OPOJISTENI.CZ (OPOJISTENI.CZ)
Ze světa  |  13.08.2021 14:29:06

Rakouská anketa: Co pohání vpřed téma udržitelnosti ve firmách?

Téma udržitelnosti je už zcela nebo alespoň částečně „nedílnou součástí firemních strategií“. Tak se vyjádřilo v anketě poradenské společnosti EY 90 % oslovených rakouských velkých firem. Přispívá k tomu především regulace. A roli hrají i požadavky klientů.

Pro „horních“ 1000 podniků Rakouska je udržitelnost ve velké většině už částí jejich podnikatelské strategie – alespoň to jednoznačně vyplynulo z ankety poradenské společnosti EY Rakousko. Pro ni agentura Market provedla studii od února do dubna 2020 mezi 217 respondenty-zástupci největších firem. Dvě třetiny z těchto podniků mají více než 500 zaměstnanců, zbývající třetina má více než 100 zaměstnanců. Třetina z firem má obrat do 50 milionů EUR, druhá třetina mezi 51 až 200 miliony a zbývající třetina dokonce ještě vyšší.

Integrace a udržitelnost vedou

Bezmála dvě třetiny oslovených (63 %) má podle svého vyjádření téma udržitelnosti plně integrované do firemní strategie, zbývající bezmála třetina (31 %) částečně. A 5 % respondentů hodlá toto téma zakomponovat v horizontu 2 let. Podle EY to ukazuje, že ekonomičtí obři jsou v Rakousku mnohem dále než středně velké podniky, kde ještě loni koncem roku disponovalo udržitelnou strategií 38 % dotázaných.

Podle zástupců EY je současná vyšší úroveň zapojení udržitelnosti ve velkých firmách potěšitelná a vyznívá optimisticky, že by bylo možné dosáhnout klimatických cílů. „Na druhé straně se však lze oprávněně obávat, že zástupci top podniků v Rakousku se posuzují lépe, než ve skutečnosti odpovídá situaci a že celkové dimenze a šíře souvislostí jsou částečně podhodnoceny,“ upozornil Martin Unger, šéf EYCarbon, divize pro udržitelnost v Rakousku.


Kde si udržitelnosti hledí více

Nejdále jsou témata udržitelnosti rozvinuta v agendě firem v devíti oddělených sektorech. Studie oceňuje hlavně průmyslové podniky a velmi velké firmy. Naproti tomu k sektorům, kde je udržitelnost zatím integrována relativně méně, patří oblast „jiných služeb a finančních služeb“. V tomto segmentu se vyjádřilo 53 % respondentů, že udržitelnost je už úplně zakomponována do firemní strategie, a dalších 37 % vypovědělo, že podle nich částečně. S výrokem „udržitelnost je podstatnou částí našeho obchodního modelu“ spíše souhlasilo v sektoru „jiných služeb a finančních služeb“ 80 %. Podíl 20 % oslovených už souhlasil méně nebo nesouhlasil.

Jedna z dalších otázek zněla: Jak silně ovlivňují ochrana klimatu a udržitelnost aktivity a iniciativu ve vašem podniku? Podle odpovědí byla na škále od 1 (vůbec) až po 10 (velmi silně) byla vypočtena celková hodnota z odpovědí 7,5. A v sektoru „jiných a finančních služeb“ činila vypočtená hodnota 7,8. Napříč sektory panuje názor a očekávání, že ochrana klimatu a udržitelnost budou mít v budoucnu silný vliv (průměrná hodnota 8,0) na vlastní odvětví. Velmi vysoké zastoupení takového předpokladu je v sektoru „výroba spotřebního zboží“ (8,7), zatímco nejnižší v sektoru „jiné a finanční služby“ (6,9).

Regulatorní požadavky hlavním faktorem

Hlavním faktorem vlivu pro více udržitelnosti v podnikání je přirozeně zákonná regulace. V sektoru „jiných a finančních služeb“ je o tom přesvědčena většina: 27 %, resp. 40 % respondentů označilo odpověď „velmi silný vliv“ nebo „spíše silný vliv“ regulace. Nicméně i v ostatních oborech převažuje mínění, že regulace vede jako hlavní faktor. A obráceně: v odvětvích Automotive, transport, doprava a energie se vyjádřilo 87 % dotázaných, že udržitelnost je nezbytná, aby bylo možné plnit regulatorní požadavky. Tento podíl byl ve všech sledovaných branžích nejvyšší. V sektoru finančních a pojišťovacích služeb se udržitelnost stala v poslední době tématem regulace s důrazem na povinnosti vykazování udržitelných postupů.

Jiné vlivy

Není to ale jen samotná regulace, která udržitelnost dynamicky žene vpřed. Dalším faktorem jsou například přání a požadavky spotřebitelů a odběratelů. V případě „jiných a finančních služeb“ je to „silný impuls“ pro 27 % respondentů a „spíše silný impuls“ pro 43 % respondentů. Svoji roli hraje i všeobecné mínění, že přizpůsobení se trendu udržitelnosti je většinově vnímáno jako nutnost pro další růst a profitabilitu. Tři čtvrtiny oslovených firem vidí udržitelnost jako možný diferenciační faktor v konkurenčním boji.

Nejde tedy jen o obecná regulatorní opatření, ale rovněž o interní nasměrování podnikání k nastavení udržitelnějšího provozu. „Hodnocení tématu ze strany manažerů významných rakouských firem každopádně ukazuje, že udržitelnost je pro ně relevantní hodnotou a motivací,“ uzavřel výsledky studie Stefan Uher, zástupce šéfa divize EYCarbon v Rakousku.

Zdroj: www.versicherungsjournal.at

oPojištění.cz - informace ze světa pojištění a risk managementu

Zpravodajský portál, který poskytuje komplexní zpravodajství ze světa pojištění a risk managementu. Denně přináší aktuální zprávy o vývoji pojistného trhu, odborné analýzy, informace o nabízených pojistných produktech a rozhovory s významnými osobnostmi pojišťovnictví.

Více informací na: www.opojisteni.cz

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Ze světa:

Čt   8:40  Materiální pomoc pro Libanon mzv.cz (MZv ČR)
Čt   0:00  Novinky z Rozvojového programu OSN mzv.cz (MZv ČR)
Čt   0:00  City For The Future Budapest mzv.cz (MZv ČR)

Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.