ČSÚ (ČSÚ)
Z regionů  |  03.09.2021 00:00:00

Průměrná mzda v Plzeňském kraji ve 2. čtvrtletí 2021 - Průměrná mzda byla až pátá mezi kraji

 

Ve 2. čtvrtletí roku 2021 mzdyPlzeňském kraji nominálně i reálně vzrostly a zvýšil se také počet zaměstnanců, meziroční porovnání je však ovlivněno složitou situací ve stejném období roku 2020.

Plzeňský kraj se průměrnou mzdou1 přepočtenou na osoby plně zaměstnané ve 2. čtvrtletí 2021 zařadil až na pátou pozici mezi jednotlivými kraji České republiky. Lépe jsou na tom kraje Hl. město Praha (46 163 ), Středočeský (39 832 ), Královéhradecký (37 406 ) a Jihomoravský (37 182 ). K výraznému meziročnímu navýšení došlo v Královéhradeckém kraji (o 4 672 ), čímž se dostal na třetí pozici. Nejnižší průměrná mzda byla zjištěna v Karlovarském kraji, a to 33 636 , což je o 4 639  méně, než je republikový průměr (38 275 ). Je třeba zdůraznit, že průměrná mzda v ČR je ovlivněna především výší mzdykraji Hl. město Praha, výše průměrné mzdy v ČR tak nedosahuje kromě Středočeského již žádný jiný kraj. Meziroční porovnání je ale tentokrát výrazně ovlivněno složitou situací ve 2. čtvrtletí roku 2020, proto jsou nárůsty tak vysoké.

 

 

Průměrná mzda nominálně vzrostla v celé ČR, nejvíce v kraji Královéhradeckém (o 14,3 %), Karlovarském (o 14,1 %) a Libereckém (o 14,0 %), nejméně pak v Hl. městě Praze (o 8,0 %). Plzeňský region se v meziročním nárůstu zařadil až na desáté místo. Spotřebitelské ceny v ČR celkem se zvýšily za uvedené období o 2,9 %. V celorepublikovém úhrnu průměrná hrubá měsíční nominální mzda vzrostla o 11,3 % a reálně o 8,2 %. Medián mezd činil 32 408  a proti stejnému období předchozího roku vzrostl o 11,5 %, u mužů dosáhl 34 461 , u žen 30 026 .

 

 

Počet zaměstnanců2 se oproti stejnému období předchozího roku v kraji zvýšil o 1,1 % na 209,3 tisíc. K nárůstu počtu zaměstnanců došlo v deseti krajích ČR, nejvíce se počet zaměstnanců zvýšil v Praze. Pokles u tohoto ukazatele byl zaznamenán v Karlovarském, Moravskoslezském, ÚsteckémZlínském kraji. V celé České republice evidenční počet zaměstnanců přepočtený na plně zaměstnané vzrostl o 28,8 tisíc zaměstnanců, tj. o 0,7 %.

 

 


1 Průměrná hrubá měsíční mzda představuje podíl mezd bez ostatních osobních nákladů připadající na jednoho zaměstnance evidenčního počtu za měsíc. Do mezd se zahrnují základní mzdyplaty, příplatky a doplatky ke mzdě nebo platu, odměny, náhrady mezdplatů, odměny za pracovní pohotovost a jiné složky mzdy nebo platu, které byly v daném období zaměstnancům zúčtovány k výplatě. Nezahrnují se náhrady mzdy nebo platu za dobu trvání dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény placené zaměstnavatelem. Jedná se o hrubé mzdy, tj. před snížením o pojistné na všeobecné zdravotní pojištěnísociální zabezpečení, zálohové splátky daně z příjmů fyzických osob a další zákonné nebo se zaměstnancem dohodnuté srážky. Průměrná hrubá měsíční mzda přepočtená na osoby plně zaměstnané zohledňuje délku pracovního úvazku.

 

2 Průměrný evidenční počet zaměstnanců přepočtený vyjadřuje přepočet na plně zaměstnané (s plnou pracovní dobou). Do evidenčního počtu zaměstnanců se zahrnují všichni stálí i dočasní zaměstnanci, kteří jsou ke zpravodajské jednotce v pracovním, služebním nebo členském poměru (kde součástí členství je pracovní vztah). Nezahrnují se např. ženy na mateřské dovolené, osoby na rodičovské dovolené (nepracují-li současně v pracovním poměru), učni, osoby pracující pro firmu na základě dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr, osoby vykonávající veřejné funkce (např. poslanci, senátoři, uvolnění členové zastupitelstev všech stupňů, soudci, aj.).

 

Kontakt:

Mgr. Tereza Mildorfová
Krajská správa ČSÚ v Plzni
Tel.: 377 612 108
E-mail: tereza.mildorfova@czso.cz

 

3. 9. 2021


K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Kalkulačka pro výpočet čisté mzdy v roce 2020

Více zpráv k tématu Mzdy


Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.