Lenka Rutteová (Bezvafinance)
Finanční rady  |  15.10.2021 10:26:51

Jak moc jdou banky po registrech, když si zažádáte o půjčku?

Registry dlužníků? Nejčastěji je využíváno šest z nich

Registry, kam banky a nebankovní společnosti, též poskytovatelé platebních a dalších služeb zapisují data o dluzích spotřebitelů a jejich splácení, a kam také nahlížejí při posuzování úvěruschopnosti žadatelů, jsou čtyři základní

  • BRKI (bankovní registr půjček), 

  • NRKI (nebankovní registr půjček), 

  • REPI (registr opakovaných plateb/splátek) a 

  • SOLUS (zaměřen na prohřešky). 

Pak máme ještě registry se záznamy o vymáhání nesplácených dluhů, ty provozuje Exekutorská komora (CEE – rejstřík exekuci) a soudy (ISIR – rejstřík insolvencí). Rovnou se dá říct, že žadatel s aktivními záznamy v CEE nebo ISIR nemá nejmenší šanci u banky uspět, u velké části nebankovek také ne.

Lidé v osobním bankrotu (vedeném v registru ISIR) dokonce nesmějí dostat vůbec žádnou půjčku, a to ani tu, která o sobě tvrdí, že je bez registru. Jakmile si totiž lidé v insolvenci nějakou půjčku vezmou, poruší tím pravidla insolvence, a ochrana dlužníka v podobě oddlužení skončí. 

To samozřejmě neznamená, že by si nešlo vzít půjčku až po insolvenci. Je to možné, dokonce i u banky. Stačí počkat tři až pět let po ukončení osobního bankrotu. Že je přímo nutné si další zadlužení setsakramentsky promyslet, snad ani netřeba dodávat.

Tři podoby zápisů v registrech dlužníků

První tři zmíněné registry (BRKI, NRKI a REPI) vedou všechny tři typy zápisů. Jsou to zápisy:

  • pozitivní – informace o poskytnutém úvěru nebo splátkové službě (například mobilní tarif), průběh řádného splácení. 

  • negativní krátkodobéopomenutí, které dlužník napravil během jednoho až dvou měsíců 

  • negativní dlouhodobé – úmyslné či neúmyslené dlouhodobější nesplácení půjčky či třeba faktur za energie, nájmu apod.

SOLUS registr fyzických a právnických osob se pak soustředí převážně na negativní dlouhodobé záznamy, i proto se o něm často mluví jako o registru hříšnickém. 

Jak se banky stavějí k jednotlivým podobám zápisů v registrech?

Asi nikoho nepřekvapí, že pokud má žadatel o půjčku v bance už něco za sebou a v dobrém, jinými slovy: nějaký ten úvěr už měl (nebo stále ještě má) a splácel nebo stále splácí řádně, je pro banku tím nejlepším potenciálním klientem na další půjčku. Samozřejmě za předpokladu, že jeho příjmy bezpečně pokryjí i další splátku z dalšího dluhu. V tomto případě zápis v registru ničemu nevadí, je naopak velkou výhodou.

Jedná-li se o žadatele se záznamem opomenutí při platbě za telefon, elektřinu, nájem nebo i splácení kreditní karty, bývá výsledek schvalovacího procesu většinou těžko předpověditelný. Některé banky bazírují na nulových negativních záznamech, jiné umějí přivřít oko nad očividnými opomenutími, která nebyla záměrná a která žadatel rychle napravil.

No a dlouhodobě nesplácené dluhy, i když k nim došlo před několika lety, umějí žadateli „zatopit“. Zde dodejme, že zápisy v základních registrech se uchovávají až čtyři roky po doplacení poslední splátky (zde se dozvíte, za jak dlouho se vymaže exekuce nebo insolvence). Takže kdo má v registrech větší vroubek, do banky by se měl vydat až cirka pátým rokem od splacení posledního problémového dluhu.

Banky si vedou i své vnitřní registry

Přestože se zápisy v registrech mažou max. čtyři roky po doplacení dluhu (a pět let od skončení insolvence), může se stát, že žadatel, byť s  čistým štítem a s dostatečným příjmem, v žádosti o půjčku u banky neuspěje. 

Proč? Protože oslovil právě tu banku, u níž třeba před patnácti lety dlužil a problémově splácel, či třeba jen opomenul. Nebo oslovil banku, která je právním nástupcem právě té banky, u níž se konala dřívější a problematická půjčka. Banky nezapomínají. Takže i když máte registry už vyčištěné, stále se může stát, že vás odmítnou. 

Lenka Rutteová

Lenka se zaměřuje na projekty v oblasti podpory finanční gramotnosti, zejména v osobních financích. Tématy, kterým se věnuje, jsou zejména půjčky, spoření, banking, kolektivní investování, či pojištění, zkrátka vše, v čem by se měl běžný občan být schopen (po finanční stránce) zorientovat. Během doktorátu na EkF VŠB-TU Ostrava a po jeho získání působila jako odborný asistent na téže fakultě, po mateřských dovolených se již plně věnuje psaní textů převážně z oblasti financí. Potkáte ji v magazínech zaměřených na finanční gramotnost, například na Hyperfinance.cz.


Bezvafinance s.r.o.

Společnost Bezvafinance s.r.o. je samostatným online zprostředkovatelem spotřebitelských úvěrů s licencí od České národní banky, soustředí se však i na ostatní osobní finance - ať už je to půjčka, hypotéka, spoření nebo pojištění. Cílem společnosti je nabídnout uživatelům možnost srovnávat nabídky ze světa osobních financí snadno, rychle a online. Jedním ze základních pilířů společnosti je vzdělávání široké veřejnosti na poli osobních financí a zvyšování finanční gramotnosti.

Více informací na https://www.bezvafinance.cz/.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Finanční rady:

18.11.2021  Ideální dárek pod stromeček? Výmaz dluhů Iva Grácová (Bezvafinance)
16.11.2021  Dopady inflace a jak chránit úspory Richard Bechník (Fincentrum & Swiss Life Select a.s.)
15.11.2021  Fincentrum Hypoindex říjen 2021: Hypoteční trh se připravuje na skokový propad Ing. Jiří Sýkora (Fincentrum & Swiss Life Select a.s.)


Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.