Cez.cz (ČEZ)
Akcie v ČR  |  10.08.2021 07:01:00, aktualizováno 14.08.2021 09:02:48

Skupina ČEZ v I. pololetí dosáhla provozního zisku před odpisy 31,6 mld. Kč a navyšuje celoroční výhled

10. 8. 2021

Skupina ČEZ v I. pololetí dosáhla provozního zisku před odpisy 31,6 mld. a navyšuje celoroční výhled

Provozní výsledky za I. pololetí jsou v souladu s výchozími ambicemi. Provozní zisk před odpisy (EBITDA) v I. pololetí dosáhl 31,6 mld. , meziročně o 7,1 mld. méně. Meziroční srovnání je ovlivněno prodejem rumunských aktiv v I. čtvrtletí 2021 a specifickými dočasnými tržními vlivy ve výši 3,9 mld. z titulu přecenění zajišťovacích kontraktů na dodávky výroby zejména v důsledku loňského propadu cen komodit na velkoobchodních trzích po rozšíření pandemie covidu-19 do Evropy. Díky pozitivnímu vývoji napříč všemi segmenty navyšuje Skupina ČEZ celoroční výhled EBITDA na úroveň 58 až 60 miliard korun a čistý zisk očištěný o mimořádné vlivy na 18 až 20 miliard korun.

Čistý zisk Skupiny ČEZ za I. pololetí dosáhl výše 1,6 mld. Kč a meziročně klesl o 13,1 mld. Kč. Čistý zisk Skupiny ČEZ očištěný o mimořádné vlivy dosáhl výše 11,3 mld. Kč a meziročně klesl o 5,1 mld. Kč. Čistý zisk negativně ovlivnilo zhoršení střednědobých tržních podmínek pro uhelnou energetiku v návaznosti na zvýšení klimatických cílů na úrovni EU a také doporučení Uhelné komise ČR ukončit spalování uhlí nejpozději do roku 2038. Z těchto důvodů klesla tržní hodnota Severočeských dolů a Skupina ČEZ v souladu s účetními standardy vytvořila opravnou položku k dlouhodobému majetku těžební společnosti ve výši 8,7 mld. Kč, reflektující nižší očekávanou poptávku po uhlí a dřívější ukončení těžby uhlí. Celkově akcionáři společnosti ČEZ z růstu tržních cen emisních povolenek a elektřiny profitují, což dokládá vývoj ceny akcií v letošním roce.

„Provozní výsledky hospodaření se vyvíjejí v souladu s našimi výchozími ambicemi. Pokračujeme v naplňování naší akcelerované strategie Čistá Energie Zítřka zaměřené na růst podílu bezemisních zdrojů a na Českou republiku a střední Evropu. Emisní intenzita CO2 Skupiny ČEZ při výrobě elektřiny poklesla v I. pololetí meziročně o 19 % a dokončili jsme prodej bulharských aktiv za 8,6 mld. Kč. Stanovili jsme si ambiciózní strategické cíle do roku 2030 v souladu s Pařížskou dohodou a klimatickými cíli EU. V rámci celospolečenské odpovědnosti v oblasti ochrany životního prostředí, sociálních vztahů a řízení společnosti máme ambici zvýšit ESG rating ČEZ na 80 % do roku 2023,“ uvedl předseda představenstva a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

V souladu s nastavenou strategii výroba z bezemisních obnovitelných zdrojů vzrostla o 9 %. Výroba z bezemisních jaderných zdrojů vzrostla o 4 %. Za celý rok 2021 předpokládáme pokles emisní intenzity o 12 % na úroveň 0,29 t CO2/MWh, což odpovídá cca 80 % emisí nového paroplynového zdroje. Celková výroba elektřiny v rámci společností, které dle platné strategie nejsou určeny k prodeji, meziročně poklesla o 6 %. Z toho výroba v uhelných zdrojích klesla o 23 % zejména v důsledku prodeje elektrárny Počerady a odstavení elektrárny Prunéřov I. a celkově již je podíl uhelné výroby nižší než 30 %.

Významně vzrostl prodej elektřiny a plynu koncovým zákazníkům v České republice. U elektřiny došlo k nárůstu o 11 %, u plynu dokonce o 20 %. V oblasti tržeb za ESCO služby v ČR i v zahraničí došlo ke stabilizaci, meziročně vzrostly tržby celkem o 3 % a za celý rok je očekáván nárůst o 8 %.

„Navyšujeme celoroční výhled EBITDA na úroveň 58 až 60 mld. Kč a čistého zisku očištěného o mimořádné vlivy na 18 až 20 mld. Kč v důsledku pozitivního vývoje napříč všemi segmenty. Čistý dluh Skupiny ČEZ klesl za první pololetí o 43 mld. Kč. Cash flow ve III. čtvrtletí navíc podpoří již inkasovaný příjem z prodeje bulharských aktiv. Celkově z Bulharska Skupina ČEZ odchází s kladným peněžním saldem přesahujícím miliardu korun a pokračuje v mezinárodní arbitráži vůči bulharskému státu, kde uplatňujeme nároky s potenciálním dodatečným výnosem pro akcionáře ČEZ.“, uvedl člen představenstva a ředitel divize finance Martin Novák a dodal: „Akcie ČEZ poskytují letos nejvyšší celkový výnos pro akcionáře mezi srovnatelnými evropskými energetikami na úrovni přes 30 %. Přispěly k tomu divestice a dekarbonizační ambice do roku 2030 s cílem dalšího růstu podílu bezemisní výroby, díky čemuž Skupina ČEZ jako celek bude stále více profitovat z rostoucí ceny emisních povolenek.“

Spotřeba elektřiny na distribučním území společnosti ČEZ Distribuce meziročně vzrostla o 9 %, klimaticky a kalendářně přepočtena pak o 7 %. Spotřeba velkých podniků rostla meziročně o 8 %, spotřeba domácností o 2 %. Celkově dosáhla spotřeba vyšší úrovně než v roce 2019, tj. před rozšířením covidu-19 do Evropy.

Ladislav Kříž , mluvčí ČEZ

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Akcie v ČR:

Čt 10:20  Krátké zprávy z ČR: ČEZ (2.12.2021) Research (Česká spořitelna)
St 16:17  Akcie Salesforce v premarketu propadají X-Trade Brokers (XTB)


Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.