cryptokingdom.tech (Crypto Kingdom)
Kryptoměny  |  26.08.2021 20:34:43

Solární energie: Pohled na současný stav a zhodnocení výhod i nevýhod pro těžbu Bitcoinu

Solární energie: Pohled na současný stav a zhodnocení výhod i nevýhod pro těžbu Bitcoinu

26.08.2021 / Crypto Kingdom

Jak Bitcoin transformuje pobídky kolem využívání energie, stále více se nabízí otázka, zda se solární energie stane budoucností těžby?

V současné době probíhají dvě energetické revoluce, které se navzájem doplňují: revoluce ve využívání lidské energie, jak se ekologičtější nebo udržitelnější možnosti stávají prioritou ve světle změny klimatu, a Bitcoinová revoluce, která vytyčuje zcela novou hranici v tom, jak je energie využívána k vytváření hodnoty.

Zejména solární energie se jeví jako rozhodující faktor v těžbě obnovitelného Bitcoinu. Bitcoinovému průmyslu oddané společnosti jako Blockstream nebo Square staví například mnohamilionové solární těžební zařízení.

Je však těžké odhadnout, jaké procento celkového hash ratu Bitcoinové sítě je generováno solární energií, ačkoli neoficiální náznaky od vývojáře solárních panelů Blake Kinga z RES Holdings naznačují, že v USA jsou nové solární projekty „všude“.

V nedávném podcastu Compass Mining King poznamenal, že ve skutečnosti nejsou k dispozici žádná data, která by přesně určovala, kolik solární energie je k dispozici, ale doslechl se, že fronty na generování energetické sítě jsou plné nových solárních společností, které se snaží dostat ke slovu.

„Je to obrovské,“ řekl. „Všude přicházejí gigawatty sluneční energie.“

Nejnovější údaje o energii Cambridgeského centra pro alternativní finance ukazují, že „rostoucí podíl na celkové spotřebě elektřiny pochází z obnovitelných zdrojů energie, jako je vodní, solární nebo větrná energie,“ nicméně centrum uvádí, že „přesný energetický mix těžebního průmyslu Bitcoinu zůstává neznámý... odhady se značně liší, od přibližně 20 % do 30 % celkového energetického mixu až po více než 70 %.“

Potenciál pro těžbu Bitcoinu poháněnou solární energií

Vzhledem k tomu, že se zdá, že podíl hash ratu poháněný solární energií pravděpodobně poroste, mnozí vidí potenciál využití obnovitelné energie při těžbě Bitcoinu jako chvályhodný cyklus - takový, ve kterém jedinečné pobídky pro těžbu Bitcoinu, které motivují provozy k využívání co nejlevnější možné energie, povzbudí ještě více těchto provozů po celém světě k přechodu na obnovitelné zdroje energie, jako je ta solární.

A jelikož vlády souhlasí se snížením úrovní emisí uhlíku a zavedením dalších pobídek, jako jsou kredity z investiční daně, je možné, že se podíl těžebních operací využívajících solární energii ještě zvýší.

Jak nedávno napsal Dan Frumkin, vedoucí výzkumu a obsahu pro Braiins a Slush Pool, existuje „možnost, že Bitcoin stimuluje rozvoj obnovitelné energie po celém světě poskytnutím prostředků ke zpeněžení přebytečné energie, která by jinak byla zbytečná“.

Kde se těžba Bitcoinu pomocí solární energie odehrává?

Frumkin v jednom z rozhovorů také uvedl, že neexistují spolehlivá data o tom, kde se solární farmy nacházejí, ale existuje několik pravděpodobných míst.

„Myslím, že celý jihozápad je optimální pro sluneční záření,“ řekl. „Můj domovský stát Nové Mexiko dosahuje asi na 300 slunečních dnů za rok a má spoustu pusté pouštní krajiny. Má také velkou produkci ropy a plynu, takže si myslím, že by bylo skvělým místem k vyzkoušení hybridních operací se solární energií a odpadními plyny, které by zajistily provozuschopnost, i když slunce nesvítí.“

Připravovaný společný podnik společností Blockstream a Square bude umístěn ve státě Georgia.

Mezitím asociace Solar Energies Industry Association uvedla deset nejlepších států pro solární energii na základě kumulativního množství solární kapacity instalované v Q1 2021.

Šíří se také řeči, ze kterých víme, že West Texas se stal solární a větrnou velmocí a nová oblíbená mekka pro společnosti, které doufají v těžbu Bitcoinu.

Nevýhody těžby pomocí solární energie

Ve své písemné analýze Frumkin poznamenal, že solární energii lze považovat za zelenou a obnovitelnou, ale také, že se solární energií existují značné problémy, včetně omezených hodin slunečního svitu. Následující tabulka ukazuje dostupnost sluneční energie ve srovnání s jinými zdroji:

V nedávném podcastu Compass Mining Frumkin a Blake vysvětlili, že existuje řada způsobů, jak vyplnit hodiny bez slunečního světla (nebo také ty, kdy je zataženo nebo jsou prachové bouře), aby byla solární energie ekonomická.

Některé společnosti používají k vyplnění těchto hluchých míst generátor zemního plynu a využívají tak energetický zdroj, který je relativně levný, ale není obnovitelný. Ostatní těžaři mají dohody nebo „smlouvy o nákupu elektřiny“ (PPA) s místními energetickými sítěmi na nákupy mimo špičku, levné energie přes noc, často za pouhé dva centy za kilowatthodinu. Může jít o energii, která by jinak zůstala nevyužita.

Níže uvedený graf ukazuje odhadovanou relativní cenu různých zdrojů energie podle Mezinárodní agentury pro obnovitelnou energii:

Většina solárních energetických společností používá baterie k zachycování a ukládání přebytečných slunečních paprsků, což funguje zvláště dobře pro malé provozy. Není to ale řešení pro provozy většího charakteru.

Solární panel a bateriový systém na něčí střeše dobře poslouží k napájení několika těžařů s celodenní dobou provozu,“ řekl Frumkin. „Pokud je solární farma mnohem větší a má dodávat energii do sítě, pak v těchto bateriích existuje další zdroj poptávky po energii a tím pádem se to komplikuje. To je případ, který jsem tu analyzoval, kde energie z baterie byla vyhrazena pro síť a jediný výkon, který bylo možné použít pro těžbu, byl přebytek vyrobený po splnění poptávky sítě a naplnění baterií. V takovém případě nevěřím, že riziko/odměna při těžbě je atraktivní.“

Je solární energie vůbec skutečně zelená?

Přestože je sluneční energie považována za „zelenou“ nebo obnovitelnou, proces výroby solárních panelů často využívá uhlí a produkuje toxický odpad jako vedlejší produkt.

Většina solárních panelů se vyrábí v Číně v oblasti Xinjiang (která byla donedávna také epicentrem těžby Bitcoinu), kde je k dispozici dostatek dostupné energie z uhlí.

„Podle mého názoru je to oprávněná kritika,“ řekl Frumkin o environmentálních nevýhodách výroby solárních panelů. „Velká část světové výroby solárních panelů se odehrává v Sin-ťiangu a je docela pravděpodobné, že zahrnuje otrockou práci tamních ujgurských národnostních menšin, stejně jako používání spousty uhelné energie a toxických chemikálií ve výrobním procesu.“

V důsledku toho může být představa, že sluneční energie bude ve skutečnosti „zelenou“ alternativou těžby Bitcoinu, mylná.

„Stále není přesné vykreslit sluneční energii jako 100% čistou ani z hlediska životního prostředí, ani z etického hlediska,“ řekl Frumkin. „Možná, že dané kompromisy stojí za to, když vezmeme v úvahu všechny faktory, ale jen zřídka je vidět i faktory negativní zmíněné v mainstreamových médiích.“

CryptoKingdom.cz

Jsme mostem mezi starým a novým světem. Provedeme tě světem kryptoměn a ukážeme ti cestu k největší příležitosti 21. století.

Crypto Kingdom je největší kryptoměnová komunita na CZ/SK scéně. Pomohli jsme již několika tisícům začátečníků se v kryptoměnách zorientovat.

Připoj se k nám a my tě provedeme: https://start.cryptokingdom.tech

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Více zpráv k tématu Bitcoin & Kryptoměny

Ne 18:48 Smart contracts (Coinbank) Okénko kryptoměny
09.10.2021 Bitcoin dominuje trhu kryptoměn (Crypto Kingdom) Kryptoměny

Kryptoměny, vývoj kurzu za týden
Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.