mzv.cz (MZv ČR)
Ze světa  |  26.10.2021 20:32:00

Kolumbie plánuje stát se velmocí ve výrobě vodíku: Neobejde se přitom bez zahraničních technologií

Kolumbie plánuje stát se velmocí ve výrobě vodíku: Neobejde se přitom bez zahraničních technologií

26.10.2021 / 19:10 | Aktualizováno: 26.10.2021 / 20:32

S novou vodíkovou strategií (Hoja de Ruta del Hidrógeno) si kolumbijské Ministerstvo energetiky stanovilo ambiciózní cíle – rozvinout výrobu a využití vodíku jako součást kolumbijské energetické tranzice. Ze strategického dokumentu vyplývá, že modrý a zelený vodík budou hrát v letech 2030-2040 zásadní roli hlavně v průmyslovém, zemědělském a dopravním sektoru. Kolumbie má přitom díky jedinečným geografickým podmínkám potenciál stát se významným světovým výrobcem a vývozcem tzv. „zeleného“ vodíku neboli vodíku z obnovitelných zdrojů. Plánovaný rozvoj vodíkového hospodářství v Kolumbii přitom nabízí celou řadu příležitostí pro uplatnění českých firem v oblasti vodíkových technologii např. ukládání vodíku, výroby svazků elektrolyzérů a vodíkových generátorů.

Nová kolumbijská vodíková strategie má významně přispět k hlavním cílům kolumbijské energetické tranzice tzn. snížení emisí oxidu uhličitého o 51 % do roku 2030 a k dosažení uhlíkové neutrality do roku 2050. Kromě toho, výroba a využití vodíku mají přispět k tvorbě nových pracovních míst v tomto sektoru, k ekonomickému oživení po pandemii a posílení průmyslové infrastruktury. Rozvoj výroby vodíku má také podpořit dekarbonizaci odvětví, jako jsou doprava a energeticky náročný průmysl.

Země má dobré podmínky na výrobu tzv. modrého vodíku, při které je využíván zemní plyn. K výrobě může země využívat hlavně vlastní zásoby a zároveň může těžit z dováženého zemního plynu přes přístavy Cartagena a Buenaventura. Na druhou stranu Kolumbie je zemí s šestým největším objemem vodních zdrojů na světě a díky tomu již v současné době 70 % elektřiny získává z vodních elektráren. Má tak ideální pozici pro výrobu ekologického zeleného vodíku. Vláda ve strategickém dokumentu o vodíku vychází z předpokladu, že do roku 2040 by se měl zelený vodík vyráběný v Kolumbii stát cenově plně konkurenceschopným ve srovnání s méně čistými alternativami.

V budoucnu by tak Kolumbie mohla být schopna vyvážet ekologicky získaný vodík na trhy vyspělých průmyslových zemí. Kolumbii v tomto nahrává její strategická geografická poloha mez Atlantikem a Pacifikem. Za účelem plného využití exportního potenciálu země chce vláda pokračovat dál v rozvoji a přizpůsobení infrastruktury na vývoz vodíku. Transformace by se měla týkat zejména přístavů Cartagena a Covenas na karibském pobřeží a Buenaventura a Tumaco na tichomořském pobřeží, které aktuálně slouží jako hlavní uzly pro vývoz a dovoz ropy a zemního plynu.

Kolumbie má ambici stát se nejdříve regionálním a pak i světovým lídrem v oblasti vodíku. Vláda prezidenta Duqueho hodlá zprovoznit tři pilotní projekty výroby zeleného vodíku do konce svého mandátu v srpnu následujícího roku. Prvním z nich bude projekt státní ropné společnosti Ecopetrol na výrobu vodíku elektrolýzou v rafinerii Reficar v Cartageně. Druhý projekt pod taktovkou společnosti Promigas má být zaměřen na distribuci v Kolumbii vyráběného vodíku v rámci jeho použití v udržitelné mobilitě. Posledním z trojice je projekt na výrobu vodíku společnosti Transportadora de Gas Internacional (TGI).

Ve vodíkové strategii je mnohokrát zdůrazněna role spolupráce státního a soukromého sektoru. Význam zahraničních investic v celém záměru podtrhuje fakt, že kolumbijská vláda se rozhodla vypracovat strategii právě na popud zahraničních investorů, kteří poukázali na potenciál země v této oblasti a deklarovali zájem účastnit se na vodíkových projektech. Mezi nimi nechybí ani velké německé společností jako Siemens, Porsche a Daimler.

Vláda chce vytvořit centralizovaný registr všech projektů a společností vlastnících zařízení na výrobu, přepravu a skladování vodíku s cílem zjistit typ a počet subjektů, které mají potenciální zájem o účast na vodíkových projektech v Kolumbii. Platforma má sloužit i ke sdílení příkladů dobré praxe mezi jednotlivými firmami. Prostřednictvím kolumbijského Fondu pro nekonvenční zdroje energie a efektivní hospodaření s energií (FENOGE) se mají finančně podporovat jak národní, tak i zahraniční společnosti při rozvoji, propagaci a realizaci vodíkových projektů v zemi. Investoři mohou navíc využít i přímou vládní podporu např. ve formě osvobození od cla a odpočet daně z příjmu až ve výši 50 %.

Příležitosti pro české firmy se mohou objevit hned v první fázi uzavíraní dohod o spolupráci. Ta se bude zaměřovat hlavně na výměnu znalostí a zkušeností a sdílení technologií a příkladů dobré praxe. Na počáteční fázi má navázat společný vývoj a investice do projektů nejen na místní spotřebu, ale i na vývoz vodíku do zahraničí.

Nadcházející rozvoj kolumbijského vodíkového sektoru bude nabízet příležitosti pro uplatnění zkušeností českých firem v oblasti vodíkových technologii např. ukládání vodíku, výroby svazků elektrolyzérů a vodíkových generátorů. Zajímavou platformou na propojování kolumbijských projektů, které poptávají zelené technologie (nejenom vodíkové), s potenciálními evropskými dodavateli technologií je Low Carbon Business Action. V době vydání článku je např. aktivní poptávka po dodavatelích technologií výroby modrého vodíku se zachycováním a ukládáním uhlíku. Více informací zde. Českým firmám, které zvažují zahájení obchodních aktivit v?zemi, je také vždy k?dispozici obchodně-ekonomický úsek Velvyslanectví ČR v?Bogotě a kolegové z?místní zahraniční kanceláře CzechTrade.

 

Bohdan Malaniuk, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Bogotě

Olgica Mitrevská, stážistka, Velvyslanectví ČR v Bogotě


K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentářZobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.