Redakce (Kurzy.cz)
Z domova  |  08.09.2021 18:31:02

Praha bojuje za spravedlivý výpočet výše poplatků za odpad. Vláda trvá na skokovém zdražení lidem ze sídlišť.


Hlavní město Praha již od poloviny roku 2021 vede intenzivní jednání s Ministerstvem vnitra ČR o metodice stanovení výše poplatků za odpad.  Ministerstvo vnitra brání Praze i dalším samosprávám zachovat dosavadní způsob stanovení ceny, která zohledňuje faktické náklady na svoz jednotlivých druhů popelnic. Hlavní město Praha nesouhlasí s výkladem prosazovaným MV ČR, který znamená skokové zdražení svozu odpadu lidem z bytových domů a ze sídlišť.

Hlavní město Praha již několik měsíců připravuje nové znění vyhlášky o místních poplatcích za odpad, která má navázat na zákon č. 543/2020 Sb., který novelizoval zákon o místních poplatcích v souvislosti s přijetím zákona o odpadech. Podoba vyhlášky a metodika výpočtu poplatku za svoz se stala předmětem rozdílného výkladu zákona ze strany města a Ministerstva vnitra ČR.

Hl. m. Praha má historicky nastavené poplatky maximálně spravedlivě.

“Ve výši poplatků maximálně možně zohledňujeme reálné náklady na svoz. Proto lidé využívající největší nádoby na sídlištích platí za odpad v přepočtu na litr méně než ti, kteří mají vlastní malé nádoby,” konstatuje Petr Hlubuček /STAN/ náměstek primátora hl. m. Prahy. 

Hl. m. Praha tak vůči svým občanům promítá do výše ceny popelnic, kterou lidé platí logickou úsporu z rozsahu. Ministerstvo vnitra nicméně diferenciaci ceny odmítá a ve svém výkladu nového zákona trvá na jednotné sazbě za litr nádoby. “To by znamenalo ve svém důsledku skokové zdražení pro obyvatele pražských sídlišť, kteří využívají největší nádoby. A s tím nesouhlasíme,” říká Petr Hlubuček /STAN/. Hl. m. Praha konstatuje, že výpočet ceny za odpad, jak jej má město nastaveno, odpovídá skutečným nákladům na nakládání s odpady a není v rozporu se zákonem. “Výklad Ministerstva vnitra považuji za sociálně nespravedlivý. Navrhovaný ministerský “paušál” neúměrně zatíží právě ty Pražany, kteří bydlí ve velkých domech a mohou nejméně ovlivnit velikost popelnice a četnost svozu,” zdůrazňuje náměstek Hlubuček.

Při modelové situaci čtyřčlenné rodiny využívající největší nádoby (1100l) a při navržené sazbě 0.60Kč/litr by šlo o zdražení kolem 2000,- ročně. Naopak rodinný domek s nejmenší nádobou (70l), dvěma obyvateli a svozem jedenkrát týdne by ušetřil podle představy Ministerstva vnitra pár set korun.

Proto vyzýváme vedení Ministerstva vnitra České republiky, aby přestalo hovořit o sociální spravedlnosti, když nutí česká města nespravedlivě přenášet větší část nákladů na odpadové hospodaření na lidi ze sídlišť a velkých bytových domů,” říká náměstek pražského primátora Petr Hlubuček /STAN/. “Bohužel hl.m. Praha je v pozici, že nemůže výklad ministerstva vnitra nijak ovlivnit. Pokud bude Ministerstvo vnitra trvat na svém výkladu a neumožní diferencovat sazby za odpad podle skutečných nákladů, dojde ke zdražení svozu odpadu všem lidem na pražských sídlištích a bytových domech,” konstatuje náměstek Hlubuček.   

Podle výkladu magistrátních právníků, je diferenciace ceny za litr odpadu dle znění zákona 543/2020 možná. Hlavní město Praha proto trvá na tom, aby Ministerstvo vnitra přehodnotilo svůj přístup, přestalo zdražovat svoz odpadu lidem z bytových domů a ze sídlišť a umožnilo městům spravedlivě rozpočítávat náklady na svoz odpadu dle reálných nákladů.


K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Z domova:

Čt 11:55  Česko-vietnamské obchodní fórum 10. 9. 2021 MF ČR (Ministerstvo financí ČR)
St 19:30  Zveme vás na den otevřených dveří Ministerstva financí MF ČR (Ministerstvo financí ČR)


Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.