mzv.cz (MZv ČR)
Cestování  |  14.09.2021 12:15:00

ČR považuje Rakousko od 13. září 2021 za zemi s vysokým rizikem nákazy COVID-19 a zpřísňuje podmínky vstupu do ČR

ČR považuje Rakousko od 13. září 2021 za zemi s vysokým rizikem nákazy COVID-19 a zpřísňuje podmínky vstupu do ČR

10.09.2021 / 17:27 | Aktualizováno: 14.09.2021 / 12:15

Česká republika považuje Rakousko od 13. září 2021 za zemi s vysokým rizikem nákazy COVID-19 (červená barva) a zpřísňuje od 13. září podmínky vstupu z Rakouska do ČR.
Cestující z Rakouska do ČR na dobu kratší než 24 hodin nemusí vyplňovat příjezdový formulář a nemusí prokazovat svou bezinfekčnost.
Cestující,
kteří pobývali déle než 12 hodin v posledních 14 dnech na území Rakouska nebo dalších států, které jsou na seznamu zemí s vysokým rizikem výskytu onemocnění COVID-19 a cestují do ČR na dobu delší než 24 hodin, mají povinnost vyplnit příjezdový formulář a splnit níže uvedené podmínky pro vstup do ČR, které jsou stanoveny Ochranným opatřením Ministerstva zdravotnictví ČR. , pokud se na ně nevztahuje některá z níže uvedených výjimek.

Cestující z Rakouska do ČR, kteří do Česka přijíždějí na více než 24 hodin, musí před cestou do ČR oznámit svůj příjezd krajské hygienické stanici příslušné podle místa bydliště, a to vyplněním Příjezdového formuláře. Potvrzení o jeho vyplnění je nutno uschovat pro případnou hraniční či pobytovou kontrolu.

Před zahájením cesty z Rakouska do ČR musí cestující disponovat příslušným certifikátem o negativním výsledku RT-PCR testu (platnost max. 72 hodin od odběru).
Občané a rezidenti ČR mohou při cestě z Rakouska do ČR nahradit PCR test před cestou testem antigenním. Při cestách individuální dopravou nemusí občané a rezidenti ČR před cestou podstoupit žádný test, musí se však zaregistrovat.
Po vstupu na území ČR se cestující nejdříve 5. den, nejpozději však 14. den musí podrobit RT-PCR testu na stanovení přítomnosti viru SARS-CoV-2, pokud orgán ochrany veřejného zdraví výjimečně nerozhodl jinak. Do doby výsledku RT-PCR testu na stanovení přítomnosti viru SARS-CoV-2 je nutná samoizolace.

Samoizolací se rozumí omezení volného pohybu na nezbytně nutné minimum s výjimkou:
a) cest nezbytně nutných k obstarávání základních životních potřeb a k zajištění péče o děti,
b) cest nezbytně nutných k obstarávání k zajištění péče o zvířata, využívání nezbytných finančních a poštovních služeb, doplnění pohonných hmot,
c) akutních cest do zdravotnických zařízení,
d) cest do zařízení sociálních služeb;
e) cest za účelem vyřízení neodkladných úředních záležitostí;
f) pohřbů.

Testem na stanovení přítomnosti viru SARS-CoV-2 se rozumí:
a) v případě antigenního testování písemné potvrzení poskytovatele zdravotních služeb s oprávněním poskytovat zdravotní služby v dané zemi o negativním výsledku antigenního testu provedeném tímto poskytovatelem zdravotních služeb a který není starší než 48 hodin od data provedení antigenního testu,
b) v případě RT-PCR testování písemné potvrzení akreditované laboratoře o negativním výsledku RT-PCR testu provedeném tímto poskytovatelem zdravotních služeb a který není starší než 72 hodin od data provedení RT-PCR testu, nebo
c) jde-li o test provedený na území, na něž se vztahuje nařízení Evropské unie o digitálním COVID certifikátu1, certifikát o testu vydávaný podle nařízení Evropské unie o digitálním COVID certifikátu1 , který není starší než 48 hodin od data provedení antigenního testu nebo 72 hodin od data provedení RT-PCR testu u zemí, které jsou vázané tímto nařízením.VÝJIMKY ZE SHORA UVEDENÝCH PRAVIDEL PLATÍ PRO:

I) Očkované osoby:
1) osoby, které se prokáží národním certifikátem o provedeném očkování proti onemocnění COVID-19 vydaným podle nařízení EU o digitálním certifikátu EU COVID s tím, že u očkování uplynulo nejméně 14 dní od dokončení očkovacího schématu a které zároveň nejeví žádné příznaky onemocnění COVID-19;
2) s národním certifikátem o dokončeném očkování , tj. písemné potvrzení vydané alespoň v anglickém jazyce oprávněným subjektem působícím v třetí zemi, nebo certifikát o dokončeném očkování vydaným oprávněným subjektem působícím v třetí zemi, pro kterou byl přijat prováděcí akt dle nařízení EU o digitálním certifikátu o tom, že osoba byla očkována léčivým přípravkem registrovaným EMA, nebo léčivým přípravkem, který byl schválen WHO pro nouzové použití (seznam přípravků je zveřejněn na webu Mzdr.) Písemné potvrzení musí obsahovat příslušné údaje a musí být možné ověřit dálkovým přístupem přímo z písemného potvrzení.
Očkované osoby dle výše uvedené definice nemají povinnost absolvovat test, mají však povinnost vyplnit příjezdový formulář .

II) Osoby s prodělaným onemocněním Covid-19, tj. osoby, u kterých uplynulo od prvního pozitivního výsledku RT-PCR testu na stanovení přítomnosti viru SARSCoV-2 alespoň 11 dní, ne však více než 180 dní, které se prokážou certifikátem o prodělaném onemocnění COVID-19, a to vydaným podle nařízení EU o digitálním COVIDcertifikátu. Tyto osoby nemají povinnost absolvovat test, mají však povinnost vyplnit příjezdový formulář .

III) Děti do dovršení věku 6 let nemusí vyplňovat příjezdový formulář, ani podstoupit RT-PCR test na stanovení přítomnosti viru SARS-CoV-2.

IV) Osoby ve věku 6 - 12 let musí před cestou vyplnit příjezdový formulář a po vstupu na území ČR se do 5 dní podrobit RT-PCR testu na stanovení přítomnosti viru SARS-CoV-2; před ukončením samoizolace musí disponovat negativním výsledkem provedeného testu.

DALŠÍ VÝJIMKY: POVINNOST ABSOLVOVAT TEST A VYPLNIT PŘÍJEZDOVÝ FORMULÁŘ NEPLATÍ PRO:

a) pracovníky mezinárodní dopravy, pokud je důvod vstupu doložen odpovídajícím dokumentem,
b) občany Evropské unie, včetně občanů České republiky a cizince s povoleným dlouhodobým nebo trvalým pobytem v Evropské unii, kteří tranzitují do 12 hodin přes ČR pozemní cestou nebo cestují pozemní cestou do nebo z České republiky (do nebo z Rakouska) na dobu nepřesahující 24 hodin,
c) osoby do dovršení 6 let věku a nezletilé osoby s poruchou intelektu, s poruchou autistického spektra a kognitivní poruchou nebo se závažnou alterací duševního stavu, jejichž mentální schopnosti či aktuální duševní stav neumožňují dodržování tohoto ochranného opatření a mají za tímto účelem vystaveno písemné lékařské potvrzení v anglickém jazyce, a to lékařem působícím v České republice nebo v jiném členském státě Evropské unie; potvrzení musí obsahovat razítko, identifikační údaje lékaře a jeho telefonické spojení,
d) přeshraniční pracovníky, žáky a studenty, kteří za účelem výkonu práce nebo vzdělávání pravidelně alespoň jednou týdně oprávněně překračují státní hranici s Českou republikou do nebo ze sousedního státu a pro cesty do nebo ze sousedního státu za účelem výkonu práva péče o nezletilé dítě nebo styku s ním anebo za účelem návštěvy manžela nebo registrovaného partnera, který je v sousedním státě zaměstnán nebo tam studuje,
a další individuální skupiny dle Ochranného opatření MZdr ČR.

Bližší informace na stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR, Ministerstva vnitra ČR.K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentářZobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.