mzv.cz (MZv ČR)
Volby  |  16.08.2021 00:00:00

Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR (8. a 9. října 2021) v Lublani

Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR (8. a 9. října 2021)

16.08.2021 / 13:00 | Aktualizováno: 16.08.2021 / 13:30

Prezident republiky vyhlásil na dny 8. a 9. října 2021 volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky rozhodnutím publikovaným ve Sbírce zákonů pod č. 611/2020 Sb. Hlasování bude probíhat také mimo území České republiky na zastupitelských a konzulárních úřadech České republiky, vč. Velvyslanectví ČR v Lublani.

Nachází-li se osoba v době voleb ve Slovinsku, má právo volit a hodlá hlasovat na zastupitelském úřadě v Lublani, má dvě možnosti jak postupovat, odvislé od charakteru svého pobytu.

V případě dlouhodobého pobytu v územním obvodu našeho zastupitelského úřadu musí být zapsána ve zvláštním seznamu voličů vedeném naším úřadem, v případě krátkodobého pobytu musí mít voličský průkaz vydaný obecním úřadem v místě trvalého pobytu, v jehož stálém seznamu voličů je zapsána. Každý volič může být zapsán pouze v jednom seznamu voličů.

Na zastupitelském úřadu České republiky v Lublani mohou podle platné právní úpravy volit pouze voliči zapsaní ve zvláštním seznamu voličů nebo voliči, kterým byl vydání voličský průkaz.

  • Zápis do zvláštního seznamu voličů

Zápis do zvláštního seznamu je možný na základě písemné žádosti, doložené dokladem potvrzujícím totožnost žadatele, jeho státní občanství ČR a bydliště ve Slovinsku.

Žádost voliče o zápis do zvláštního seznamu voličů musí být doručena nebo předána zastupitelskému úřadu nejpozději 40. den před prvním dnem voleb, tj. 29. srpna 2021 (neděle), a to do 16.00 hodin.

Možnosti podání žádosti o zápis do zvláštního seznamu voličů:

  1. Osobní podání žádosti na ZÚ – písemná žádost o zápis do ZSV doložená originálem, popř. ověřenou kopií dokladů potvrzujících totožnost voliče, jeho státní občanství ČR a bydliště v územním obvodu tohoto zastupitelského úřadu. Zastupitelský úřad nevyžaduje ověření podpisu občana na žádosti o zápis do zvláštního seznamu voličů.
  2. Písemné podání žádosti zaslané v poštovním styku, které volič doloží originálem, popř. ověřenou kopií dokladů potvrzujících jeho totožnost, státní občanství ČR a bydliště v územním obvodu tohoto zastupitelského úřadu.

 

  • Žádost o voličský průkaz

Volič může požádat o vydání voličského průkazu již ode dne vyhlášení voleb, a to osobně do okamžiku uzavření zvláštního seznamu voličů, tj. 6. října 2021, nebo podáním doručeným nejpozději 7 dnů přede dnem voleb, tj. do 1. října 2021; toto podání musí být v listinné podobě opatřené úředně ověřeným podpisem voliče, nebo v elektronické podobě zaslané prostřednictvím datové schránky. Zde lze stáhnout žádost o vydání voličského průkazu.

Zastupitelský úřad předá voličský průkaz nejdříve 15 dnů před prvním dnem voleb, tj. 23. září 2021, a to osobně voliči nebo osobě, která se prokáže plnou mocí s ověřeným podpisem voliče žádajícího o vydání voličského průkazu, anebo jej voliči zašle v poštovním styku, formou mající podle místních podmínek charakter doporučené zásilky. Pokud se volič dostaví osobně na zastupitelský úřad v období od 23. září 2021 do 6. října 2021 a požádá
o vydání voličského průkazu, vydá mu zastupitelský úřad voličský průkaz na počkání.

 

  • Vyškrtnutí ze zvláštního seznamu voličů

Žádost o vyškrtnutí ze zvláštního seznamu voličů vedeného Velvyslanectvím České republiky v Lublani může volič zaslat poštou. O vyškrtnutí ze seznamu obdrží písemné potvrzení. o vyškrtnutí voliče ze zvláštního seznamu voličů může být písemná nebo ústní. Ústně může volič požádat o vyškrtnutí jen při osobní návštěvě zastupitelského úřadu; pracovník zastupitelského úřadu učiní o této skutečnosti záznam. Uznat lze též žádost voliče o vyškrtnutí ze zvláštního seznamu voličů zaslanou elektronickou poštou opatřenou zaručeným elektronickým podpisem. Běžná žádost prostřednictvím e-mailu není dostačující z důvodu nedostatečné identifikace voliče a anonymity odesílatele. Přijmout lze rovněž žádost o vyškrtnutí ze ZSV, zaslanou e-mailem, jehož přílohou bude scan žádosti s úředně ověřeným podpisem žadatele. Telefonická žádost není přípustná. Podpis voliče na žádosti o vyškrtnutí není nutno úředně ověřovat. V případě pochybností zastupitelský úřad dotčeného voliče kontaktuje.

Vyškrtnutí s účinností pro volby do PS P ČR konané v roce 2021 lze provést nejpozději 2 dny před prvním dnem voleb, tj. nejpozději 6. října 2021. Voliče, kterému byl vydán voličský průkaz, lze vyškrtnout jen tehdy, jestliže spolu s podáním žádosti o vyškrtnutí zastupitelskému úřadu vrátí voličský průkaz.

Zastupitelský úřad vydá vyškrtnutému voliči potvrzení o vyškrtnutí ze zvláštního seznamu voličů.

 

Důležité termíny v souvislosti s konáním voleb do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky naleznete zde: Přehled termínů a lhůt pro volby do Poslanecké sněmovny 2021

Informace pro veřejnost o nadcházejících volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky jsou průběžně uveřejňovány také na webových stránkách Ministerstva vnitra ČR.

přílohy

zadost_o_zapis_do_ZSV_2 - 118 KB PDF (Acrobat dokument) 26.10.2012
https://www.mzv.cz/file/899002/zadost_o_zapis_do_ZSV.pdf

zadost_o_vydani_VP_2 - 126 KB PDF (Acrobat dokument) 17.10.2012
https://www.mzv.cz/file/893628/zadost_o_vydani_VP.pdf

zadost_o_vyskrtnuti_ze_ZSV_5 - 194 KB PDF (Acrobat dokument) 17.10.2012
https://www.mzv.cz/file/893641/zadost_o_vyskrtnuti_ze_ZSV.pdf


K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Volby:

14.10.2021  Prezident republiky svolá zasedání PS hrad.cz (Hrad)
14.10.2021  Sněmovnu prezident svolá na 8. listopadu Markéta Höfferová (Kurzy.cz)


Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.