MF ČR (Ministerstvo financí ČR)
Energie  |  25.10.2021 18:00:00

Nulové DPH na elektrickou energii a plyn - rozhodnutí MFČR za listopad a prosinec tohoto roku, novela zákona o DPH s účinností od 1. ledna 2022

Ministryně financí Alena Schillerová ve středu 20. října 2020 rozhodla o mimořádném prominutí daně z přidané hodnoty za dodání elektřiny nebo plynu za listopad a prosinec tohoto roku. Generální pardon, jehož plné znění naleznete zde, reaguje na prudký nárůst cen těchto komodit na světových trzích. Zároveň Ministerstvo financí předložilo vládě návrh novely Zákona o DPH, která by dodání elektřiny a plynu osvobodila od 21% DPH na dobu celého roku 2022, a to s účinností od 1. ledna 2022.

„Aktuální a předpokládaný růst cen energií, který zásadním způsobem zasahuje do rodinných rozpočtů domácností, představuje nepochybně mimořádnou ekonomickou situaci. Co se týče souladu s legislativou EU, Česká republika ještě před nabytím účinnosti generálního pardonu požádala o možnost aplikace nulové sazby DPH evropského komisaře pro hospodářství. Očekávám, že této žádosti bude s ohledem na celoevropský rozsah problému vyhověno a ČR tak bude moci od 1. ledna navázat na tento dočasný pardon novelou zákona o DPH,“ vysvětluje ministryně financí Alena Schillerová.

„Těmito kroky se připojujeme mezi všechny zodpovědné vlády na světě, které v tuto chvíli aktivně řeší, jak zmírnit dopad růstu cen energií na domácnosti. Podobně jako u respirátorů, kde se snížení DPH okamžitě promítlo do cen pro konečné spotřebitele, chceme podpořit tuzemské domácnosti zavedením nulové sazby DPH na elektrickou energii. Domácnost, která za elektřinu zaplatí 1000 měsíčně, v následném vyúčtování ušetří jen za listopad a prosinec zhruba 350 ,“ vysvětluje ministryně financí Alena Schillerová s tím, že díky předložené novele bude možné v tomto opatření pokračovat i v roce 2022. „Nejedná se pochopitelně o krok, který by stoprocentně zamezil zdražení elektřiny domácnostem, ale rozhodně povede k jeho zmírnění. A to je podstatné,“ dodává Alena Schillerová.

Plné znění pardonu:
Finanční zpravodaj č. 34/2021

Dopis komisaři Paolo Gentilonimu:
Dopis (.PDF, 846 kB) 

Český překlad dopisu komisaři Paolo Gentilonimu:

Vážený pane komisaři,

jak správně poukázala Evropská komise ve svém sdělení ohledně řešení rostoucích cen energií: soubor nástrojů pro opatření a podporu, současný bezprecedentní nárůst cen energií bude mít velký dopad na domácnosti s nízkými a nižšími středními příjmy. Bude to mít rovněž významné dopady na průmysl a malé a střední podniky, jakož i na evropské dodavatelské řetězce s dopady na výrobu, zaměstnanost a ceny.

Evropská rada se samozřejmě také zabývala tímto prudkým nárůstem cen energie a vyzvala členské státy a Komisi, aby urychleně co nejlépe využily uvedený soubor nástrojů k poskytnutí krátkodobé pomoci nejzranitelnějším spotřebitelům a k podpoře evropských společností, přičemž vzaly rovněž v úvahu rozmanitost a specifičnost situací členských států.

Česká republika bude touto situací taktéž silně dotčena, a to nejen vzhledem k vysokému podílu průmyslu na její ekonomice, ale též s ohledem na vysoký počet domácností závislých na centrálním vytápění.
Proto bych Vás v této souvislosti ráda informovala o opatřeních, která vláda ČR zavede v daňové oblasti k řešení těchto dopadů.

Výše uvedené sdělení jasně uvádí, že daně a odvody poskytují příjmy a tedy prostor pro kompenzaci nejzranitelnějších domácností a řešení energetické chudoby a zároveň poskytují pobídky pro investice do obnovitelných zdrojů energie a na podporu přechodu k využívání zeleného energie.

Záměrem České republiky je dočasně prominout DPH při dodání maloobchodní elektřiny a zemního plynu na listopad a prosinec 2021.
Velmi oceňuji, že Komise vstřícně přišla s možností, aby členské státy využily zrychleného postupu k informování Komise o svém záměru uplatnit sníženou sazbu daně v souladu s článkem 102 směrnice Rady 2006/112/ES o společném systém daně z přidané hodnoty.

Možnost uplatnění snížené sazby DPH na dodávky zemního plynu a elektřiny by představovala pro dotčené ohrožené domácnosti v ČR úsporu 11 pb (rozdíl mezi základní sazbou daně a druhou sníženou sazbou daně). Je zřejmé, že současná situace může vyžadovat ještě razantnější řešení. Vláda proto kromě prominutí DPH u maloobchodní elektřiny a zemního plynu za listopad a prosinec 2021 předložila Parlamentu návrh zákona, který má stejné opatření aplikovat i po celý rok 2022.

S ohledem na závažnost současné situace pevně doufám, že Komise shledá výše uvedená dočasná opatření oprávněná a přiměřená, zvláště v situaci, kdy návrh Komise, kterým se stanoví nová pravidla pro sazby DPH, stále projednává Rada. Všechny členské státy by měly mít možnost využívat širokou škálu nástrojů k řešení tohoto problému. Dočasné použití 0% sazby DPH nebo jakékoliv podobného opatření by v této souvislosti poskytlo nezbytnou flexibilitu.

Ocenila bych Vaši podporu v této záležitosti a jsem připravena Vám poskytnout další podrobnosti a při nejbližší příležitosti je s Vámi konzultovat.

Upřímně věřím, že pochopíte náš postoj a potřebu přijmout výše uvedená opatření k rychlému zmírnění negativních dopadů současné energetické krize.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Více zpráv k tématu PlynPřečtěte si také:

23.10.2021Nulové DPH na elektrickou energii a plyn MF ČR (Ministerstvo financí ČR)
18.10.2021Ministerstvo financí chce nulovou sazbu na DPH na elektřinu a plyn MF ČR (Ministerstvo financí ČR)
Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.