sukl.cz (SÚKL)
Zdraví  |  02.09.2021 12:07:19

Postoj ECDC a EMA k posilovacím a případným dalším dávkám vakcín proti covid-19

Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) dnes vydalo technickou zprávu, dle které není na základě současných důkazů naléhavá potřeba podání dalších či posilovacích dávek vakcín proti covid-19 plně očkovaným osobám v běžné populaci. V rámci očkování však mohou být zváženy dodatečné dávky pro osoby se silně omezeným imunitním systémem.

Je důležité rozlišovat mezi posilovací dávkou pro osoby s normálním imunitním systémem a dalšími dávkami pro osoby s oslabeným imunitním systémem. Některé studie uvádějí, že dodatečná dávka vakcíny může zlepšit imunitní odpověď u osob s oslabenou imunitou, jako jsou osoby po transplantaci orgánů, jejichž odpověď na očkování může být snížena. V takových případech by již nyní měla být zvážena možnost podání další dávky. Rovněž je možné zvážit podání dodatečné dávky jako preventivní opatření seniorům, zejména těm, kteří pobývají v zařízeních dlouhodobé péče.

Důkazy o účinnosti vakcín proti covid-19 a době trvání ochrany ukazují, že všechny očkovací látky schválené v EU/EHP poskytují vysokou ochranu před hospitalizací související s onemocněním covid-19, před závažným onemocněním a úmrtím. Data však ukazují, že přibližně jeden ze tří dospělých v EU/EHP starších 18 let stále není plně očkován. V této situaci by nyní mělo být prioritou očkovat všechny, kteří mohou být očkováni a kteří ještě nedokončili doporučené základní očkovací schéma.

Rovněž je nezbytné nadále dodržovat všechna protiepidemická opatření, jako je dodržování odstupů, hygiena rukou a dýchacích cest a v případě potřeby používat ochranu dýchacích cest, zejména ve vysoce rizikových prostředích.

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) nyní také posuzuje údaje o dalších dávkách a zváží, zda je v tomto ohledu vhodné rozšířit rozhodnutí o registraci a aktualizaci souhrnu údajů o přípravku a příbalové informace. EMA bude rovněž posuzovat údaje o posilovací dávkách. Během posuzování příslušných údajů Evropskou agenturou pro léčivé přípravky mohou členské státy zvážit přípravné plány pro podávání posilovacích a dalších dávek.

Doporučení ohledně dalších a posilovacích dávek zůstává výsadou národních imunizačních komisí, které dávají doporučení k očkovacím kampaním v každém členském státě EU. Jen tak mohou být zohledněny místní podmínky, včetně epidemiologické situace (šíření viru a jeho variant), dostupnosti očkovacích látek a kapacit vnitrostátních zdravotnických systémů.

ECDC bude ve spolupráci s EMA případně aktualizovat svou technickou zprávu podle toho, jak budou dále shromažďovány a posuzovány údaje, které budou k dispozici k posilovacím a dodatečným dávkám. Mělo by rovněž pokračovat pečlivé sledování údajů o účinnosti vakcín a průlomových infekcích (infekce u již očkovaných osob), zejména u zranitelných skupin ohrožených závažným průběhem covid-19. Členské státy se mezitím musí připravit na možné přizpůsobení svých očkovacích strategií, pokud by bylo zaznamenáno podstatné snížení účinnosti očkovacích látek v určitých skupinách obyvatel.

V souladu s touto rozvahou vydala již 23. 8. 2021 společné doporučení Česká vakcinologická společnost, Česká společnost pro alergologii a klinickou imunologii ČLS JEP, Společnost infekčního lékařství ČLS JEP a Společnost pro epidemiologii a mikrobiologii ČLS JEP k přeočkování a aplikaci dodatečných (třetích) dávek vakcíny proti onemocnění covid-19.

Státní ústav pro kontrolu léčiv poskytl k podání třetí, posilovací dávky vakcíny proti covid-19 stanovisko Ministerstvu zdravotnictví ČR, které je v souladu se stanoviskem odborných společností.

 

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Zprávy a články ke koronaviru a nemoci COVID-19
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.