europa.eu (Evropská komise)
Cestování  |  15.09.2021 16:32:49

Stav Unie: Komise navrhla Cestu k digitální dekádě, aby se dosáhlo digitální transformace EU do roku 2030

tablet s nápisem State of the Union 2021©EC Audiovisual Service
©EC Audiovisual Service

Projev o stavu Unie – banner

Komise dnes navrhla Cestu k digitální dekádě – konkrétní plán pro dosažení digitální transformace evropské společnosti a ekonomiky do roku 2030.

Navržená Cesta k digitální dekádě stanoví konkrétní mechanismus plnění digitálních ambicí EU vytyčených pro rok 2030.

15/09/2021

Zavede řídicí a správní rámec založený na ročním mechanismu spolupráce s členskými státy, aby byly na úrovni Unie naplněny cíle digitální dekády pro rok 2030 v oblasti digitálních dovedností, digitální infrastruktury a digitalizace podniků a veřejných služeb. Tento plán má také určit a realizovat rozsáhlé digitální projekty, na kterých se budou podílet Komise a členské státy.

Pandemie zdůraznila, že digitální technologie sehrávají hlavní roli ve formování udržitelné a prosperující budoucnosti. Krize zejména odhalila rozdíl mezi digitálně připravenými podniky a podniky, které k digitálním řešením dosud nepřistoupily, a poukázala na propast v konektivitě mezi městskými, venkovskými a odlehlými oblastmi. Digitalizace nabízí mnoho nových příležitostí na evropském trhu, kde v roce 2020 zůstalo neobsazeno přes 500 000 volných pracovních míst pro odborníky na data a kybernetickou bezpečnost. Cesta k digitální dekádě by měla v souladu s evropskými hodnotami posílit vedoucí postavení EU v digitální oblasti a podpořit udržitelné digitální politiky orientované na člověka, které budou rozšiřovat možnosti občanů a podniků.

„Evropská vize digitální budoucnosti je, že technologie budou lidem přinášet možnosti. Dnes jsme proto navrhli konkrétní plán k dosažení digitální transformace. Jde nám o budoucnost, ve které budou inovace sloužit podnikům a společnosti. Chceme zřídit řídicí a správní rámec založený na ročním mechanismu spolupráce, aby se dosáhlo cílů v oblasti digitálních dovedností, digitální infrastruktury a digitalizace podniků a veřejných služeb,“ vysvětluje Margrethe Vestagerová, výkonná místopředsedkyně Evropské komise odpovědná za portfolio „Evropa připravená na digitální věk“.

Plán komentuje také komisař pro vnitřní trh Thierry Breton: „Evropa je odhodlána vést globální technologickou soutěž. Stanovení cílů pro rok 2030 bylo důležitým krokem, ale nyní je třeba přistoupit k činům. Musíme se postarat o to, aby se Evropa v budoucích letech neocitla v situaci, kdy by silně závisela na ostatních. V opačném případě zůstaneme příliš vystaveni výkyvům ve světě a propásneme příležitosti hospodářského růstu a tvorby pracovních míst. Věřím v Evropu, která bude na trzích budoucnosti lídrem, nikoli pouhým subdodavatelem.

Cesta k digitální dekádě

V návaznosti na digitální kompas 2030, ve kterém Komise nastínila svoje vidění úspěšné digitální transformace evropské ekonomiky a společnosti do konce tohoto desetiletí, je nyní zaváděn robustní řídicí a správní rámec pro dosažení vytyčených digitálních cílů – tzv. Cesta k digitální dekádě.

Digitální pokrok v členských státech byl v posledních letech velmi nerovnoměrný. Trend ukazuje, že země, které postupovaly pomalu před pěti lety, postupují pomalu až doteď. Tato nová Cesta k digitální dekádě počítá se strukturovanou spoluprací tak, aby se kolektivně dosahovalo dohodnutých cílů, a uznává různé startovací pozice mezi členskými státy.

Komise konkrétně navrhuje zavést roční mechanismus spolupráce s členskými státy, jehož součástí budou:

  • strukturovaný, transparentní a společný monitorovací systém (včetně klíčových ukazatelů výkonnosti), který se bude zakládat na indexu digitální ekonomiky a společnosti (DESI) a který bude měřit pokrok v plnění jednotlivých cílů pro rok 2030,
  • každoroční „zpráva o stavu digitální dekády“, ve které bude Komise vyhodnocovat pokrok a doporučovat opatření,
  • víceleté strategické plány pro digitální dekádu, v nichž bude každý členský stát uvádět přijaté nebo plánované politiky a opatření na podporu cílů pro rok 2030,
  • strukturovaný roční rámec pro projednávání a řešení oblastí, kde bude pokrok nedostatečný, formou doporučení a společných závazků mezi Komisí a členskými státy,
  • mechanismus na podporu realizace projektů zahrnujících více zemí.

Sledování pokroku a „zprávy o stavu digitální dekády“

Aby se Evropa k cílům digitální dekády posunovala rychle, počítá navržený řídicí a správní rámec se systémem sledování pokroku, který se bude zakládat na zdokonaleném indexu DESI. Komise by společně s členskými státy nejprve vypracovala plánované trajektorie EU pro jednotlivé cíle a členské státy by zase navrhly vnitrostátní strategické plány pro jejich dosažení. Každý rok Komise předloží Evropskému parlamentu a Radě Evropské unie „zprávu o stavu digitální dekády“, ve které:

  • prezentuje změřenou digitální výkonnost ve srovnání s plánovanými trajektoriemi,
  • vydá cílená doporučení členským státům, aby dosáhly cílů pro rok 2030, přičemž bude přihlížet k národním okolnostem.

Do roku 2026 Komise přezkoumá vytyčené cíle, aby byly zváženy technologické, hospodářské a společenské změny.

Projekty zahrnující více zemí

Projekty zahrnující více zemí jsou projekty velkého rozsahu, které by přispěly k dosažení cílů pro digitální transformaci Evropy do doku 2030 a které by žádný členský stát nemohl realizovat sám. Členské státy se díky těmto projektům budou moci spojit, dát dohromady své zdroje a vybudovat digitální kapacity v oblastech, které jsou zásadní pro posílení evropské digitální suverenity a pro rozproudění evropské obnovy.

Komise připravila počáteční seznam těchto projektů, který počítá s několika oblastmi pro investice: datovou infrastrukturou, nízkopříkonovými procesory, komunikací 5G, vysoce výkonnou výpočetní technikou, bezpečnou kvantovou komunikací, veřejnou správou, blockchainem, centry pro digitální inovace a investicemi do digitálních dovedností lidí.

Různé cíle urychlí proces digitalizace a povedou k větší odolnosti a technologické suverenitě, protože na trh přivedou více specialistů, kteří budou pracovat v digitálních oblastech, nebo budou pobídkou pro různá odvětví, aby v Evropě vyvíjela digitální technologie.

Každoroční „zpráva o stavu digitální dekády“ poskytne potřebné informace, aby byl zohledněn vývoj a zjištěné nedostatky v evropské digitální transformaci, a aktualizuje seznam projektů zahrnujících více zemí.

Projekty zahrnující více zemí by měly svádět dohromady investice z unijních zdrojů financování (včetně Nástroje pro oživení a odolnost) a ze zdrojů členských států. V příslušných případech mohou do projektů investovat jiné veřejné nebo soukromé subjekty.

Komise bude projekty zahrnující více zemí urychlovat – bude členským státům pomáhat s určováním jejich zájmů v těchto projektech, bude nabízet vodítka k prováděcím mechanismům a poskytovat pomoc při realizaci, aby byla zajištěna široká účast a úspěšné splnění met.

Program zavádí novou právní strukturu – konsorcium evropské digitální infrastruktury – která bude u projektů zahrnujících více zemí umožňovat rychlé a flexibilní zřízení a realizování.

Souvislosti

digitálním kompasu 2030 z března 2021, na kterém staví dnešní návrh, bylo nastíněno evropské pojetí digitální ekonomiky a společnosti a byl v něm navržen soubor konkrétních digitálních cílů v oblasti dovedností, infrastruktury, podnikání a veřejných služeb.

Navržená Cesta k digitální dekádě se opírá o výsledky několika konzultací, ve kterých byly zjišťovány názory občanů, podniků, veřejných správ, členských států, průmyslu a organizací na to, co je zapotřebí pro úspěšnou evropskou digitální transformaci. Realizace tohoto plánu, včetně návrhu následných iniciativ, by se také opírala o diskuse v online fóru zřízeném pro digitální kompas.

Komise souběžně dokončuje návrh společného prohlášení Evropského parlamentu, Rady a Komise o digitálních zásadách, aby byly v digitálním prostoru reflektovány evropské hodnoty a práva. Tímto způsobem bude zajištěno, že digitálních příležitostí budou moci využívat všichni, ať už půjde o všeobecný přístup k internetu, algoritmy respektující lidi nebo bezpečné a důvěryhodné online prostředí. Plnění digitálních zásad bude posuzováno v každoroční „zprávě o stavu digitální dekády“.

Další informace

Projev předsedkyně Ursuly von der Leyenové o stavu Unie

Otázky a odpovědi – Stav Unie: Cesta k digitální dekádě

Informační přehled – Cesta k digitální dekádě

Prezentace – Cesta k digitální dekádě

Návrh rozhodnutí o stanovení Cesty k digitální dekádě

Pracovní dokument útvarů Komise

Digitální kompas

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.