Ing. Zbyněk Kalousek (Coinbank)
Okénko kryptoměny  |  13.10.2021 07:01:39

Blockchain – o co se jedná a jak funguje (7. díl)

Ilustrační obrázek | zdroj 123rf.com

Rizika a nevýhody blockchainu

Přesto, že blockchain skýtá mnoho potenciálních výhod, je důležité zmínit, že není vše tak růžové, jak se může na první pohled zdát. Blockchain je sice dobrý sluha, ale ve špatných rukách se z něj z vteřiny na vteřinu může stát zlý pán. Stále se jedná o technologii, která může být zneužita stejně jako každá jiná technologie.

To, co je největší silou blockchainu, je zároveň jeho slabinou. Již dnes dochází ke krádežím osobních dat a k jejich zneužití. A teď si představte, že takové údaje budete mít chronologicky uložené v databázi, která nepůjde nikdy vymazat. A co hůř, představte si, že takovou databázi spravuje diktátorský režim. V takovém případě místní obyvatelé ztratí i poslední zbytky svobody a soukromí. Za koupi neschválené knihy režimem, bude hrozit velký postih, za neškodný protest bude hrozit několikaleté vězení. Údaje se použijí k vykonstruovaným procesům, které mohou vést až k trestu smrti. Ostatně, i Česká republika má svou zkušenost s vykonstruovanými monsterprocesy, při kterých byli obžalovaní odsouzeni k smrti. Jakákoliv vznikající opozice by byla potlačena hned v zárodku. 

Jak se dá blockchain zneužít, zřejmě již velmi brzy zjistíme. Veškeré aktivity, které se týkaly oblasti kryptoměn v Číně, byly postaveny mimo zákon. V mezidobí Čína spustila svůj projekt digitálního jüanu, jehož technologie je založena blockchainu. Určitě nebude trvat dlouho a zjistíme, jak moc se v Číně nově utáhly šrouby.

Další nevýhodou blockchainu je jeho energetická náročnost na provoz a rostoucí požadavky na výkon počítačů. Blockchain také stále zaostává v rychlosti oproti jiným systémům. Nejčastěji se blockchain spojuje s využitím ve finančním sektoru jako alternativa k platebnímu systému. Jenže, zatím co blockchain zpracuje za vteřinu několik desítek až stovek transakcí, platební gigant Visa jich za stejné období zpracuje několik tisícovek až desítek tisíců. Na druhou stranu je technologie blockchainu mnohem mladší než zavedený platební systém skrze karetní transakce. První platební karta byla zavedena v roce 1948, přičemž v Československu byla první platební karta vydaná v roku 1988. První blockchainová databáze vznikla až s bitcoinem v roce 2009, i když její princip byl popsán již v devadesátých letech minulého století. Dá se tedy předpokládat, že vývoj blockchainu půjde dopředu a bude zrychlovat. Energetická náročnost však zůstane. Když porovnáme spotřebu energie potřebnou k zajištění chodu bitcoinové sítě se spotřebou jednotlivých států, tak zjistíme, že bitcoinové síť spotřebuje více elektrické energie než celé Polsko a v porovnání s ostatními státy se nachází na 24. místě. 

Graf spotřeby | zdroj digiconomist.net

Částečným omezením pak také zůstává dostupnost internetu, který je pro chod blockchainu zapotřebí. Nicméně s tímto omezením se musí vypořádat také další systémy.

Závěr a shrnutí:

I přes negativa uvedená výše, bude zřejmě blockchainu patřit budoucnost. Přemýšlet o blockchainu jako o něčem pouze ve spojení s kryptoměnami, je velmi krátkozraké. Své systémy na něm již začínají vystavovat technologičtí giganti jako Microsoft, IBM aj. Jiné instituce pak zkoumají využití blockchainu v jejich oborech. Nebude tak trvat dlouho a blockchain bude nějakou svou částí zasahovat do běžného života každého z nás. Blockchain tak bude v našich životech stejně jako internet nebo bezkontaktní platební karta. I proto odborníci nejspíš považují blockchain za druhou generaci internetu, tzv. Internet 2.0.

Na závěr si ještě připomeňme hlavní výhody blockchainové technologie.

Hlavní výhody blockchainu: 

  • Transparentnost – všechna data zanesená do blockchainu jsou snadno dohledatelná, díky čemuž je tato databáze transparentní.

  • Decentralizovanost – blockchain nemá žádnou autoritu, která by jej řídila. Funguje na peer-to-peer principu, takže díky každému jednomu uživateli, kteří jsou motivováni finanční odměnou.

  • Šifrování – data jsou šifrovány kryptografickým algoritmem, díky čemuž jsou v bezpečí.

  • Falšování – záznamy v blockchainu je v podstatě nemožné zfalšovat. Transakce ověřují sami uživatelé.

  • Bezpečnost – blockchain je takřka nemožné zneužít a zpětně jej upravit. Nikdo jej neřídí a neovlivňuje, čímž eliminuje chyby zapříčiněné lidským faktorem.

Na úplný závěr zmiňme, že se s kryptoměnami bude muset počítat i v budoucnu. Lze však předpokládat, že dojde k jejich přirozené selekci a životaschopné budou jen menší řády ze všech aktuálně existujících kryptoměn. Které kryptoměny přežijí, si netroufnou tipnout ani ti největší odborníci. 


Nákup kryptoměn CoinBank

Ing. Zbyněk Kalousek

Vystudoval ekonomii a management na Masarykově univerzitě v Brně. V minulosti se věnoval analýzám finančních trhů. K této činnosti se po kratší odmlce opět navrací. Spoluzakladatel společnosti, která se zabývá poradenstvím a akreditovaným vzděláváním. Spolupracuje s několika dalšími firmami. Svět kryptoměn vnímá jako progresivní část trhu, která nabízí plno příležitostí, ale zároveň skýtá plno nástrah, od decentralizace, apolitický přístup, k velké volatilitě kurzů, až k čím dál náročnější těžbě kryptoměn.


CoinBank

Od roku 2021 spolupracuje se společností MipSoftware, která provozuje směnárnu s kryptoměnami CoinBank a burzu s kryptoměnami CoinBank Trader. Obě platformy jsou zajímavé zejména pro středoevropskou klientelu. Skrz své produktu propojuje koncové uživatele s největšími světovými kryptoburzami a nabízí příjemné uživatelské prostředí. Pro českého klienta je nejspíš nejpříjemnější funkce obchodování prostřednictvím české měny. Široká nabídka kryptoměn, přístup k největším světovým burzám, to jsou předpoklady pro zajímavou spolupráci.

Více informací na https://coinbank.cz/.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Okénko kryptoměny:

St   7:01  Blockchain – o co se jedná a jak funguje (7. díl) Ing. Zbyněk Kalousek (Coinbank)
10.10.2021  Blockchain – o co se jedná a jak funguje (6. díl) Ing. Zbyněk Kalousek (Coinbank)
06.10.2021  Blockchain – o co se jedná a jak funguje (5. díl) Ing. Zbyněk Kalousek (Coinbank)
02.10.2021  Blockchain – o co se jedná a jak funguje (4. díl) Ing. Zbyněk Kalousek (Coinbank)
27.09.2021  Čínský šach mat kryptu Ing. Zbyněk Kalousek (Coinbank)

Přečtěte si také:

10.10.2021Blockchain – o co se jedná a jak funguje (6. díl) Ing. Zbyněk Kalousek (Coinbank)
06.10.2021Blockchain – o co se jedná a jak funguje (5. díl) Ing. Zbyněk Kalousek (Coinbank)
02.10.2021Blockchain – o co se jedná a jak funguje (4. díl) Ing. Zbyněk Kalousek (Coinbank)
23.09.2021Blockchain – o co se jedná a jak funguje (3. díl) Ing. Zbyněk Kalousek (Coinbank)
17.09.2021Blockchain – o co se jedná a jak funguje (2. díl) Ing. Zbyněk Kalousek (Coinbank)

Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.