Patria (Patria Finance)
Akcie v ČR  |  26.10.2021 17:24:00

Alternativní pohled na americké akcie

Před časem jsem tu ukazoval srovnání valuací amerického trhu na straně jedné s několika dalšími světovými trhy na straně druhé. Zřejmé z něj bylo valuační odtržení amerických akcií, protože: (i) Poměr cen k ziskům obchodovaných společností (PE) se tu po propadu na počátku roku 2020 zvedl mimořádně vysoko a (ii) má mnohem větší tendenci na těchto vyšších úrovních zůstávat. Mimo jiné to ukazuje, že vysoké valuace nezle vysvětlovat jen nízkými sazbami, protože v USA jsou sazby mnohem výše než třeba v Německu. Rozhodující je poměr sazeb k očekávanému růstu. Dnes se podíváme na jedno docela opomíjené, ale relevantní měřítko, které jde tímto směrem výrazně více než PE. A vyznívá poněkud jinak.

1. Mechanika PEG: Oním měřítkem je takzvaný PEG, který dělí PE očekávaným růstem zisků obchodovaných firem. Jeho logiku nejlépe pochopíme na jednoduchém příkladu: Dejme tomu, že dvě akcie (či dva trhy) mají stejné PE, třeba 16. U prvního aktiva se čeká dlouhodobý růst zisků ve výši 8 %, u druhého pouze 4 %. PEG prvního tak bude dosahovat hodnoty 2, PEG druhého hodnoty 4. Pokud bychom věděli, že u obou trhů je stejná požadovaná návratnost (stejné bezrizikové sazby a rizikové prémie), bylo by pak namístě uvažovat o tom, že první trh je podhodnocen, druhý nadhodnocen, či kombinace obojího.


U různých trhů jsou ale bezrizikové sazby i rizikové prémie rozdílné, takže rozdíly v PEG na prvním místě odráží právě rozdíly v požadované návratnosti. Ve výše uvedeném příkladu může třeba vyšší požadovaná návratnost prvního trhu více než vyvážit vyšší očekávaný růst a ono PEG ve výši 2 může být plně namístě (relativně k druhému trhu). Pokud pak srovnáváme akcie (či odvětví) na jednom trhu, jsou bezrizikové sazby stejné a liší se jen rizikové prémie.

2. Americké sektory: Jak jsou na tom s PEG sektory na americkém trhu? Včera jsem tu psal o neobvyklé situaci na trhu s ropou, respektive u poměru jejích cen a plánovaných investic ropných firem. PEG sektoru se přitom v USA podle dat Eda Yardeniho pohybuje na nejnižší úrovni minimálně od roku 2006 (kolem 0,3). Jinak řečeno, jeho valuace (PE) jsou relativně k očekávanému růstu mimořádně nízko.

U ropy to možná nepřekvapí. Konec konců je tu vysoké strukturální riziko, malá viditelnost... Pokud bychom ale čekali, že u jiných sektorů bude kvůli celkově vysokému PE vysoké plošně i PEG, mýlili bychom se. Relativně k historii po roce 2016 je PEG poměrně vysoko jen u IT, zboží krátkodobé spotřeby a snad ještě utilit. Zbytek sektorů má PEG zhruba v souladu s pětiletou historií, či dokonce znatelně pod ní. Jak je to možné, když PE je naopak u celého trhu a u řady sektorů mimořádně vysoko?

Pokud je PE hodně vysoko a PEG je přesto relativně nízko, znamená to matematicky jediné – mimořádně vysoko jsou očekávané růsty zisků. Ed Yardeni pro výpočet PEG používá konkrétně konsenzy očekávaného růstu zisků pro následujících pět let. To, co vidíme v grafech popisujících vývoj těchto očekávání jsou pak v nejednom případě „hokejky“, kdy se očekávání po letech relativní stability znatelně zvedají.

Takovým typickým příkladem jsou IT, u nichž se očekávaný růst zisků zvedl z úrovně zhruba 15 % na současných cca 19 %. Či zboží dlouhodobé spotřeby, kde se očekávání posunula z dřívějšího standardu cca 16 – 17 % na cca dvojnásobek. Snad jen u zdravotní péče tuto hokejku nenacházíme. U celého indexu S&P 500 se očekávání zvedla na více než 20% růst, přičemž standardem tu bylo spíše zhruba nějakých 12 %. Celý index tak má PE blízko maxim z internetové bubliny, ale jeho PEG je téměř nejníže od roku 1995, protože nyní dosahuje hodnot kolem 0,8 – 0,9.

Čtenář možná tuší, že tahle čísla mohou docela nahlodávat pár oblíbených příběhů, které se kolem (amerických) akcií zhusta točí. Věnovat se jim budeme zítra.

Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentářZobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.