sazeb „jen“ o 50 bazických bodů hovoří problémy v automobilovém průmyslu a tím pádem i přerušení hospodářského oživení.

Rozhovory s centrálními bankéři ukazují, že většina členů bankovní rady (pětice Rusnok Mora, Nidetzký, Benda, Holub) je z aktuálního vývoje inflace a nárůstu inflačních očekávání znepokojena a hodlají tak pokračovat v rychlé normalizaci měnové politiky. Je pravdou, že aktuální růst inflace je velmi prudký a netýká se to jen celkové inflace, ale i její jádrové složky a zároveň i inflačních očekávání. Pokud vyjdeme z hlavního mandátu ČNB, kterým je cenová stabilita, tak je rychlé zvyšování úrokových sazeb určitě obhajitelné. Druhou stránkou věci je skutečnost, že bankovní rada toho se současným růstem inflace stejně mnoho nezmůže a dopady vyšších sazeb budou ovlivňovat inflaci teprve na horizontu měnové politiky, tj. primárně v období 4. čtvrtletí roku 2022 a 1. čtvrtletí 2023. Výhled na inflaci pro příští rok je zároveň velmi nejistý, a to především z toho důvodu, že významnou roli v inflaci hraje nákladová složka.

Příznivci rychlého zvyšování úrokových sazeb v bankovní radě argumentují tím, že se se zvyšující inflační očekávání mohou začít ve větší míře přelévat do rostoucích mzdových požadavků a roztočit tak mzdově inflační spirálu. Do určité míry je s tímto argumentem nutné souhlasit, protože počet volných pracovních míst výrazně převyšuje počet nezaměstnaných a pracovní trh je tzv. velmi utažený. Zároveň si však nelze nevšimnout, že většina nabízených pracovních míst je pro nekvalifikované či málo kvalifikované pracovníky a pokud se problémy v automobilovém sektoru prodlouží i do příštího roku a přenesou na další průmyslová odvětví, tak se začne nabídka volných pracovních míst snižovat. Rovněž vyjednávací pozice odborů není podle mě natolik silná, aby došlo k trvalému rozjezdu zmiňované mzdově inflační spirály. Dočasně větší tlak na růst mezd je však pravděpodobný.

Opatrnější postup ohledně dalšího zvyšování sazeb je podle mě namístě, protože centrální bankéři momentálně balancují na hodně tenkém laně mezi inflaci a křehkostí hospodářského oživení. Domnívám se, že pokud by bankovní rada v listopadu zvýšila sazby pouze o 25 bazických bodů, tak by tím dala najevo, že nebere na lehkou váhu prudký růst inflace, ale zároveň by signalizovala, že si je vědoma rizik na straně hospodářského oživení. Kromě toho by pod tak silný tlak nedostávala podnikový sektor, který v letošním roce bojuje s velmi rychle rostoucími cenami vstupů.

Pokud jde o novou makroekonomickou prognózu, tak ta bezpochyby dozná výrazných změn. Prognóza spotřebitelské inflace pro letošní rok bude upravena významně nahoru, a to pravděpodobně na 3,5 % či ještě výše. Velmi důležitý bude výhled na inflaci pro příští rok, jestli ČNB ponechá prognózu inflaci beze změny či zda výhled na inflaci neposune díky vyšší srovnávací základně v letošním roce lehce dolů. Výraznější změna se dotkne i výhledu na růst HDP pro letošní rok, a to především kvůli omezené produkci automobilů, což bude vykompenzováno vyšším růstem HDP v roce 2022. A v neposlední řadě bude upraven i výhled na vývoj úrokových sazeb (3M PRBOR) směrem nahoru.

A v neposlední řadě bude zajímavé sledovat i to, zda guvernér J. Rusnok na tiskové konferenci poskytne detailnější informace ohledně obnovení programu odprodeje části výnosů z devizových rezerv od příštího roku.

Miroslav Novák

Miroslav Novák

Vystudoval obor Finance na Vysoké škole ekonomické v Praze a Finance a finanční služby na Vysoké škole finanční a správní. Zkušenosti v oblasti bankovnictví načerpal v UniCredit Group, kde působil na oddělení Treasury. Od roku 2010 pracuje jako analytik ve společnosti AKCENTA. K oblastem jeho zájmu patří především problematika měnových kursů. Miroslav Novák není ortodoxním zastáncem žádné ekonomické školy, což mu umožňuje hodnotit objektivně nejenom dění na finančních trzích, ale i na poli globální ekonomiky. Je autorem řady odborných článků a expertních komentářů, které pravidelně využívají přední česká i polská média.


AKCENTA CZ

AKCENTA CZ je jedním z nejvýznamnějších obchodníků s devizami na českém trhu a ve střední Evropě s více než 20 letou tradicí. Kromě výhodných individuálních kurzů pro nákup a prodej deviz a minimálních poplatků za zahraniční platební styk, nabízí i zajištění proti kurzovým rizikům (forwardové obchody a opce). Společnost aktivně působí také v Polsku, Maďarsku, Slovensku, Rumunsku, Německu a Francii. Klientské portfolio tvoří více než 39 tisíc subjektů, převážně malých a středně velkých firem orientovaných na export nebo import. Je držitelem licence platební instituce a obchodníka s cennými papíry udělenou ČNB.

Více informací na: https://www.akcentacz.cz


K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Okénko investora:

Út 13:41  Výjimečný křeček obchodující s kryptoměnami zemřel Ing. Štěpán Křeček, MBA (BHS)
Po 13:35  Jakou roli bude hrát naše zaostávání v elektromobilitě ve vývoji produkce automobilů Roman Vykouřil ( Wonderinterest Trading s.r.o.)
Pá 16:42  Turecko na cestě do devalvačně-inflační spirály Martin Pohl (Generali)


Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.