Jiří Zendulka (Kurzy.cz)
Podnikání  |  16.09.2021 06:16:09

Živnostníkům v příštím roce nejspíše opět výrazně stoupnou odvody. Dopomohou tak částečně lepit narůstající díru v rozpočtu v návaznosti na zvýšení důchodů

Z Ministerstva práce a sociálních věcí, resp. od ministryně Jany Maláčové zamířil v úterý na vládu dokument týkající se vlastně očekávaného navýšení důchodů v příštím roce. Vzhledem k tomu, že se v návrzích vychází ze stanoveného všeobecného vyměřovacího základu a přepočítacího koeficientu a redukčních hranic, jsou informace zároveň bernou mincí také pro živnostníky. Dá se z nich stanovit, jak vysoké odvody by měli v příštím roce platit.

Ze zákona musí vláda výši zmiňovaného všeobecného vyměřovacího základu schválit do konce září. Mělo by se však vlastně jednat o formalitu, jelikož hodnoty vycházejí ze statistických údajů sdělených Českým statistickým úřadem příp. jsou určeny přímo zákonem. Vláda je tedy nemůže měnit. Zkrátka všeobecný vyměřovací základ má činit 36 119 , resp. po přepočítání koeficientem pak pro rok 2022 očekávaná průměrná mzda 38 911 .

Výše záloh OSVČ vzroste zhruba o desetinu

V návaznosti tak minimální záloha na sociální pojištění pro OSVČ vykonávající hlavní činnost by v roce 2022 měla dle všeho činit 2 841 . Oproti letošním 2 588 tedy téměř desetinový nárůst. Obdobný růst lze očekávat u zdravotního pojištění, jelikož by mělo vzrůst ze současných 2 393 na 2 627 . Připomenout lze, že v případě zdravotního pojištění musí být zvýšená záloha zaplacena tradičně již za leden.

Na zálohách by tak OSVČ měli v případě hlavní činnosti v souhrnu v roce 2022 uhradit minimálně 65 616 (měsíčně 5 468 ). Letos přitom zaplatí necelých 60 tis. .

Při pohledu do minulosti zkrátka k nárůstu minimálních odvodů o 50 % tak dojde během 8 let (v roce 2014 činily 43 752 )!

Paušální daň

Od letošního roku zavedená paušální daň dozná v návaznosti také zvýšení. A ročně přesáhne již hranici 70 tisíc korun, resp. měla by činit téměř 72 tisíc korun. Daň se jak známo skládá z minimální částky zdravotního pojistného, 1,15násobku minima sociálního pojistného a symbolické daně ve výši 100 korun.

Tedy pro rok 2022 měsíčně činit celkem 5 994 (2 627 + 3 267 + 100). Letos živnostníci hradí 5 469 , v příštím roce by tak měli na paušální dani v souhrnu zaplatit o 6 300 více.

Nůžky mezi paušální daní a minimálními zálohami se tedy více rozevřou. Zejména živnostníci s nižšími příjmy, kterým jinak vychází nulová daň, tak ještě více budou muset zvažovat, zda se jim za „klid“ a méně papírování paušální daň vyplatí. Oproti příp. minimálním zálohám totiž v reálu zaplatí více o 6 312 .

Průměrný starobní důchod vzroste na 16 280

Oproti starobnímu důchodu vyplácenému v průměrné výši letos v červnu 2021, dojde v roce 2022 díky zamýšlenému navýšení o 805 vlastně k růstu o 5,2 %. Odhaduje se, že v roce 2022 vzroste reálná hodnota průměrného samostatně vypláceného starobního důchodu prostřednictvím valorizace důchodů o 4,8 procentního bodu. Že se důchodcům abnormálně přidává v kontextu růstu mezd pracujících obyvatel, dokládají samotné odhady MPSV. Ministerstvo totiž predikuje, že v roce 2022 výše průměrného starobního důchodu k průměrné mzdě dosáhne 43 % (k čisté mzdě dokonce 53,7 %), tedy o 1,6 procentního bodu více než letos…

Závěrem snad jen uvést „zajímavou“ citaci z předloženého návrhu valorizace důchodů ze strany MPSV, kde překvapí primárně první věta: „Návrh nařízení nemá dopady na podnikatelské prostředí České republiky ani na životní prostředí. Návrh nařízení bude mít pozitivní sociální dopady, neboť zvyšuje důchody a tím zlepšuje příjmovou situaci všech důchodců.“

17.09. 15:40  Nojo (Já)
17.09. 09:18  Ideální spojení jenže ? (pamětník)

Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.