Mazars (Mazars)
Daně a účetnictví  |  27.08.2021 09:27:18

Kolik si lze přivydělat na úřadu práce?

Přivýdělek

I lidé v evidenci na úřadu práce si mohou při splnění zákonných podmínek přivydělat. V letošním roce maximálně 7 600 měsíčně, přičemž po dobu výdělku jim nenáleží podpora v nezaměstnanosti. Jak je to s daňovými platbami? 

Formou nekolidujícího zaměstnání si mohou přivydělat občané v evidenci na úřadu práce maximálně polovinu minimální mzdy, přičemž nemohou pracovat na dohodu o provedení práce, v praxi si proto nejčastěji přivydělávají na dohodu o pracovní činnosti. Výkon nekolidujícího zaměstnání je nutné vždy oznámit příslušnému úřadu práce. „Nekolidující zaměstnání je vhodné chápat pouze jako krátkodobý přivýdělek, pro nezaměstnané by mělo být primárním cílem co nejdříve najít klasické pracovní uplatnění,“ doplňuje Gabriela Ivanco, daňová poradkyně Mazars.

Pro koho je nekolidující zaměstnání vhodné?

Z důvodu nemožnosti pobírat současně podporu v nezaměstnanosti a mít k tomu ještě příjem formou nekolidujícího zaměstnání je přivýdělek na úřadu práce vhodný spíše pro lidi, kteří již vyčerpali podpůrčí dobu u nároku na podporu v nezaměstnanosti nebo nezaměstnané, kterým byla odložena výplata podpory v nezaměstnanosti z důvodu obdržení odstupného. Podpora v nezaměstnanosti je totiž vyšší než případný příjem z nekolidujícího zaměstnání. „Občané mladší 50 let mohou pobírat podporu v nezaměstnanosti nejdéle 5 měsíců, občané ve věku 50 let až 55 let potom 8 měsíců a občané starší 55 let mohou pobírat podporu v nezaměstnanosti maximálně 11 měsíců,“ vysvětluje Gabriela Ivanco.

Kdy se platí pojistné z DPČ? 

Sociální pojištění a zdravotní pojištění se odvádí z dohody o pracovní činnosti, jestliže hrubá měsíční odměna činí 3 500 a více. V takovém případě odvádí sociální i zdravotní pojištění zaměstnanec i zaměstnavatel. Občané v evidenci na úřadu práce jsou pro účely placení zdravotního pojištění státními pojištěnci. To v praxi znamená, že při výpočtu zdravotního pojištění se neprovádí dopočet do minima ve výši minimální mzdy. Zdravotní i sociální pojištění se vypočítá ze skutečné hrubé odměny. „Pro účely výpočtu zdravotního pojištění je tedy nutné mzdové účetní doložit, že se jedná o výkon nekolidujícího zaměstnání při současné evidenci na úřadu práce,“ dodává Gabriela Ivanco ze společnosti Mazars.

Nulová daň z příjmu

I zaměstnanci vykonávající nekolidující zaměstnání mají při výpočtu daně z příjmu fyzických osob nárok na uplatnění slevy na poplatníka ve výši 2 320 . Stačí podepsat u zaměstnavatele prohlášení k dani. Z důvodu uplatnění slevy na poplatníka je tedy daň z příjmu nulová. Sociální a zdravotní pojištění se však odvádí. „Při hrubé odměně z nekolidujícího zaměstnání ve výši 7 600 je tak v praxi zaměstnanci sraženo zdravotní pojištění ve výši 342 a sociální pojištění ve výši 494 , čistá odměna na účet tedy činí 6 764 ,“ vypočítává Gabriela Ivanco.

Mazars

Mazars je mezinárodní, integrovaná a nezávislá organizace v oblasti auditorských, účetních, daňových a poradenských služeb. Společnost působí v 91 zemích světa. Organizace celkově zaměstnává přes 24 400 odborníků, kteří pomáhají velkým mezinárodním organizacím, středním a menším podnikům, privátním investorům a veřejným osobám v každé částí jejich vývoje.

V České republice působí společnost Mazars od roku 1995, poskytuje komplexní služby a zaměstnává 250 lidí.

Více informací najdete na: www.mazars.cz

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář


?

Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.