Pasivní správa portfolií válcuje aktivní tradery

Nejnovější data organizace S&P Global publikována v reportu SPIVA (S&P indexy vs aktivní správa) znovu potvrzují, že z dlouhodobého hlediska mají aktivně spravovaná portfolia nižší výkon než velké indexy, které se snaží překonat.
Výkonnost aktivně a pasivně spravovaných portfolií srovnává S&P Global už více než 10 let. Čím delší je srovnávané období, tím výrazněji se na všech zkoumaných trzích projevuje jasný trend – pasivně spravovaná portfolia sledující velké indexy jsou výkonnější než ta aktivně řízená.
SPIVA Scorecard results by region, Europe
Kdybychom si pro srovnání výkonnosti vybrali například S&P 500, akciový index sledující 500 největších na burze obchodovaných společností v USA, můžeme na následujícím grafu vidět, že podíl aktivně řízených portfolií, které dokážou konzistentně překonávat výkonnost indexu, je v každém následujícím období výrazně nižší. Znamená to, že když je váš investiční horizont např. 10 let, tak 82,51 % aktivních správců, kterým byste své investice svěřili, by dosáhlo nižšího výkonu než samotný trh. Při opačném úhlu pohledu, teda zvážení toho, kolik aktivně řízených portfolií překonalo tento index, se dostáváme na 17,49 %. V případě evropského S&P Europe 350 (viz obrázek výše) dokázalo index v 10 letém horizontu překonat dokonce pouze 15,23 % aktivních správců.
Zpracované na základě dat S&P Dow Jones Indices (2021)
Na základě těchto dat stojí pro každého investora za zvážení, pro jakou metodu řízení svého portfolia se rozhodne. Pasivní správa se sice na první pohled zdá být v určitém smyslu ležérní a může navozovat dojem, že pro své investice bychom dokázali udělat více, data však naznačují, že dlouhodobě je pravděpodobnost úspěchu k překonání vývoje indexů nízká. Pro běžného investora proto při dlouhém investičním horizontu není výhodné vybírat jednotlivé akcie a usilovat o poražení trhu. Pouhé kopírování trhu (nebo indexu) je dlouhodobě výnosnějším a jednodušším způsobem správy investic.
Jaký je rozdíl mezi aktivní a pasivní správou portfolií?
Aktivní strategie
Při aktivním řízení portfolia se portfolio manažer rozhoduje o nákupu a prodeji konkrétních aktiv na základě vlastního výzkumu trhu, sledování trendů, zpráv, politické situace a jiných faktorů. Snaží se, aby jím zvolená aktiva měla vyšší výkon než je průměrný růst trhu nebo růst sledovaného indexu.
Pasivní strategie
Portfolio manažer sestaví a upravuje portfolio aktiv na základě sledování určitého indexu. Složení aktiv a jejich poměry odpovídají tomuto indexu a díky tomu kopírují také jeho růst.
Pasivní správa portfolií je nejen výkonnější, ale také levnější. To je důsledkem menší časové náročnosti analýz potřebných k pasivní správě portfolií a nižšímu počtu celkových transakcí. Výhody pasivní správy vašich investic můžete využít například nákupem ETF fondů vázaných na určitý index, odvětví nebo ETF fondů obsahující společnosti ve vymezeném regionu.
Proslulý investor Warren Buffett ve své biografii (The Snowball) přenechal malým investorům následující doporučení: „Akcie jsou aktivem, které se v průběhu času vyplatí držet. Produktivita bude růst a akcie budou růst s ní. Je jen málo věcí, které byste u toho mohli zkazit. Jednou je nákup nebo prodej v nevhodnou chvíli. Další je placení vysokých poplatků. Nejlepším způsobem, jak se tomu vyhnout, je nakoupit nízkonákladové indexové fondy a rozšiřovat je v průběhu času. Buďte iniciativní, když se jiní bojí a opatrní, když jsou jiní nadšení, ale nemyslete si, že můžete přelstít trh.“
—————————————————————–
Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?
– Článek není investičním doporučením
– Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
– Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
– Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
– Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Radim Krejčí
Radim je klíčovou osobou a původce myšlenky Portu. Do týmu přináší patnáctileté zkušenosti z manažerských pozic ve finančních a investičních skupinách. Radim koordinuje celkový chod Portu, nastavuje dlouhodobé vize a je odpovědný za strategická rozhodnutí.

Portu
Portu je první česká robo-advisory investiční platforma a lídr na českém trhu. Umožňuje bez jakýchkoliv závazků a s nejnižšími poplatky na trhu investovat do globálně diverzifikovaných portfolií složených na míru potřebám a cílům každého investora.
Více na https://www.portu.cz.
Poslední zprávy z rubriky Finanční rady:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Dolar válcuje euro navzdory ECB a zahájené stávce automobilek v Detroitu - Rozbřesk
- Aktivní vs. pasivní investování: Co je dlouhodobě úspěšnější?
- Tradeři vyprodávají euro, zveřejněná data zvyšují riziko stagflace
- Investiční trefy letoška i strategie nejlepších traderů světa. Nahlédněte pod ruce hlavního makléře Patrie Pavla Mokoše 12. září od 15:00 - WEBINÁŘ
- Investiční trefy letoška i strategie nejlepších traderů světa. Nahlédněte pod ruce hlavního makléře Patrie Pavla Mokoše 12. září od 15:00 - WEBINÁŘ (11.9.2023)
- Návrat 60 ku 40? - Portfolio podle Fidelity
- Fond REALIA rozšiřuje své portfolio o retail park v Moravské Třebové
- Fond REALIA posiluje své portfolio a pokračuje v úspěšné strategii, která doručila investorům výnos přes 15%
- Erste: Česká spořitelna spolu s BNP Paribas koupí portfolio spotřebitelských úvěrů Hello bank
- Nařízení vlády o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě č. 341/2017 Sb.
- Platové tabulky úředníků a odborníků ve státní a veřejné správě pro rok 2019
- Další krok k modernějším volbám. Politické strany se shodly na efektivnější správě voleb
Prezentace
16.11.2023 Hodnota zlata je na historických maximech, jeho...
13.11.2023 Jak flexibilně financovat vaše podnikání mimo...
10.11.2023 Družstevní bydlení: historie nebo nová cesta k...
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Zákaz dovozu ruských pohonných hmot je tu! Jak moc zdraží nafta?
Michal Brothánek, AVANT IS
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Investice do rostlin: koupíte si bonsaj za milion? Je nám líto, ale už je prodaná!
Miroslav Novák, AKCENTA CZ
Ali Daylami, BITmarkets
Štěpán Křeček, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Třetí zdvižený prst pro USA. Tentokrát agentura Moody's přistoupila ke snížení ratingu USA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři