Redakce (Kurzy.cz)
Podnikání  |  08.10.2021 16:12:17

CRIF: Ve 3Q klesly meziročně počty bankrotů podnikatelů i osobních bankrotů


Během letošního třetího čtvrtletí bylo v České republice vyhlášeno 162 bankrotů obchodních společností, 1 459 bankrotů fyzických osob podnikatelů a 3 600 osobních bankrotů. V porovnání se stejným obdobím loňského roku se jedná u bankrotů obchodních společností o mírný nárůst, u bankrotů fyzických osob podnikatelů a osobních bankrotů pak o pokles. Zároveň bylo podáno 264 návrhů na bankrot obchodních společností, 1 505 návrhů na bankrot fyzických osob podnikatelů a 3 658 návrhů na osobní bankrot. Zatímco u obchodních společností se počet insolvenčních návrhů oproti loňsku zvýšil, v dalších dvou kategoriích se snížil.Vyplývá to z analýzy dat portálu www.informaceofirmach.cz, kterou provedla společnost CRIF.

Počet firemních bankrotů se v letošním třetím čtvrtletí meziročně zvýšil o 4 (3 %), počet bankrotů podnikatelů se o 312 (18 %) snížil. Insolvenčních návrhů u obchodních společností bylo v uplynulých třech měsících podáno o 59 (29 %) více než ve stejném období loni, u fyzických osob podnikatelů se jejich počet meziročně snížil o 341 (18 %). „Vzhledem k jen mírnému ekonomickému oživení, růstu cen energií a dalších vstupů, nedostatku meziproduktů a materiálů a ztíženému přístupu k úvěrům lze očekávat vzestup počtu bankrotů společností i podnikatelů v následujícím období,“ říká Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF – Czech Credit Bureau.

V průběhu září bylo v České republice vyhlášeno 52 bankrotů obchodních společností a 513 bankrotů fyzických osob podnikatelů, u obou kategorií jde o mírný meziměsíční pokles. Insolvenčních návrhů pak bylo podáno u obchodních společností 92, meziměsíčně o 12 více, a u fyzických osob podnikatelů 504, oproti srpnu o 7 méně.

Za posledních 12 měsíců byl vyhlášen bankrot u 17 z každých 10 tisíc aktivních obchodních společností. V poměru k počtu společností bylo nejvíce bankrotů obchodních společností (OS) za posledních 12 měsíců vyhlášeno v Karlovarském kraji, kde se jednalo o 28 bankrotů na 10 tisíc aktivních OS. Následuje Liberecký kraj s 22 bankroty a Praha s 21 bankroty. Poměrově nejméně bankrotů naopak zaznamenal Zlínský kraj, kde bylo vyhlášeno 7 bankrotů na 10 tisíc aktivních OS, dále Středočeský kraj s 10 bankroty a Královéhradecký kraj s 11 bankroty.

Poměrově nejvíce bankrotovaly firmydopravě a skladování a administrativě

Nejvíce bankrotů na 10 tisíc aktivních OS bylo vyhlášeno v odvětví dopravy a skladování (25), v administrativních činnostech (25) a v ubytování a stravování (20). Nejméně bankrotů OS pak zaznamenalo odvětví vzdělávání a zdravotní a sociální péče (4), odvětví informačních a komunikačních činností (5) a odvětví nakládání s nemovitostmi (9).

V celé České republice byl za posledních 12 měsíců vyhlášen bankrot průměrně u 59 z každých 10 tisíc aktivních fyzických osob podnikatelů. Nejvíce bankrotů fyzických osob podnikatelů (FOP) pak bylo v posledních 12 měsících poměrově vyhlášeno v Ústeckém kraji, kde se jednalo o 119 bankrotů na 10 tisíc aktivních FOP. Následuje Karlovarský kraj se 103 bankroty a Liberecký kraj s 90 bankroty. Poměrově nejméně bankrotů naopak zaznamenala Praha, kde bylo vyhlášeno pouze 38 bankrotů na 10 tisíc aktivních FOP, dále Středočeský kraj s 44 bankroty a kraj Vysočina, kde bylo rovněž zaznamenáno 44 bankrotů FOP.

Také mezi FOP bylo poměrově nejvíce bankrotů na 10 tisíc subjektů zaznamenáno v odvětví dopravy a skladování (69). Následovalo odvětví stavebnictví (52) a odvětví ubytování a stravování (50). Nejmenší část FOP pak zbankrotovala v odvětví vzdělávání, zdravotní a sociální péče (9), informačních a komunikačních činnostech (10) a profesních, vědeckých a technických činnostech (12) a v odvětví výroby a rozvodu vody, plynu a elektřiny (13).
Počet osobních bankrotů se oproti loňsku snížil

V třetím čtvrtletí bylo v České republice vyhlášeno 3 600 osobních bankrotů, o 558 (13 %) méně než ve stejném období loňského roku. Zároveň bylo podáno 3 658 návrhů na osobní bankrot, o 624 (15 %) méně než loni. „Relativně nízký počet osobních bankrotů i insolvenčních návrhů ovlivňuje do určité míry nízká nezaměstnanost a růst čistých mezd. Ve zbývající části roku se však dá očekávat mírné zvýšení počtu bankrotů v reakci na růst inflace a úrokových sazeb, které zvýší náklady na splácení půjček,“ říká Věra Kameníčková.

V měsíci září bylo vyhlášeno 1 271 osobních bankrotů, meziměsíčně o 8 méně, a bylo podáno 1 298 návrhů na osobní bankrot, oproti srpnu o 53 více.

Za posledních 12 měsíců bylo v České republice vyhlášeno 15 592 osobních bankrotů, o 3 703 méně než v předchozích 12 měsících. Průměrně tak za uplynulých 12 měsíců připadlo 15 bankrotů na 10 tisíc obyvatel. Oproti předchozímu období poklesly v posledních 12 měsících počty osobních bankrotů ve všech krajích, nejvíce pak v Jihočeském kraji (o 26 %), v Jihomoravském kraji (o 24 %) a v Královéhradeckém a Ústeckém kraji (shodně o 23 %).


 

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář


Přečtěte si také:

06.11.2020Osobní bankrot: Novinkou je jeho zkrácení na 3 roky Markéta Kadeřábková (OrangeAcademy)
03.12.2014Na exekuce platí osobní bankrot Jiřina Kavková (Kurzy.cz)
?

Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.