mzv.cz (MZv ČR)
Cestování  |  28.10.2021 00:44:08

Aktuální pravidla pro cesty a vstup do České republiky z USA - ČR zařadila Spojené státy americké na seznam zemí s velmi vysokým rizikem výskytu onemocnění COVID-19

Aktuální pravidla pro cesty a vstup do České republiky z USA

22.08.2021 / 18:56 | Aktualizováno: 28.10.2021 / 00:05

Česká republika zařadila Spojené státy americké na seznam zemí s velmi vysokým rizikem výskytu onemocnění COVID-19 ("tmavě červená země").


KDO MŮŽE Z USA CESTOVAT DO ČR?

V současnosti mohou přicestovat z USA do ČR [1] za jakýmkoliv účelem:

Vzhledem k zařazení USA mezi tmavě červené země je rozsah služeb našeho vízového úseku pro cizince bez certifikátu o plně dokončeném očkování proti COVID-19 omezen.

Před nástupem cesty z USA do ČR si u přepravujících leteckých společností ověřte jejich podmínky pro přijetí cestujících na palubu a dále podmínky pro tranzit na přestupních letištích (případná nutnost předložení potvrzení o negativním výsledku koronavirového testu, nošení ochranných prostředků dýchacích cest atp.).

Základní přehled aktuálně platných pravidel vstupu osob do jednotlivých zemí světa je k dispozici na webu IATA po kliknutí na mapu země, která vás zajímá.JAKÉ JSOU PODMÍNKY PRO VSTUP DO ČR Z USA?

Osoby starší 12 let, které v současnosti mohou z USA cestovat do ČR, musejí ke vstupu do ČR splnit některé podmínky.

> Občané ČR s platným cestovním dokladem ČR nebo platným občanským průkazem a s certifikátem o plně dokončeném očkování proti COVID-19
A
> Cizinci s certifikátem o plně dokončeném očkování proti COVID-19 musejí:

> Občané ČR s platným cestovním dokladem ČR nebo platným občanským průkazem, avšak bez certifikátu o plně dokončeném očkování proti COVID-19 [2] musejí:

  • před nástupem cesty avizovat svůj příjezd vyplněním elektronického Příjezdového formuláře. Povinnou součástí formuláře je prohlášení o místě pobytu po příjezdu na území ČR. Za nezletilé formulář vyplňuje jejich zletilý doprovod;
  • nejdříve 72 před časem pravidelného odletu z USA se podrobit na vlastní náklady RT-PCR testu na přítomnost SARS CoV-2 [3] (koronavirový test);
  • při odbavení k letu do ČR na letišti v USA a při vstupu na území ČR během hraniční/pobytové kontroly předkládat:
  • nejdříve 5. den a nejpozději 7. den po vstupu na území ČR podrobit se na vlastní náklady RT-PCR testu na přítomnost SARS CoV-2 v odběrovém centru dle vlastního výběru (objednat si termín testu je možné kdykoli předem, a to i před nastoupením cesty) a do obdržení negativního výsledku tohoto testu nosit respirátor (FFP2).

Po dobu pandemie musí každý při přechodu státní hranice ČR strpět kontrolu příznaků infekčního onemocnění, případně provedení odběru biologického vzorku za účelem zjištění přítomnosti koronaviru. Kdo při vstupu na území ČR pociťuje příznaky počínajícího infekčního onemocnění, musí to neprodleně ohlásit telefonicky/e-mailem praktickému lékaři v ČR.

Úplné podmínky pro vstup ze zahraničí do ČR lze vyhledat na webu Ministerstva vnitra ČR (MV ČR). Dotazy k podmínkám vstupu z ciziny na území ČR lze zasílat na e-mailovou adresu MV ČR: cestovani.covid19@mvcr.cz.

Aktuální opatření v souvislosti s COVID-19, platná při pobytu na území ČR, se zveřejňují na webu Ministerstva zdravotnictví ČR. Dotazy ke COVID-19 a očkování zodpovídá informační linka ke koronaviru na tel. čísle +420 226 20 1221.

V případě, že po skončení pobytu v ČR chcete opět odcestovat do USA, ujistěte se, že splňujete podmínky pro vstup. Ministerstvo zahraničních věcí důrazně doporučuje občanům ČR před každou cestou do zahraničí registraci v systému DROZD.


[1] Přímou cestou se rozumějí také lety z USA do ČR s přestupy, pokud během nich cestující neopustí tranzitní zónu letiště, nebo pokud cestující v zemi přestupu pobývají méně než 12 hodin.

[2] Z USA do ČR mohou přicestovat za jakýmkoliv účelem a bez certifikátu o plně dokončeném očkování proti COVID-19 rovněž:
- občané EU;
- manželé a registrovaní partneři občanů ČR/EU s bydlištěm na území ČR;
- děti mladší 21 let, jejichž rodič je občanem ČR/EU s bydlištěm na území ČR;
- držitelé platného povolení k pobytu na území ČR nebo v jiné zemi EU;
- držitelé dlouhodobého víza ("D") vydaného ČR;
- držitelé krátkodobého (schengenského, "C") víza vydaného ČR po 11. 5. 2020;
- děti mladší 18 let v doprovodu rodiče (zákonného zástupce), který není občanem ČR/EU, pokud se na tohoto rodiče v ČR nevztahuje vízová povinnost a pokud rodič cestuje s certifikátem o plně dokončeném očkování proti COVID-19.
Tito cestovatelé musejí před vstupem do ČR a po něm dodržet stejná pravidla jako občané ČR bez certifikátu o plně dokončeném očkování proti COVID-19.

[3] Občané ČR, občané EU s potvrzením o přechodném pobytu v ČR a cizinci s povolením k trvalému pobytu v ČR mohou namísto RT-PCR testu podstoupit antigenní test, a to nejdříve 48 před časem pravidelného odletu z USA.

přílohy

Locator Form - 117 KB PDF (Acrobat dokument) 24.9.2020
https://www.mzv.cz/file/4080480/Public_Health_Passenger_Locator_Form_EN.pdf
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.