Vlada.cz (Vláda)
Zákony  |  25.10.2021 17:24:58

Vláda znovu předloží novelu krizového zákona, neočkovaní školáci v epidemií nejvíce zasažených okresech projdou testováním

Vláda se napodruhé pokusí prosadit v Parlamentu zpřísnění trestů za porušování protiepidemických opatření. Příslušný návrh novely zákonů o krizovém řízení a o pravomoci Policie České republiky a obecní policie postihovat porušení krizových opatření a mimořádných opatření nařízených v souvislosti s prokázáním výskytu koronaviru SARS CoV-2 na území České republiky schválil na jednání v pondělí 25. října 2021 kabinet Andreje Babiše. Ministři projednali i další návrhy změn zákonů, prodloužení programu Antivirus A a také záměr Ministerstva zdravotnictví opět o něco zpřísnit protiepidemická opatření.

Návrh novely zákonů o krizovém řízení a o pravomoci Policie České republiky a obecní policie postihovat porušení krizových opatření a mimořádných opatření nařízených v souvislosti s prokázáním výskytu koronaviru SARS CoV-2 na území České republiky vláda projednala a schválila už 7. prosince 2020. Poslanecká sněmovna ale před volbami nedokázala přehlasovat veto Senátu, a zákon tak nebyl schválen.

Vláda Andreje Babiše ale považuje zpřísnění postihů pro podnikatelské subjekty, které ignorují platná protiepidemická opatření, za důležitou součást boje s pandemií nemoci covid-19. Proto stejný návrh předloží k posouzení i nové Poslanecké sněmovně. Legislativní předloha počítá se zavedením postihů právnických a podnikajících fyzických osob za porušení krizových opatření, fyzickým osobám by měly za totéž hrozit pokuty až 50 000 korun a oprávnění kontrolovat a sankcionovat dodržování platných opatření má výslovně získat i Policie ČR a obecní policie.

Vláda v reakci na rozvíjející se novou vlnu epidemie nemoci covid-19 rozhodla rovněž o změně podmínek cíleného programu podpory zaměstnanosti Antivirus, schváleného vládou 31. března 2020. Období uznatelnosti výdajů režimu A bude nově končit až 31. prosince 2021 v případě, že příspěvek je poskytnut na krytí výdajů vzniklých z důvodů nařízení karantény nebo izolace zaměstnancům, tedy jestliže příspěvkem je kryt výdaj vzniklý vyplacením náhrady mzdy zaměstnancům v souladu s § 192 zákoníku práce za dobu nařízené karantény nebo izolace. Nejzazším datem pro uzavření dohody o poskytnutí příspěvku z programu Antivirus mezi zaměstnavatelem a Úřadem práce České republiky bude 31. prosinec 2021 namísto dosud platného 31. října. Podrobnosti naleznete v tiskové zprávě Ministerstva práce a sociálních věcí.

Vláda vydala také souhlas se změnami v mimořádných opatřeních Ministerstva zdravotnictví vyhlášených na základě pandemického zákona, která vstoupí v platnost od 1. listopadu. Ministerstvo v nich mimo jiné zavádí povinné testování pro děti v přípravné třídě základní školy a přípravném stupni základní školy speciální a žáky základní školy, denní formy vzdělávání konzervatoře nebo denní formy vzdělávání střední školy v okresech nejvíce postižených aktuální vlnou pandemie covid-19: České Budějovice, Ostrava-město, Prostějov, Prachatice, Brno-venkov, Přerov, Opava a Karviná. Testování se uskuteční ve dvou vlnách 1. a 8. listopadu. Testování se vyhnou očkované děti a ty které doloží potvrzení o prodělané nemoci nebo platný negativní výsledek antigenního nebo PCR testu absolvovaného u poskytovatele zdravotních služeb.

Zaměstnanci škol a dalších školských zařízení budou muset ve stejných termínech doložit rovněž OTN, případně na místě podstoupí antigenní samotest. Pro děti i zaměstnance, kteří se testovat odmítnou, bude až na jasně stanovené výjimky platit povinnost nosit celou dobu ve škole nebo školském zařízení ochranu dýchacích cest – do 15 let roušku, pro starší respirátor. Povinnost prokázat se OTN budou mít i vysokoškoláci, kteří budou chtít být ubytováni na kolejích.

Upřesňuje se i mimořádné opatření k nošení ochrany dýchacích cest, kde se například doplňují výjimky z povinnosti používání respirátoru pro přesně stanovené zaměstnance – očkované pečující osoby v dětské skupině, zaměstnance v zařízeních pro děti vyžadující okamžitou pomoc a zaměstnance ve školských zařízeních pro výkon ústavní výchovy nebo ochranné výchovy a ve školách zřízených při nich a ve střediscích výchovné péče při poskytování služeb internátní formou. Upřesňuje se i výjimka z povinnosti používání respirátorů pro osoby v době výkonu práce na pracovišti nebo v době výkonu jiné obdobné činnosti za podmínky postupu v souladu s přijatými a prováděnými hygienickými, technickými, organizačními a jinými opatřeními k prevenci rizik stanovenými zaměstnavatelem podle § 102 zákoníku práce za předpokladu, že jsou vybaveny alespoň jinými ochrannými prostředky (zdravotnickou obličejovou maskou).

Kabinet projednal také několik transpozičních novel zákonů, implementujících evropské předpisy, například zákona o nakládání s geneticky modifikovanými organismy a genetickými produkty či autorského zákona, zabýval se několika kontrolními nálezy Nejvyššího kontrolního úřadu a projednal vstup do řízení před Ústavním soudem, které se týká zrušení části zákona o zdravotních službách. Vláda bude před Ústavním soudem požadovat zamítnutí derogačního návrhu.

Kompletní výsledky jednání vlády naleznete na http://www.vlada.cz/cz/media-centrum/aktualne/vysledky-jednani-vlady-25--rijna-2021-191367/.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Zprávy a články ke koronaviru a nemoci COVID-19
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2022

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.