Patria (Patria Finance)
Investice  |  18.08.2021 05:54:00

Vede nerovnost příjmů k nerovnosti bohatství? Švédský, americký a italský vzorec

Měla by být nějaká vazba mezi nerovností v příjmech a nerovností v bohatství? Touto otázkou se zabývá Tim Taylor a čerpá z nové studie, kterou zpracovali Fabian T. Pfeffer a Nora Waitkus. Ekonom tvrdí, že uvedená vazba ve Spojených státech skutečně existuje. Je tomu tak ale i v jiných zemích?

Zmíněná studie pracovala s daty ze zemí Severní Ameriky a Evropy a nerovnost měřila pomocí takzvaného Giniho indexu a také za pomoci podílu, který má na příjmech a bohatství horních 5 % populace. První z následujících dvou grafů konkrétně porovnává Giniho koeficienty u příjmové nerovnosti a nerovnosti v bohatství, druhý graf porovnává koncentraci příjmů a bohatství u zmíněných horních 5 %:
1

Spojené státy se skutečně nachází v pravé horní části obou grafů. Jde tedy o zemi s vysokou nerovností v příjmech i bohatství. Pokud ale dáme Spojené státy stranou, „nezdá se, že by mezi příjmy a bohatstvím panovala nějaká korelace“. Přerušované přímky v grafech jsou přitom proloženy body včetně dat z USA, plné přímky bez Spojených států.

Taylor poukazuje na to, že například Švédsko a Norsko „nejsou moc pozadu za USA, co se týče nerovnosti v bohatství, ale příjmová nerovnost je u nich nízká.“ Naopak ve Španělsku a Itálii nejsou daleko za USA na straně příjmové nerovnosti, ale opak platí o nerovnosti v bohatství. Sami autoři studie uvádějí, že mezinárodní rozdíly v příjmové nerovnosti neříkají v podstatě nic o tom, jaká je nerovnost v bohatství. Naopak, řada zemí, která může být považována na straně příjmů za egalitářské, takové vůbec nejsou na straně rovnosti v bohatství.

Určitým vodítkem k interpretaci dat může být podle ekonomů pohled na hlavní složky bohatství. Konkrétně se zdá, že značnou roli hraje to, jak velká část bohatství leží v nemovitostech. Právě distribuce bohatství v této jeho složce do značné míry vysvětluje celkovou pozici země na straně nerovnosti v bohatství.

Míra nerovnosti v příjmech není indikací míry nerovnosti v bohatství, protože tu do značné míry ovlivňuje vlastnictví nemovitostí. Taylor na závěr ale poukazuje na to, že pokud někdo pracuje ve firmě, která se zavázala platit mu jeho důchod, není takový závazek považován ve studii jako součást bohatství. Jestliže ale zaměstnavatel přispívá na důchodový účet, ze kterého bude zaměstnanec ve své penzi čerpat, jde o součást počítaného bohatství. Mezi jednotlivými zeměmi přitom může existovat rozdíl v míře využívání jednotlivých systémů a Taylor poukazuje na to, že ve Spojených státech by se zmíněná situace měnila, pokud by byly brány do úvahy vládní závazky týkající se výplaty penzí.

Zdroj: The Conversable Economist, The Wealth Inequality of Nations


Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.Přečtěte si také:

08.03.2021Irelevantní nerovnost v bohatství? Patria (Patria Finance)
08.05.2020Pandemie, nerovnost a dluhy Patria (Patria Finance)

Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.