cryptokingdom.tech (Crypto Kingdom)
Kryptoměny  |  16.08.2021 19:25:56

Těžba kryptoměn a obnovitelná energie: současný scénář a rozvíjející se trendy

Těžba kryptoměn a obnovitelná energie: současný scénář a rozvíjející se trendy

16.08.2021 / Crypto Kingdom

Ekonomický potenciál kryptoměn může být obrovský. Miliony lidí, kteří nemají přístup k bankovnictví, mohou mít digitální peněženky, zabránit podvodům a snížit poplatky za transakce třetích stran. To je jen několik příkladů z transformačního potenciálu kryptoměn. Existuje mnoho dalších.

Přes všechny tyto potenciální přínosy od kritiků vyvstává otázka ohledně dopadu těžby na životní prostředí. Kolik energie využité pro těžbu kryptoměn pochází z fosilních paliv a kolik energie naopak už z obnovitelných zdrojů? Konzervativní čísla ukazují, že podíl obnovitelné energie na současných operacích těžby kryptoměn se blíží 30 %, ale některé studie naznačují, že toto číslo může být dokonce až 70 %.

Ať už je aktuální číslo jakékoli, většina souhlasí s tím, že v tomto ohledu je stále co zlepšovat. Společnost MineBest, založená v roce 2017 Eyalem Avramovichem, specializující se na kryptografické výpočetní činnosti, které poskytují profesionální hostingové služby pro těžbu Bitcoinu a dalších kryptoměn, se podělila o některé poznatky o aktuálním stavu obnovitelné energie v krypto ekosystému a o tom, jak lze tato čísla navýšit.

Využití přebytečné obnovitelné enegie

Výroba obnovitelné energie často plodí přebytky, které jsou nakonec promrhané, než aby byly spotřebovány. Za slunečného nebo větrného dne, kdy solární panely nebo větrné turbíny generují energii, která převyšuje poptávku uživatelů, pokud jsou sítě přetíženy, se čistou energií hojně plýtvá. Jedinou možností, jak tuto přebytečnou energii uložit, jsou drahé a v současné době ekonomicky neudržitelné Li-ion baterie. Problém je tak významný, že se odhaduje, že přibližně 12 % větrné energie generované v Číně bylo zbytečně nevyužito. Podobné poměry platí pro různé další geografické oblasti.

Výzkum ukazuje, že plýtvání energií je obzvláště výraznější v oblastech, kde jsou instalovány nové obnovitelné energetické sítě, což je způsobeno nestálým energetickým dodavatelským řetězcem. K vyřešení problému těchto přebytků je nutné podívat se za rámec stávajících finančních a síťových struktur.

Krypto těžba může být odpovědí na tento problém. Přijetí nových strategií, jako je těžba kryptoměn pomocí přebytků generované obnovitelné energie, má obrovský potenciál pro řešení finančních a technických nedostatků. Tím se dokáže přeměnit nevyužitá energie na hodnotu a snížit tak finanční rizika. Výnosy takto vytěžených kryptoměn by mohly stimulovat širší škálu dalších investic do obnovitelných aktiv.

Těžba kryptoměn z různých obnovitelných zdrojů energie

Výroba energie je v podstatě největší částí inovací, která spočívá ve vrstvách obnovitelné energie. Jakmile je energie vytvořena, může být použita pro krypto těžbu, stejně jako může být použita v průmyslových odvětvích nebo na domácím trhu. Zprávy z médií však jasně ukazují, že průměrná cena za energii - Levelized Cost of Energy (LCOE) - je u obnovitelných zdrojů nižší. LCOE nám říká náklady na výrobu kWh energie s daným zdrojem energie, který lze použít jako cenu elektřiny pro výpočty ziskovosti těžby.

Porovnání nákladů na výrobu energie (Levelized Cost of Energy), zdroj: lazard.com

Vodní energie

Hydroelektrická energie se již etablovala jako jeden z nejlepších zdrojů energie pro těžaře kryptoměn. Vodní energie přichází s přidanou výhodou, že je přizpůsobivá a dokáže reagovat, kromě toho, že je čistá a levná jako většina ostatních obnovitelných zdrojů energie.

Hydroelektrická energie byla v posledních několika letech široce využívána při těžebních operacích v Číně, často s využitím menších vodních elektráren, které nedosahovaly finanční udržitelnosti z jiných zdrojů. Tyto „malé“ vodní elektrárny potřebují nové zákazníky poté, co čínská vláda na jaře roku 2021 do značné míry celý kryptoměnový těžební sektor vymýtila.

Kromě Číny jsou také Kanada a USA domovem mnoha vodních těžebních operací.

Solární energie

Provozovatelé těžařských operací s nástroji a zdroji, které umožňují zřídit v poušti solární soupravy, zjišťují, že je to dobrá investice. Jakmile zaplatíte za samotný systém solárních panelů, jsou náklady na těžbu prakticky nulové.

Solární energie má své nevýhody v tom, že je velmi závislá na denní době nebo období v roce. To je samo o sobě v mnoha ohledech receptem na výrobu přebytečné energie, obzvlášť, když je slunce na vrcholu. Tento přebytek energie tak může být použit při těžbě kryptoměn, jak již bylo zmíněno.

Solární energii mohou využívat i koncoví uživatelé a nevyžaduje zastavení průmyslové velikosti. Menší rozložení se často využívá u mnoha malých těžebních operací. Ačkoli některé země, jako je Čína a Vietnam, v operacích těžby kryptoměn poháněných solární energií vedou před ostatními, vzhledem k malým požadavkům na velikost se provádí mnoho krypto těžby v malém měřítku, které se do průzkumů těžko započítává.

Geotermální energie

Geotermální energie se v poslední době stala mezi kryptomilci populární díky El Salvadoru a jeho prezidentovi, který řekl, že plánuje využít přírodní sopky své země k těžbě Bitcoinu. Salvador je jen jednou ze zemí s bohatou geotermální energií. Tato energie má tu výhodu, že je poněkud předvídatelná a dostupná po celý rok.

Větrná energie

Výroba větrné energie je často podobná solární energii. Drahé zřízení, ale jakmile je vše nainstalováno, lze ji používat po dlouhou dobu. Stejně jako solární, je větrná energie silně závislá na počasí, což způsobuje nepředvídatelný výkon. Tuto nevyrovnanou dodávku energie lze použít opět při těžbě kryptoměn. Na rozdíl od solární energie však větrná energie v současné době nelze uplatnit při domácím využití. Lukrativní destinace větrné energie pro těžbu zahrnují země severní Afriky jako Maroko a několik čínských plošin.

Existuje ještě několik dalších obnovitelných zdrojů energie, jako je přílivová a biomasová energie, na kterých se experimentuje s těžbou kryptoměn, ale zatím ve velmi malém měřítku. Bude trvat roky, než začnou fungovat v širším rozsahu.

Pouhé nalezení obnovitelných zdrojů energie však nestačí. Zdroje energie musí být spojeny s nejmodernější těžební infrastrukturou, aby zůstaly o krok napřed před ostatními těžaři a dosáhly díky tomu ziskovosti těžby. Vzhledem ke zmíněnému potenciálu je však rozvoj infrastruktury na vzestupu a představa využívání přebytečné energie z obnovitelných zdrojů k těžbě kryptoměn zní až příliš lákavě na to, aby nadále nezůstala ve středu zájmu velkých těžebních společností.

CryptoKingdom.cz

Jsme mostem mezi starým a novým světem. Provedeme tě světem kryptoměn a ukážeme ti cestu k největší příležitosti 21. století.

Crypto Kingdom je největší kryptoměnová komunita na CZ/SK scéně. Pomohli jsme již několika tisícům začátečníků se v kryptoměnách zorientovat.

Připoj se k nám a my tě provedeme: https://start.cryptokingdom.tech

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentářZobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.