mzv.cz (MZv ČR)
Ze světa  |  12.08.2021 10:07:00

Mezivládní panel pro změnu klimatu (IPCC) zveřejnil první část své pravidelné hodnotící zprávy

Mezivládní panel pro změnu klimatu (IPCC) zveřejnil první část své pravidelné hodnotící zprávy

12.08.2021 / 09:51 | Aktualizováno: 12.08.2021 / 10:07

 

 

Zpráva obsahuje nejnovější vědecké poznatky o změně klimatu. Jedná se o práci více než dvou stovek vědců z 65 zemí světa a vychází z více než 14 000 vědeckých studií. Zpráva uvádí, že současné oteplování klimatu je způsobeno lidskou činností. Současně pak nastávají rozsáhlé a rychlé změny v atmosféře, oceánech, biosféře a kryosféře. Tyto změny se projevují ve všech oblastech světa a probíhají rychleji a s intenzivnějšími dopady, než se ještě v minulých zprávách IPCC předpokládalo.

První část šesté hodnotící zprávy IPCC (kompletní zpráva bude publikována v roce 2022) potvrzuje, že změna klimatu je vyvolána lidských působením, zejména nadměrnou tvorbou CO2 ze spalování fosilních paliv, ale i dalšími skleníkovými plyny. Rychlost oteplování nemá za posledních 2 000 let obdobu. Spousta pozorovaných změn klimatu je bezprecedentních v posledních tisících až stovkách tisíc let. Některé změny pak budou po následující stovky až tisíce let nezvratitelné, jako například růst hladin moří a oceánů.

Zpráva uvádí nové odhady k překročení hranice globálního oteplování 1,5 °C v příštích desetiletích a konstatuje, že pokud nedojde k okamžitému, rychlému a rozsáhlému snížení emisí skleníkových plynů, bude omezení oteplování na úroveň blízkou 1,5 °C nebo dokonce 2 °C nedosažitelné.

Současné scénáře produkce skleníkových plynů vedou k průměrnému globálnímu oteplení o 2 °C již k polovině století, oteplení o 2 °C přitom znamená překročení prahu udržitelného zemědělství a snesitelnosti pro lidské zdraví.

I v případě rychlého přijetí ambiciózních plánů ke snížení produkce CO2 a dalších skleníkových plynů, zejména metanu, dojde k oteplení o 1,5 °C či i více oproti předprůmyslovému období během 20 let. Pokud se nicméně dosáhne klimatické neutrality do roku 2050, oteplování se zpomalí, dosáhne hodnot pod 2 °C do konce století, může se i snížit na hodnoty pod 1,5 °C (na 1,4 °C). V případě razantního omezení skleníkových plynů se také očekává okamžitý přínos v podobě zlepšení kvality ovzduší.

Podle zprávy IPCC změna klimatu také zintenzivňuje koloběh vody. To s sebou přináší intenzivnější srážky a s nimi spojené záplavy, stejně jako delší a silnější vlny sucha v mnoha regionech. Rovněž další přírodní katastrofy poslední dekády jako například rozsáhlá vlny veder, požáry, tropické bouře atd. jsou projevem změny klimatu a důsledkem lidského počínání. Tyto jevy budou dle zprávy IPCC s postupující změnou klimatu častější a intenzivnější.

Nová zpráva IPCC poskytuje rovněž podrobnější regionální hodnocení změny klimatu, včetně zaměření na užitečné informace, které mohou být podkladem pro hodnocení rizik, adaptaci a další rozhodování o politikách v oblasti ochrany klimatu.

Nadcházející 26. konference smluvních stran Rámcové úmluvy OSN o změně klimatu v listopadu 2021 v britském Glasgow je pokládána za zásadní milník ve vyjednávání závazků k ochraně klimatu a současná první část šesté hodnotící zprávy IPCC má pro tato jednání poskytnout významnou vědeckou oporu.

Níže přikládáme záznam z tiskové konference k představení první části hodnotící zprávy IPCC:


K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentářZobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.