Práce při invalidním důchodu? Nutnost, když je průměrný měsíční invalidní důchod ve druhém stupni jen 8.950 Kč
Byl vám přiznán invalidní důchod a nejste si jisti, zda můžete jako příjemce invalidního důchodu pracovat? A pokud ano, jsou zde nějaká omezení na druh práce, pracovní úvazek či limit výdělku? Jak je to s placením zdravotního a sociálního pojištění? A má přiznaný invalidní důchod nějaký vliv na placení daně? Na všechny tyto otázky si odpovíme. Pokud se ale chcete nejprve zorientovat v tématu invalidního důchodu, tak shrnutí nejdůležitějších informací o invalidním důchodu naleznete přehledně TADY.
Pobírání invalidního důchodu a práceInvalidní důchod je dávka, která je určena osobám se zhoršeným zdravotním stavem, jako finanční kompenzace toho, že jim jejich zdravotní stav neumožňuje pracovat na sto procent.
Podle míry zdravotních komplikací pak rozlišujeme invalidní důchod prvního, druhého a třetího stupně, kdy každý stupeň vyjadřuje míru poklesu práceschopnosti osoby. Pokles pracovní schopnosti je u osob v prvním stupni invalidního důchodu minimálně o 35%, u osob ve třetím stupni minimálně o 70 %. Jestliže je však průměrná výše invalidního důchodu v ČR k 06/2021 pro první stupeň 7.675 Kč, pro druhý stupeň 8.950 Kč a pro třetí 13.435 Kč, je jasné, že příjem za práci tato dávka nahrazuje jen z malé části, a to zejména v prvním a druhém stupni invalidity, kde je zřejmé, že tento důchod nemůže pokrýt životní náklady.
V teoretické rovině se předpokládá, že invalidní důchodci budou dále, v rámci svých možností, pracovat a žádný právní předpis výdělečnou činnost k invalidnímu důchodu nezakazuje.
Příjemce invalidního důchodu může pracovat neomezeně - není limitován ani druhem pracovní smlouvy, ani délkou pracovního úvazku a ani výše výdělku není jakkoliv omezena. Žádná omezení nejsou pro invalidní důchodce ani v podnikání. Je však možné, že některé pracovní pozice pro vás mohou být, vzhledem ke zdravotnímu stavu, nevhodné. Počítat musíte i s tím, že každý zaměstnavatel má povinnost vás před nástupem do zaměstnání poslat na vyšetření k lékaři, který má zhodnotit, zda jste či nejste schopni konkrétní pracovní pozici vykonávat.
Pokud se vám poštěstí najít vhodnou práci, mimo přivýdělku k vyměřenému invalidnímu si tím prodloužíte i dobu důchodového pojištění, se kterou se kalkuluje při přechodu do důchodu starobního. Do celkové doby pojištění se započítávají vámi odpracované roky, kdy je z příjmu odváděno sociální pojištění, ale také náhradní doby pojištění, do které ale patří pouze doba pobírání invalidního důchodu třetího stupně. Doba pobírání invalidního důchodu prvního a druhého stupně mezi náhradní dobu pojištění nepatří.
V současnosti se může stát, že vhodnou práci, odpovídající vašemu zdravotnímu stavu, se vám najít nepodaří. V tom případě máte možnost, jako ostatní občané, přihlásit na úřad práce a požádat o podporu v nezaměstnanosti. Pokud splníte zákonné podmínky na přiznání podpory v nezaměstnanosti, můžete pobírat současně invalidní důchod (v prvním a druhém stupni) a podporu v nezaměstnanosti. Délka pobírání podpory se liší dle věku žadatele a doba pobírání podpory v nezaměstnanosti se započítává do doby pojištění pro účely výpočtu starobního důchodu. Podporu v nezaměstnanosti nemohou pobírat pouze osoby pobírající invalidní důchod třetího stupně.
Invalidní důchod a zdravotní a sociální pojištění
Pokud vám byl přiznán invalidní důchod (pozor, musí vám být přiznán invalidní důchod, uznaná invalidita nestačí), stáváte se státním pojištěncem z pohledu zdravotního pojištění. To znamená, že zdravotní pojištění za vás hradí stát. Pracující invalidní důchodci odvádí ze svého příjmu zdravotní pojištění jako ostatní zaměstnanci, avšak při výpočtu zdravotního pojištění se vychází se skutečného příjmu (nemusí být dodržen minimální vyměřovací základ). To je důležité, protože invalidní důchodci často pracují na zkrácený úvazek.
V rámci přiznaného invalidního důchodu prvního a druhého stupně však nejste pojištěni sociálně. Aby za vás zaplatil pojištění zaměstnavatel, je třeba, abyste pracovali na pracovní úvazek – plný nebo částečný. Sociální pojištění se odvádí z příjmu i u pracovních dohod, pokud jsou příjmy vyšší než stanovené limity. Pokud pracujete jako OSVČ, sociální pojištění si můžete platit sami.
Doba pobírání invalidního důchodu třetího stupně patří do tzv. náhradní doby pojištění a započítává se z 80% do nároku na starobní důchod.
Invalidita a sleva na dani
Pracující invalidní důchodci mají nárok mimo základní daňové slevy na poplatníka i na slevu na invaliditu. Ta činí pro invaliditu prvního a druhého stupně 2.520 Kč/kalendářní rok a na invaliditu třetího stupně ve výši 5.040 Kč/ kalendářní rok.
Poslední zprávy z rubriky Důchody a penzijní:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Invalidní důchod pobírá přes 417 tisíc občanů, průměrný invalidní důchod k 12/2020 byl 9.541 Kč.
- Výpočet důchodu 2021 - výše starobního důchodu
- Výpočet důchodu 2020 - výše starobního důchodu
- Úřad práce - nabídky práce, úřady práce
- Kalkulačka invalidního důchodu
- Město Zlín chtělo vykoupit pozemek za druhým segmentem. Byl upřednostněn jiný zájemce
- Pro nové zájemce o očkování se otevřela očkovací místa bez nutnosti předchozí registrace
- Kalkulačka invalidního důchodu 2021
- Průměrná mzda - vývoj průměrné mzdy, 2020, Vývoj výše průměrné mzdy v Kč
- Práce - aktuální nabídky práce ve vaše městě, novinky.
- Práce - aktuální nabídky práce ve vaše městě, novinky.
- Výpočet invalidního důchodu
Prezentace
29.03.2023 12 nejlepších Web 3.0 krypto mincí, do kterých...
29.03.2023 Mohou mít kryptografická pracovní místa vliv na...
28.03.2023 Co zaznělo na XTB Online trading konferenci 2023?
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Miroslav Novák, AKCENTA CZ
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Petr Lajsek, Purple Trading
Tomáš Kolomazník, Begin Capital Markets
Lucia Žárská, ProfitLevel
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jozo Perić, CapitalPanda
Euro si svou pozici coby významné globální měny udrží. I vůči americkému dolaru
Tiskové zprávy
30 let českého hospodářství: Sílí význam českého..
Žaluzie bez kompromisů - jak vybrat vhodné...
Na digitální dědictví se zapomíná. Přitom účty u..
Jak zdanit příjem z prodeje nemovitosti?
Okénko finanční rady
Richard Bechník, FC&SLS a.s.
Zuzana Dubová, RekvalifikacniKurzy.cz
Jak se stát programátorem? Kde studovat a jak najít novou práci v oboru?
Lukáš Raška, Portu
Lenka Rutteová, Bezvafinance
Sílí zájem domácností o úvěry ze stavebního spoření. Peníze jdou do úspor na energiích
Jan Béreš, Ušetřeno.cz