Renata Wright (Kurzy.cz)
Důchody a penzijní  |  11.08.2021 08:00:00

Má přiznání vdovského důchodu vliv na vaše ostatní příjmy? Solo vdovský důchod je zásadně vyšší než při souběhu důchodů, u průměrného starobního důchodu o 6.500 Kč.

Při splnění zákonných podmínek máte nárok na vdovský či vdovecký důchod po zemřelém manželovi nebo manželce. O tom, kdy vám bude tento důchod přiznán, na čem závisí výše vdovského důchodu, jak dlouho vám bude vyplácen a jak se o něj žádá, píšeme přehledně TADY.  

V ČR je vyplácen průměrný vdovský důchod k 06/2021 ve výši 10.022 a vdovecký ve výši 8.990 . To ale jen v případě, že je osobě vyplácen vdovský či vdovecký důchod jako solo důchod (osoba není příjemcem jiného důchodu, např. starobního či invalidního). Pokud dojde k tzv. souběhu důchodů, výpočet je odlišný, jelikož základní výměru důchodu může příjemce obdržet vždy pouze jednou. Dva plné důchody nedostanete. A vdovský důchod je pak zásadně nižší. Například při současném splnění podmínek na výplatu invalidního důchodu i na výplatu vdovského důchodu se vyplácí nejvyšší důchod v plné výši a z druhého důchodů se vyplácí jen polovina procentní výměry.

Příklad 1: Solo vdovský důchod
Ovdovělá žena, 50 let, pracuje a nepobírá žádný důchod. Její zemřelý manžel pobíral starobní důchod, který k datu úmrtí činil 14.850 měsíčně, z toho 11.300 činila procentní výměra a 3.550 základní výměra. Ženě tedy bude náležet 50% z procentní výměry ve výši 5.650 a včetně základní výměry 3.550 bude činit její vdovský důchod celkem 9.200 měsíčně.
Žena z našeho příkladu bude vdovský důchod pobírat po dobu jednoho roku, jelikož nesplňuje žádnou zákonnou podmínku pro delší pobírání důchodu (viz. jak dlouho se pobírá vdovský důchod).

Příklad 2: Souběh důchodů
Žena, 68 let, pobírá vlastní starobní důchod 10.550 . Procentní výměra jejího důchodu činí 7.000 , základní výměra 3.550 . Žena ovdoví. Její zemřelý manžel pobíral starobní důchod ve výši 12.550 (9.000+3.550). Žena má nárok na vdovský důchod – dojde k tzv. souběhu důchodů. Souběh ale neznamená součet důchodů. Ze starobního důchodu manžela se vypočte důchod vdovský (činí 50 % z procentní výměry, což je 50 % z 9.000 ), tedy 4.500 . Při souběhu starobního důchodu ženy a vdovského po muži se dále porovnávají procentní výměry obou důchodů (tedy 7.000 a 4.500 ). Přitom vyšší procentní výměra důchodu bude ženě náležet v plné výši (7.000 ) a z nižší procentní výměry vdovského důchodu (4.500 ) polovina, tedy 2.250 . Základní výměra důchodů náleží vždy pouze jednou.
Žena tak bude pobírat dohromady částku 3.550+7.000+2.250, tedy celkem 12.800 a polepší si tedy o 2.250 měsíčně.
Žena z našeho druhého příkladu bude vdovský důchod pobírat i dál po uplynutí jednoho roku, jelikož sama dosáhla nároku na starobní penzi a splňuje tak zákonnou podmínku pro delší pobírání vdovského důchodu.

Jaká je možnost práce při pobírání vdovského či vdoveckého důchodu? Má pobírání vdovského či vdoveckého důchodu vliv na vaše ostatní příjmy, znamená nějaká omezení?
Ne. Vlastní příjem ze zaměstnání nebo samostatné výdělečné činnosti nemá žádný vliv na výpočet ať už solo vdovského důchodu nebo souhrnného důchodu při nároku na více důchodů. Rovněž z důvodu pobírání vdovského či vdoveckého důchodu nedochází k žádnému příjmovému nebo pracovnímu omezení. Vdova může mít příjmy ze zaměstnání či podnikání (bez omezení) a rok pobírat solo vdovský důchod nebo může doživotně pobírat současně vlastní starobní důchod a vdovský důchod po zemřelém manželovi a mít ještě příjem ze zaměstnání třeba na částečný úvazek.

16.08. 17:20  Také nechápu... (Hedvika Husakova)
11.08. 21:36  Vdovsky duchod (Dana)

Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.