muni.cz (Masarykova univerzita)
Věda a výzkum  |  23.08.2021 15:54:12

Porodní hmotnost dítěte souvisí s jeho chováním ve škole, zjistili vědci z MU

Porodní hmotnost dítěte souvisí s jeho chováním ve škole, zjistili vědci z MU

Vědci z výzkumného centra RECETOX Přírodovědecké fakulty Masarykovy se zabývali tím, jak souvisí porodní hmotnost dítěte s jeho pozdějším chováním ve škole a jaké bude mít například studijní a pracovní vyhlídky.

Odpovědi hledali pomocí analýzy dat z unikátní dlouhodobé populační studie ELSPAC, do které se v České republice po dobu dvaceti let zapojily tisíce dětí, jejich rodiče a lékaři. Závěry pak publikovali v prestižním vědeckém časopisu PLOS ONE.

Z většiny současných výzkumů totiž vyplývá, že děti s nízkou porodní hmotností pod 2500 gramů mají vyšší pravděpodobnost poruch chování v pozdějším věku.

Výzkumníci z RECETOXu, vedení profesorkou Julií Dobrovolnou, si však položili otázku, je-li možné tento vztah zobecnit i pro kategorii dětí s běžnou porodní hmotností (2 500 4 500 g). A hledali odpověď na to, jestli může mít tříkilové dítě v budoucnosti více výchovných problémů než čtyřkilový novorozenec.

Vědci z Masarykovy univerzity přitom využili data ze zmíněné studie ELSPAC. Zkoumaný vzorek populace tvořilo 1 796 dětí, které se narodily na počátku 90. let v Brně. Jejich porodní hmotnost a délku získali výzkumníci z dostupných porodních záznamů, potíže či poruchy chování pak hodnotili z dotazníků předností a nedostatků, vyplněných rodiči dětí k danému věku.

Tento krátký dotazník slouží k posouzení chování, emociálního prožívání a sociálních vztahů dětí a dospívajících ve věku od 3 do 16 let. Pro účely této studie byly využity odpovědi matek, které hodnotily chování svých dětí ve věku 7 let.

Analýzou těchto dat jsme zjistili, že existuje vztah mezi porodní hmotností a potížemi v chování u dětí školního věku. Konkrétně můžeme říct, že nižší porodní hmotnost v daném vzorku populace souvisela s projevy hyperaktivity, nepozornosti a s problémy ve vztazích s vrstevníky v pozdějším věku, uvedla jedna z autorek studie, profesorka Julie Dobrovolná, vedoucí výzkumné skupiny Environmentální fyziologie ve výzkumném centru RECETOX.

Studie vědců z Masarykovy univerzity naznačuje i možnou souvislost s budoucí úspěšností ve studiu či v zaměstnání. Současně uvádí, že zejména kvalitním rodinným zázemím a budovanou schopností pracovat se svými emocemi je možné tento nepříznivý vztah výrazným způsobem ovlivnit.

Výzkumníci z RECETOXu upozornili i na to, že na porodní hmotnost dítěte má určující vliv prostředí, které působilo na matku v těhotenství, a také psychická a fyzická pohoda a zdraví samotné matky. Zejména tyto faktory ovlivňují to, jakým způsobem se dítě v průběhu těhotenství vyvíjí, jak se upraví jeho porodní hmotnost a funkce neurofyziologického systému, což v důsledku ovlivní i jeho chování a reakce dítěte na podněty z prostředí.

U dětí, které vykazují nižší míru externalizujících potíží chování, existuje vyšší pravděpodobnost toho, že budou v dospělosti úspěšnější v pracovním, studijním, ale i společenském životě. Z těchto znalostí a s pomocí zjištění naší studie bychom mohli odvodit, že existuje vztah mezi prenatálním prostředím, porodní hmotnost a chováním v dětství, které by pak v důsledku mohly mít vliv na úspěšnost jedince v dospělosti, upřesnila Lucie Ráčková, postgraduální studentka profesorky Dobrovolné.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentářZobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.