Patria (Patria Finance)
Investice  |  28.07.2021 17:23:00

Standardní cyklus a nestandardní Spojené státy

Přímé porovnání valuačních násobků různých trhů v jednom časovém bodě nedává moc smysl. Opak již může platit o jejich porovnávání v čase. Jak jsem například uvedl včera, v USA a Kanadě byla v roce 2013 PE velmi podobná, nyní se dosti liší. V duchu včerejšího fundamentálního pohledu to říká následující: Konstelace amerických a kanadských bezrizikových sazeb, rizikových prémií a růstových očekávání byla v roce 2013 zrovna taková, že ve výsledku byly valuace téměř stejné. A pak se konstelace posunuly. Dnes o různých trzích, jejich valuacích a konstelacích.

1. Mezera, či dokonce propast: Následující graf srovnává PE u US, kanadského, britského a německého trhu:
1
Zdroj: Twitter

Z grafu na nás čiší asi zejména to, jak velká valuační mezera, či snad až propast, se vytvořila mezi americkým trhem na straně jedné a Kanadou, Německem a UK na straně druhé. Náběh na to začal už někdy v roce 2017, výrazně ale přispěl poslední cca rok. V něm si totiž americké akcie udržely vysokou úroveň dosaženou po propadu trhu na počátku roku 2020. Ale valuace v oné zbylé trojce postupně korigovaly.

2. Standardní cyklus a nestandardní Spojené státy: Ona mimoamerická korekce je docela standardní – po propadu trh táhnou nahoru nejdříve obvykle valuace, pak ale štafetu přebírají zisky a valuace postupně klesají (nejdříve roste PE, pak „P“ drží nahoře to, že roste E, PE se zmenšuje). U US akcií ale k tomuto jevu nedošlo, zisky jdou nahoru, ale PE neklesá. V duchu včerejší úvahy to znamená, že konstelace očekávaného růstu, bezrizikových sazeb a rizikových prémií zůstala v USA mimořádně přívětivá, zatímco jinde ne.

Jinak řečeno, v USA je růstový výhled mimořádně vysoký relativně k sazbám, respektive k celkové požadované návratnosti. V této souvislosti uvedu následující graf se sklony výnosových křivek:
2
Zdroj: Twitter

Pokud budeme sklon výnosové křivky zjednodušeně interpretovat jako pohled dluhopisových trhů na vývoj v ekonomice, již pár měsíců se tento výhled všude zhoršuje. V USA je sklon křivky ale znatelně nejvyšší. A ke Spojeným státům bych zde přidal i to, na co jsem poukazoval minulý týden – očekávaný vývoj dlouhodobé ziskovosti:
3
Zdroj: Twitter

Porovnatelný graf pro Německo a další výše zmíněné trhy nemám, ale tipnul bych si, že by vypadal znatelně jinak.

Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688