Covid změnil přístup k plánování pracovních sil
Pandemie COVID-19 měla poměrně velký dopad na fungování společností. Nábor zaměstnanců i rozvržení pracovní doby se pro mnoho firem stalo obtížnější než dříve. Aby se přizpůsobily nastalým změnám, musely změnit způsob plánování pracovních sil. Nové postupy se často osvědčily a firmy u nich již zůstanou.
Pro některé společnosti znamenala pandemie zkušenost, kvůli které byly nuceny přehodnotit dlouhodobou strategii řízení lidských zdrojů. Mnozí zaměstnavatelé na základě nabytých poznatků plánují v této oblasti trvalé změny. Chtějí se soustředit na volbu jiného systému pracovní doby i jejího rozvržení. Není pochyb, že pokud se v budoucnu objeví nová vlna pandemie, budou společnosti již lépe připraveny a schopny se se s ní účinněji vypořádat.
„I když pandemie s mnoha firmami zamávala, hodně z nich díky ní získalo úplně novou zkušenost a jiný pohled na plánování pracovních sil. Zjistily, že změnit zaběhnutá pravidla může vést k větší spokojenosti zaměstnanců a má vliv na jejich pracovní nasazení, což se podepíše i na kvalitě odvedené práce. Věřím, že většina firem u změn, které se možná zprvu zdály jen přechodné, již zůstane,“ říká Roman Urban ze společnosti Déhora, která se zabývá plánováním pracovních sil ve směnných provozech.
Během pandemie získaly společnosti nové zkušenosti s náborem, rotací i spokojeností zaměstnanců. Průzkum, který provedla společnost Déhora v Polsku, ukázal, že pokud pandemie ovlivnila nábor zaměstnanců, byl dopad spíše negativní. Více než třetina společností totiž uvedla, že pandemie bránila náboru nových zaměstnanců. S absencí pracovní síly se muselo vyrovnat během pandemie mnoho společností, hlavně kvůli zvýšené nemocnosti a absencím způsobeným karanténou. V tomto ohledu byly více zasažené podniky, které fungují ve směnném režimu a je pro ně náročnější zajistit potřebný počet kvalifikovaných zaměstnanců na jednotlivé směny. Podle údajů Déhory u našich polských sousedů bylo pro více než tři čtvrtiny těchto společností mnohem obtížnější rozvrhnout pracovní dobu svým zaměstnancům v porovnání s dobou před vypuknutím pandemie.
Z poznatků polské Déhory vyplývá, že mezi přijatá opatření, která zlepšila plánování pracovní doby, patřila nejčastěji větší flexibilita spojená s místem výkonu práce, lepší worklife balance a možnost, aby si zaměstnanci sami organizovali pracovní dobu a rozvrhli si ji tak, aby vyhovovala jejich potřebám. Současná situace ve firmách ukazuje, že přístup k práci je ze strany zaměstnavatelů i zaměstnanců jiný než dříve a v důsledku zkušeností získaných v souvislosti s pandemií hodlají změnit způsob plánování pracovní doby již natrvalo. Některé firmy plánují spojit počet odpracovaných směn s nějakou formou odměny, část podniků zvažuje nastavení jiné pracovní doby a její délky. Několik společností v průzkumu také uvedlo, že hodlají umožnit zaměstnancům, aby měli větší vliv na svůj pracovní rozvrh.
Mezinárodní poradenská skupina Déhora je největší evropská společnost zabývající se plánováním a řízením pracovních sil ve společnostech se směnným režimem práce. Již od roku 1987 nabízí odborné znalosti organizacím ve všech sektorech ekonomiky a podílí se tak na zvyšování efektivity jejich podnikání. Díky praktickým zkušenostem z prostředí firem i rozsáhlým výzkumům a analýzám, které provádí, dokáže poskytnout klientům komplexní služby z oblasti plánování práce a lidského kapitálu včetně poradenství, školení a zavádění softwarových řešení. V současné době má Déhora pobočky v Nizozemsku, Belgii, Polsku, Spojených arabských emirátech a v České republice a pomáhá stovkám společností po celé Evropě téměř v každém odvětví od výroby a zpracovatelského průmyslu přes zdravotnictví, služby, logistiku až po státní správu. Mezi její významné klienty patří například firmy British American Tobaco, Audi, Nestlé, Siemens, Miele, Electrolux, Coca-Cola, Eindhoven Airport, Amsterdam Airport, Polish Airlines nebo Nizozemská a Belgická policie.
Zprávy a články ke koronaviru a nemoci COVID-19
Poslední zprávy z rubriky Práce:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Průzkum AMSP ČR: MSP poukazují na dlouhodobý deficit komfortního přístupu k financování - casopisczechindustry.cz
- doporučení Rady o posílení opatření EU pro boj proti antimikrobiální rezistenci v rámci přístupu „jedno zdraví“ - Často kladené otázky
- Pardubický - Je třeba změnit legislativu, shodli se odborníci na silniční zeleň v Trpišově
- Dostupné bydlení je možné. Podmínkou jsou aktivnější přístup měst, obcí i státu a inovace
- Nadační přístup ke správě rodinného majetku a vhodné investiční strategie
- Centrální banky spojují své síly. USA vytisknou tolik peněz, kolik bude potřeba
- Koruna je opět při síle. I díky pádům Silicon Valley Bank a Credit Suisse, trochu cynické
- Koruna do konce roku oslabí, ale její nynější síla ještě nějaký čas přetrvá. Kdo a co za ni může?
- Jestřábí hlasy z ČNB nabírají na síle
- Jestřábí hlasy z ČNB nabírají na síle - Rozbřesk
- Insolvence opět nabírají na síle. Jak je na tom ČR? - Allianz Trade
- Konec starých časů aneb jaké síly vedou k úpadku národů? Klíčový je rozkol v elitách
Prezentace
25.04.2023 ARMEX ENERGY razantně snižuje ceny. Získat je...
24.04.2023 Nový produkt od XTB. Investice dostupnější než...
19.04.2023 ARMEX ENERGY slaví 18 let na trhu. Výročí...
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Vladislav Hetfleiš, Ronda Invest
Mgr. Timur Barotov, BHS
Petr Lajsek, Purple Trading
Miroslav Novák, AKCENTA CZ
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Nadační přístup ke správě rodinného majetku a vhodné investiční strategie
Lucia Žárská, ProfitLevel
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Tiskové zprávy
Zásoby plynu v Česku k 20. 5. - aktuální stav...
Dostupné bydlení je možné. Podmínkou jsou...
Mistr tesař, Mistr pekař, Mistr obuvník. Stát se..
Řízení dodavatelů – kulatý stůl CyberBlog.cz:...