OPOJISTENI.CZ (OPOJISTENI.CZ)
Pojištění  |  07.09.2021 16:48:44

Jaké jsou předběžné výsledky evropského pojišťovnictví v roce 2020?

Insurance Europe (IE) zveřejnila předběžné výsledky docílené v roce 2020 na evropském pojistném trhu. V tomto případě je třeba zvláště podtrhnout slova „předběžné výsledky“, a to vzhledem k tomu, že mohou být pochopitelně ještě zpřesněny, ale hlavně z toho důvodu, že podkladové údaje dodalo IE toliko 26 z 37 členů, resp. národních asociací pojišťoven. Přesto mají souhrnné údaje IE potřebnou vypovídací schopnost, protože všechny hlavní národní pojistné trhy jsou zastoupeny.

Obecně k roku 2020

V úvodu dané publikace je zmíněno, že v roce 2020 nastala první globální pandemie za posledních 100 let. Pandemie COVID-19 a následující reakce vlád se dotkly všech ekonomických sektorů v každé zemi. Výsledkem byl pokles globálního hrubého domácího produktu o 3,3 %, přičemž v Evropě činil jeho pokles 7 %.  Globální pojištěné škody spojené s COVID-19 jsou nyní odhadovány v rozmezí 41–82 mld. EUR.

Podle IE předběžné výsledky za rok 2020 potvrzují, že každý evropský trh a každé pojistné odvětví bylo pandemií COVID-19 zasaženo odlišně. I když existují určité společné trendy napříč trhy a pojistnými odvětvími, tak pandemie COVID-19 odhalila unikátní roli, kterou pojistitelé hrají v každé individuální národní ekonomice, a rovněž odlišný způsob, kterým pojistitelé přizpůsobují pojistné produkty a služby charakteristice a dynamice národních trhů. To vysvětluje, proč byl dopad na pojistná plnění a pojistné na určitých trzích velmi omezený a na jiných trzích byl významný.  

Přehled výsledků

Stručná prezentace výsledků za rok 2020 je limitována tím, že zpracovatelé nezveřejnili konzistentní tabulky, ale u jednotlivých sledovaných ukazatelů toliko grafy, jež demonstrují, zda na příslušném národním trhu nastal růst či pokles (v %). Z celkového přehledu výsledků se níže uvádějí jen tyto vybrané ukazatele:

Pojistné

roce 2020 pokleslo celkové pojistné ve dvou třetinách zemí, které je IE sdělily. Hlavním důvodem byl značný propad v životním pojištění. V roce 2020 se tak projevil značný rozdíl ve srovnání s celkovým růstem v letech 2017–2019. Na druhé straně pojistné soukromého zdravotního pojištění a pojistné vyprodukované v majetkovém a odpovědnostním pojištění zaznamenalo nárůst ve třech čtvrtinách zemí, jež reportovaly údaje. IE k tomu dodává, že v průběhu první vlny pandemie (polovina března – polovina května 2020) nastal u mnoha typů pojištění dvouciferný pokles u pojistného nové produkce a v následujících měsících se ukazovala rozdílná úroveň obnovy na jednotlivých národních trzích. IE zpracovala graf, který ukazuje pokles či růst celkového pojistnéhoroce 2020 ve srovnání s průměrnou výší pojistného v období 2017–2019. Nejvyšší pokles byl vykázán v Portugalsku (-19 %) a nejvyšší nárůst v Turecku (+19 %).

Vyplacená pojistná plnění

Předběžné údaje o pojistných plněních potvrzují, že situace byla v roce 2020 u jednotlivých typů podnikání značně různorodá. Například pojistná plnění u pojištění motorových vozidel v některých zemích v období zavedení omezovacích opatření výrazně poklesla. Na druhé straně plnění z titulu asistence u cestovního pojištění na některých trzích prudce vzrostla, přičemž situace se napříč Evropou různila, a to obzvláště z hlediska rozsahu, v jakém pojistné smlouvy kryly některé události v cestovním pojištění spojené s COVID-19. Podle IE je předčasné hodnotit plný dopad COVID-19 na pojistná plnění v Evropě. Nicméně některé pojistné trhy zveřejnily alespoň odhady. Například ve Spojeném království (UK) jsou plnění z titulu COVID-19 odhadována na celkových 2,2 mld. EUR. Týká se to zejména pojištění pro případ přerušení provozu, pojištění „ochrany“, cestovního pojištění, pojištění svateb a pojištění odpovědnosti. Švýcarští pojistitelé vyplatili v roce 2020 na pojistných plněních spojených s COVID-19 dle odhadu celkově 1,1 mld. EUR, a to včetně zrušené dovolené a přerušení provozu.

Životní pojištění

Podle názoru IE se pojistné produkty životního pojištění na jednotlivých národních pojistných trzích značně liší, jelikož jsou přizpůsobovány tomu, jak jsou organizovány národní systémy veřejného pojištění, ochrany a spoření. Na mnoha pojistných trzích (59 % celkového pojistnéhoEvropěroce 2019) pojistné životního pojištění v roce 2020 pokleslo, což lze pravděpodobně vysvětlit rozsáhlým úbytkem pracovních pozic, sníženými příjmy a následnou redukovanou schopností spořit. Některé země konkrétně uvedly, že u nich nastal v období omezení či dokonce zastavení ekonomické aktivity silný pokles nové produkce. I když při zrušení omezení se situace stabilizovala, tak se již nepodařilo dosáhnout za celý rok 2020 růstu.  V roce 2020 přetrvávalo období nízkých úrokových sazeb, jež se staly v některých zemích velkou výzvou pro životní pojistitele.  

IE se v dalších částech své statistické publikace zaměřuje na další pojistná odvětví či typy pojištění, jako je soukromé zdravotní pojištění, pojištění motorových vozidel, pojištění majetku a pojištění odpovědnosti. Nechybí ani základní fakta o investicích evropských pojišťoven. Zájemcům o tuto problematiku se doporučuje navštívit přímo webové stránky IE.

Zdroj:
www.insuranceeurope.eu/mediaitem/da85f184-c917-478b-b47f-16f670d889cb/European%20insurance%20-%20Preliminary%20figures%202020.pdf

oPojištění.cz - informace ze světa pojištění a risk managementu

Zpravodajský portál, který poskytuje komplexní zpravodajství ze světa pojištění a risk managementu. Denně přináší aktuální zprávy o vývoji pojistného trhu, odborné analýzy, informace o nabízených pojistných produktech a rozhovory s významnými osobnostmi pojišťovnictví.

Více informací na: www.opojisteni.cz

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Pojištění:

04.09.2021  Postřehy Evy Gmentové: Jsem mentor… co to znamená? OPOJISTENI.CZ (OPOJISTENI.CZ)
03.09.2021  Německo: Pojistitelé vidí budoucnost optimisticky OPOJISTENI.CZ (OPOJISTENI.CZ)
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.