europa.eu (Evropská komise)
Ze světa  |  15.09.2021 12:45:00

Nový evropský Bauhaus: nová opatření a financování s cílem propojit udržitelnost se stylem a začleněním

dřevěné trámy u stropu budovy ©EC Audiovisual Service
©EC Audiovisual Service

Grafický symbol

Komise dnes přijala sdělení, v němž stanoví koncepci Nového evropského Bauhausu. Je v něm uvedena řada politických opatření a možností financování. Cílem projektu je urychlit transformaci různých hospodářských odvětví, jako je stavebnictví a textilní průmysl, s cílem poskytnout všem občanům přístup ke zboží, které je oběhové a méně náročné na uhlík.

15/09/2021

Nový evropský Bauhaus vnáší do Zelené dohody pro Evropu kulturní a tvůrčí rozměr, který má ukázat, jak udržitelné inovace nabízejí hmatatelné a pozitivní zkušenosti v našem každodenním životě.

Na financování projektů Nového evropského Bauhausu bude v letech 2021–2022 z programů EU vyčleněno přibližně 85 milionů eur. Mnohé další programy EU začlení Nový evropský Bauhaus jako kontextový prvek nebo prioritu bez předem stanoveného zvláštního rozpočtu.

Finanční prostředky budou pocházet z různých programů EU, včetně programu pro výzkum a inovace Horizont Evropa (zejména misí programu Horizont Evropa), programu pro životní prostředí a oblast klimatu LIFE a Evropského fondu pro regionální rozvoj. Komise navíc vyzve členské státy, aby použily základní hodnoty Nového evropského Bauhausu ve svých strategiích územního a sociálně-ekonomického rozvoje a mobilizovaly příslušné části svých plánů pro oživení a odolnost a programy v rámci politiky soudržnosti v zájmu zajištění lepší budoucnosti pro všechny.

Komise rovněž zřídí „Laboratoř“ Nového evropského Bauhausu: strategickou skupinu, která bude společně vytvářet, prototypizovat a testovat nové nástroje, řešení a politická doporučení. Laboratoř bude pokračovat v duchu spolupráce hnutí, které sdružuje lidi různých profesí a navazuje dialog s občany, zástupci průmyslu i politiky za účelem jejich propojení a hledání nových způsobů společné tvorby.

Sdělení vychází z informací získaných během fáze společného návrhu, která probíhala od ledna do července, kdy Komise obdržela více než 2 000 příspěvků z celé Evropy i mimo ni.

Podpora rostoucího hnutí

V lednu 2021 byla zahájena fáze společného návrhu Nového evropského Bauhausu s cílem určit a promyslet estetická, udržitelná a inkluzivní řešení pro naše životní prostory a pomoci realizovat Zelenou dohodu pro Evropu. V první části vývoje byli všichni vyzváni k tomu, aby se v rámci diskuse pokusili přehodnotit způsob, jak společně žijeme. Tyto výměny se staly podkladem pro dnešní sdělení o Novém evropském Bauhausu.

Zásadní význam bude mít i nadále proces společného návrhu, který se bude vyvíjet s ohledem na první konkrétní výsledky prostřednictvím hodnocení a přezkumů. Komise proto dále prohloubí spolupráci s rostoucí komunitou Nového evropského Bauhausu složenou z angažovaných jednotlivců, organizací a orgánů. 

Hnutí se také inspiruje již existujícími krásnými, udržitelnými a inkluzivními místy a projekty v Evropě. První Ceny Nového evropského Bauhausu mají za cíl tyto úspěchy ocenit. Udělují se v deseti kategoriích od „produktů a životního stylu“ po „přebudovaná místa pro setkávání a sdílení“. Okruh „Vycházející hvězdy Nového evropského Bauhausu“, určený výhradně pro účastníky mladší 30 let, podporuje mladší generaci a podněcuje ji k tomu, aby dále přicházela s novými a neotřelými nápady. Vítězové převezmou ceny na slavnostním vyhlášení výsledků dne 16. září.

Členové sboru komisařů se vyjádřili takto:

Předsedkyně Komise Ursula von der Leyenová prohlásila:

„Nový evropský Bauhaus spojuje velkou vizi Zelené dohody pro Evropu s hmatatelnou změnou v praxi. Změnou, která zlepšuje náš každodenní život a které se lidé mohou dotýkat a mohou ji pociťovat – v budovách, ve veřejných prostorách, ale také u módy či nábytku. Nový evropský Bauhaus má vytvořit nový životní styl, který propojuje udržitelnost s kvalitním designem, je méně náročný na uhlík a bude inkluzivní a cenově dostupný pro všechny.“

Komisařka pro inovace, výzkum, kulturu, vzdělávání a mládež Marija Gabrielová uvedla: „Propojením vědy a inovací s uměním a kulturou a díky svému holistickému přístupu bude Nový evropský Bauhaus přicházet s řešeními, jež jsou nejen udržitelná a inovativní, ale také přístupná, cenově dostupná a prospěšná pro život nás všech.“

Komisařka pro soudržnost a reformy Elisa Ferreirová řekla: „Nový evropský Bauhaus posiluje svým transdisciplinárním a participativním přístupem úlohu místních a regionálních komunit, průmyslových odvětví, inovátorů a kreativních lidí, kteří spolupracují v zájmu lepší kvality našeho života. Díky politice soudržnosti se nové nápady přemění na opatření na místní úrovni.“

Další informace

Sdělení o Novém evropském Bauhausu

Příloha 1 – Zpráva o fázi společného návrhu

Příloha 2 – Mobilizace programů EU

Příloha 3 – Politický ekosystém Nového evropského Bauhausu

Otázky a odpovědi

Internetové stránky o Novém evropském Bauhausu

Kulatý stůl na vysoké úrovni

State of the Union Address by President von der Leyen

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Zprávy a články ke koronaviru a nemoci COVID-19Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.