Vlada.cz (Vláda)
Zákony  |  07.09.2021 16:43:53

Česká republika před Výborem OSN pro práva dítěte

Ve dnech 6. a 7. září 2021 se uskutečnilo jednání Výboru OSN pro práva dítěte, který sleduje naplňování Úmluvy o právech dítěte Českou republikou. Česká delegace vedená zmocněnkyní vlády pro lidská práva Helenou Válkovou na něm představila kroky, které v posledním desetiletí učinila Česká republika při plnění svých závazků plynoucích z Úmluvy. Vzhledem k pandemické situaci se jednání konalo online, kdy česká delegace byla shromážděna v Praze a samotný Výbor v sídle OSN v Ženevě.

V úvodu jednání se zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková zaměřila zejména na pokrok, kterého bylo dosaženo v uplynulých letech. Konkrétně zmínila Národní strategii práv dětí na léta 2021 – 2029, kterou vláda schválila v srpnu 2020, jejímž cílem je vytvoření systému spolupráce zajišťující ochranu dětí a zároveň zkvalitnění života všech dětí a rodin, primárně však dětí nacházejících se v obtížné životní situaci. Právům specifických skupin dětí se pak věnují i např. Národní plán podpory rovných příležitostí pro osoby se zdravotním postižením na období 2021–2025, Strategie romské rovnosti začlenění a participace 2021 - 2030 či Strategie rovnosti žen a mužů na léta 2021 - 2030, které vláda schválila v tomto roce.

Za úspěch lze podle zmocněnkyně pro lidská práva považovat i novelu zákona o sociálně právní ochraně dětí, kterou již schválila Poslanecká sněmovna a nyní ji projednává Senát. Novela přináší zákaz umisťování dětí do tří let do institucionální péče. Podobně byly v minulých letech přijaty např. novely bránící dětským dluhům či posilující jejich ochranu před trestnými činy v sexuální oblasti.

Během dvoudenního jednání zástupci jednotlivých resortů zodpovídali dotazy členů Výboru OSN pro práva dítěte týkající se především ochrany práv ohrožených dětí, především dětí v institucionální péči, romských dětí, dětí-cizinců či dětí se zdravotním postižením. Výbor zajímala opatření, kterými Česká republika těmto dětem zajišťuje rovnou ochranu jejich práv, omezuje jejich umísťování do ústavní péče a podporuje jejich sociální ochranu, přístup ke službám, zdravotnictví či vzdělávání. Výbor se rovněž věnoval ochraně dětí v soudním řízení, slyšení jejich názoru a jejich procesním právům, ať již např. při rodinných problémech nebo při konfliktu se zákonem.

Zmocněnkyně pro lidská Helena Válková v závěru jednání ocenila konstruktivní dialog i důkladnou přípravu všech zúčastněných. „Jsme přesvědčeni, že Česká republika učinila pokrok v mnoha oblastech týkajících se práv dětí, ať už se jedná o legislativu či posílení systematické spolupráce institucí zaměřených na ochranu dětí,“ řekla. Zároveň ale zdůraznila, že se Česká republika bude zabývat problémy, o kterých se na jednání diskutovalo a bude se nadále snažit zlepšit situaci tam, kde je to třeba.

Na základě podkladů získaných během dvoudenního jednání vydá Výbor OSN pro práva dítěte koncem září doporučení specifikující témata i problémy, na které by se měla Česká republika v oblasti práv dětí do dalšího období zaměřit.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář


?

Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.