olomouc.eu (Olomouc)
Z regionů  |  10.08.2021 00:00:00

Olomouc: Návrh nové parkovací politiky dělí město do čtyř zón

Návrh nové parkovací politiky dělí město do čtyř zón

10. srpna 2021 (út)

Do jednotlivých zón s odlišnými pravidly člení Olomouc návrh nové parkovací politiky. Zpracovaný dokument město představí 14. a 15. září. Veřejné prezentace se odehrají vždy v 17 hodin ve velkém zasedacím sále budovy magistrátu v Hynaisově ulici. S dopracovaným materiálem se ovšem může seznámit každý už od začátku července na webové stránce https://spokojena.olomouc.eu/parkovaci-politika/

Nově by se parkování v Olomouci mělo rozčlenit do čtyř zón s odlišnými pravidly. Jde o pěší zónu zóna A, stávající zónu placeného parkování neboli historické centrum – zóna B, dále novou zónu C - širší centrum a novou zónu D pro olomoucká sídliště. Základní dělení uživatelů platné pro všechny jednotlivé zóny jsou - rezident (osoba s trvalým bydlištěm v místě), abonent (podnikatel v daném místě), návštěvník. Nová parkovací politika umožňuje získat statut rezidenta i cizincům, naopak u vlastníka nemovitosti, pokud nemá trvalé bydliště v oblasti, se stává abonentem.

„Důležité je zmínit, jak budou řešeny specifické situace v systému parkování,“ upozorňuje Martin Luňáček z útvaru hlavního architekta magistrátu. „Každý rezident získá ročně kredit sto hodin, které může přidělit návštěvám, včetně opravářů, v libovolný čas pro zónu, kde bydlí. To by mělo umožnit zejména zajištění běžných oprav v domácnostech a návštěv rezidentů,“ dodává. Pro dodávky (vozidla do 3,5 tun) se plánuje omezit parkování v čase 19:00 – 6:00 ve vybraných lokalitách, pilotní realizace se již připravuje pro oblast sídliště na Tabulovém vrchu. Umožněno tak bude parkování zásobování, opravářů a servisních služeb v denní dobu, v nočních hodinách by mělo být redukováno odstavování dodávek na místech, která mají sloužit rezidentům. Zásobování může také využít 1 hodinu parkování v zóně C a D denně zdarma v rámci parkovacích míst, nebo využít zákonného parkování na dobu nezbytně nutnou.

V případě pečovatele o rezidenta s příspěvkem na péči ve výši II. – IV. stupně bude pečovatel parkovat za podmínek, jako by byl sám rezidentem, o něhož pečuje. V případě vozidel konkrétních zdravotních a sociálních terénních služeb se pro péči o klienty plánuje vydávat karta, umožňující parkování v zónách B a C zdarma. Dle zákona mohou držitelé karet ZTP a ZTP/P parkovat na všech místech zdarma.

Případy vyhrazených míst na instituci nebo registrační značku se plánuje posouzení jejich nezbytnosti a případně navýšit cenu placeného stání, aby došlo k narovnání cen s parkováním ostatních vozidel v zónách s placeným parkováním. Státní, krajské a městské organizace, vyjma vozidel IZS, budou spadat pod kategorii abonentů. Zachovány zůstávají nezpoplatněná místa typu K+R, pro rychlé vyložení a naložení osob, uvažuje se také nad jejich případném dalším rozšiřováním. Ponechána jsou také obrátková stání (na 15 minut) v zóně B, do zóny C a D se nově zavádět nebudou a lze využít jedné hodiny zdarma.

„Pro vozidla na alternativní pohon, jako jsou například elektromobily a hybridní vozidla, je plánováno zvýhodnění v podobě parkovného zdarma po dobu nabíjení na k tomu určených místech. Sdílená vozidla budou cenově zvýhodněna v dlouhodobých kartách, bez omezení oblastí,“ objasňuje Martin Luňáček. Cenově tak budou odpovídat vozidlu rezidenta v zóně C nebo D. Zvýhodnění vychází z úspory místa (větší obrátkovost, více uživatelů) a stimulace trhu domácností nevlastnit automobil.

Motocykly bude možné parkovat zdarma na nově označených místech, která není možné v rámci parkovacích ploch využít pro parkování vozidel. Mimo tato místa jsou krátkodobá stání zpoplatněna jako ostatním automobilům. Dlouhodobé stání motocyklů (do 150 ccm) a elektro skútrů bude řešeno po jejich zaregistrování formou parkovného zdarma pro všechny uživatele, bez rozdílu místa trvalého pobytu. Vzhledem k jejich počtu by nemělo docházet k významnému záboru míst pro vozidla a ohrozit možnost zvýšení předpokladu parkování rezidentů poblíž místa bydliště. Taxislužba má v rámci parkovacího systému navrženo 22 stání v zóně B, zejména na hranicích u pěší zóny v zóně A. Tato stání nebudou pro taxislužbu zpoplatněna.

Kompletní návrh nové parkovací politiky i v podobě přehledné informační brožury je k dispozici na webové stránce Spokojená Olomouc-

| Poslední úprava: 10. srpna 2021 (út)

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentářZobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.