Redakce (Kurzy.cz)
Reality  |  18.10.2021 16:00:28

ČBA Hypomonitor září 2021: Úrokové sazby rostou, zájem o hypotéky nepolevuje


Navzdory postupně zvyšujícím se úrokovým sazbám zájem o hypotéky stále trvá. V září poskytly banky a stavební spořitelny nové hypoteční úvěry v objemu za více než 29 miliard korun, a i přes nepatrný nižší objem oproti srpnu jde stále o nadstandardní měsíc. Průměrná hypoteční sazba vzrostla
o 0,12 p.b. na 2,43 % p.a. Objem refinancovaných úvěrů dosáhl 7,7 mld. . Vzhledem k citelnému zrychlení inflace, které doprovází i kroky ČNB v oblasti zvyšování úrokových sazeb, lze předpokládat, že růst hypotečních sazeb v příštích měsících zrychlí. Vyplývá to z dat ČBA Hypomonitoru, který Česká bankovní asociace (ČBA) nově připravuje ve spolupráci s členskými bankami. Jedná se o souhrnné statistiky z trhu bydlení, jež ČBA dodávají všechny tuzemské banky a stavební spořitelny poskytující v ČR hypoteční úvěry.

 

Růst úrokových sazeb pokračuje, nové objemy jsou přesto nadstandardní

Zájem o hypotéky dle ČBA Hypomonitoru pokračoval i v září, kdy banky a stavební spořitelny (dále jen „banky“) poskytly nové hypoteční úvěry v objemu 29,4 mld. . Jde o hodnotu nepatrně slabší, než činil jejich objem v srpnu (ten byl mírně přes 31,5 mld. ). Stále však jde o nadstandartní výsledek potvrzující, že zájem domácností o hypoteční financování přetrvává. Úroková sazba u nově poskytnutých hypoték v září vzrostla na 2,43 % ze srpnových 2,31 %. Objem refinancovaných úvěrů dosáhl výše 7,7 mld. , a oproti srpnovým 9 mld. také mírně zvolnil. Úroková sazba u těchto úvěrů byla v září na úrovni 2,28 % (oproti 2,17 % v srpnu).

 

Komentář Jakuba Seidlera, hlavního ekonoma ČBA:

Trend zvyšování sazeb v září pokračoval v obdobné rychlosti jako v předchozích měsících, což je dáno i tím, že rychlejší než očekávaný růst úrokových sazeb ze strany České národní banky přišel až na konci měsíce. Hypoteční sazby se ale nemusí vyvíjet v tandemu se sazbami centrální banky, jelikož reagují především na tržní úrokové sazby delších splatností.[1] V nich se promítá řada faktorů, nejen očekáváný vývoj základních sazeb ČNB, ale i výhled na inflaci, ekonomický vývoj či dynamiku obdobných úrokových sazeb v zahraničí. Zmíněné tržní úrokové sazby delších splatností v posledních týdnech však začaly opět rychleji stoupat, přiblížily se nebo dokonce překonaly již své úrovně z konce roku 2018, a jsou tak nejvyšší za posledních deset let. To naznačuje, že i růst hypotečních sazeb v příštích měsících dále zrychlí a poměrně brzy překročí 3% hranici.

 

Tento vývoj patrně ztlumí poptávku po hypotečních úvěrech, která je v letošním roce velmi silná. V krátkém období však může obava z růstu sazeb přimět některé domácnosti uspíšit žádost o hypotéku, a objemy poskytnutých hypoték tak mohou zůstat nadstandartní navzdory rostoucím sazbám. Letošní rok každopádně bude z pohledu nových hypoték bezesporu rekordní a bude jej obtížné dlouho překonat. Oficiální dataČeské národní banky ukazují, že objem nově poskytnutých hypoték jen za prvních sedm měsíců letošního roku byl obdobný jako za celý loňský rok, kdy dosáhl 217 mld. .[2]

 

 

Průměrná výše hypotéky dlouhodobě roste

Průměrná výše hypotéky v září dosáhla 3,34 mil. . Postupné zvyšování velikosti hypotéky je dáno i skutečností, že růst cen nemovitostí pokračuje ve svižném tempu. Jak by se vyvíjela průměrná měsíční splátka hypotéky v závislosti na dalším zvyšování úrokových sazeb naznačuje Tabulka č. 1.

Komentář Jakuba Seidlera, hlavního ekonoma ČBA:

Meziroční dynamika cen nemovitostí ve druhém čtvrtletí dále zrychlila k 15 % a patřila mezi tři nejvyšší v rámci zemí Evropské unie. Nabídkové ceny bytů ve třetím čtvrtletí dle posledních údajů Českého statistického úřadu také zrychlily, což naznačuje, že tlak na růst cen bydlení dále pokračuje.

 

 

 

Tabulka č. 1: Měsíční splátka průměrné hypotéky v závislosti na délce splatnosti a úrokové sazbě

 

 

Průměrná velikost hypotéky v :

 

3 335 915

Průměrná úroková sazba v %:

 

2,43

3,0

3,5

Měsíční splátka:

Splatnost hypotéky v letech:

15

22,134

23,037

23,848

20

17,564

18,501

19,347

25

14,848

15,819

16,700

 

30

13,060

14,064

14,980

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdroj: ČBA

 

 

Pozn.: Úroková sazba 2,43 % je zářijová hodnota pro nové hypotéky z ČBA Hypomonitoru, úroková sazba 3 % a 3,5 % slouží pro ilustraci.

 

 

ČBA spouští nové souhrnné statistiky za celý bankovní trh

Česká bankovní asociace spouští ve spolupráci s členskými bankami nové souhrnné statistiky z trhu bydlení. Jde především o objemy a počty nově poskytnutých a refinancovaných hypoték a příslušnou úrokovou sazbu. Tyto statistiky bude ČBA zveřejňovat v agregované podobě za celý bankovní sektor na pravidelné bázi vždy v polovině měsíce. Šetření se účastní všechny tuzemské banky a stavební spořitelny poskytující v ČR hypotéky.

 

Komentář Moniky Zahálkové, výkonné ředitelky ČBA:

ČBA Hypomonitor je první vlaštovkou našeho připravovaného projektu ČBA Statistiky. Ten má za cíl v jednoduché a přehledné podobě prezentovat základní statistiky relevantní pro tuzemskou ekonomiku a nejdůležitější údaje za bankovní sektor včetně dnes zveřejněných hypotečních dat.[1] Jedná se především o dlouholeté úrokové swapy (interest rate swap, IRS), které odráží cenu peněz v delších splatnostech, například 5 až 10 let. Téměř polovina hypoték se totiž v posledních letech poskytne s fixací úrokové sazby mezi 5 až 10 lety.

[2] Jde o objem nově poskytnutých hypoték, nikoli objemu úvěrů na bydlení, což je širší ukazatel zachycující například také úvěry na rekonstrukci, kde však nedochází k zástavě nemovitosti.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář


Poslední zprávy z rubriky Reality:

Čt 16:03  Fond NEMO kupuje kancelářskou budovu v Karlíně Tisková zpráva (Tisková zpráva)
Čt 10:38  Realitní makléři v on-line prostředí. Jak mají fungovat? B3 Technology (B3 Technology)
30.11.2021  Centrální banka zasadila další rány dostupnému bydlení Tisková zpráva (Tisková zpráva)

Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.