Jiří Zendulka (Kurzy.cz)
Akcie v ČR  |  26.07.2021 06:07:26

ČEZ v budoucnu očekává roční provozní zisk až 85 miliard korun

Energetická skupina ČEZ zveřejnila v druhé polovině minulého týdne prezentaci nastiňující její budoucí směrování a to primárně až do roku 2030. Podobně jako jiné společnosti v sektoru se chce stát uhlíkově neutrální. A kromě pokračujících divestic aktiv naznačila také prostor pro akvizice.

Jaderný blok minimálně za 150 miliard korun

Kromě již dříve vydaných nákladů například na nákup pozemků či různá povolení, předpokládá ČEZ v rámci plánovaného nového bloku v Dukovanech do roku 2024 výdaje dalších zhruba 200 mil. EUR (přes 5 mld. ) na další přípravné práce včetně výběru dodavatele. V druhé fázi další předběžné práce před výstavbou, včetně stavebního řízení, mají vyjít dokonce na cca 700 mil. EUR. Samotná výstavba a zkušební provoz pak stát cirka 5,1 mld. EUR. CEZ zkrátka v souvislosti s připravovaným jaderným blokem v Dukovanech hovoří v cenách roku 2020 o celkem 6 mld. EUR, resp. v aktuálním  přepočtu tedy o zhruba 154 mld. .

A jak snad každému musí být jasné, pokud k výstavbě dojde, takové ceny ve výsledku rozhodně nebude dosaženo. Ať už vzhledem k inflaci, ke zvyklostem, jak to u nás obecně u veřejných zakázek chodí, tak při ohlédnutí na rostoucí vývoj nákladů u obdobných staveb jaderných zdrojů v zahraničí, či v mezičase třeba nákladů spojených s možným požadovaným jiným bezpečnostním zajištěním „jádra“. ČEZ by sice v tomto ohledu vlastně mohl být alespoň částečně chráněn, když kromě nejlevnější úvodní fáze má financování zajišťovat stát. A to s nulovým úrokem, resp. až při samotném provozu bloku by ČEZ financování začal splácet. Minimálně s 2% úrokem, resp. záležet bude v té době na tržních nákladech financování státního dluhu, od kterého se bude úroková sazba pohybovat, když bude navýšena o procentní bod.

Asi aby ČEZ drobně uspokojil některé jiné názory o budoucnosti energetiky, hovoří v prezentaci po roce 2040 o budování malých modulárních bloků nicméně s celkovou nevýraznou kapacitou 1000 MW.

Ztrojnásobení obnovitelných zdrojů

ČEZ disponuje obnovitelnými zdroji s instalovanou kapacitou zhruba 2,2 GW. Většinu z toho tvoří vodní elektrárny. Jejich zhruba 2 GW by měly být zachovány i v roce 2030. Skok má v mezičase nastat v oblasti fotovoltaiky a výroby z větru, u nichž má instalovaná výrobní kapacita vzrůst na 6,2 GW. Na první pohled výrazný nárůst, při nahlédnutí třeba do sousedního Německa, takové přírůstky zaznamenávali západní sousedé při ohlédnutí zpět mnohdy i během jediného roku. A ČEZ vlastně chce primárně využít dotací, když v tomto ohledu má být k dispozici na OZE zhruba 66 mld. .

Cínovecké lithium nabírá další zpoždění

Na podzim roku 2017 Keith Coughlan, coby šéf společnosti European Metals Holdings (EMH) vlastnící přes dceřinou společnost práva k ložisku lithia na Cínovci, při prezentaci v Praze hovořil při optimistické variantě o zahájení těžby v roce 2021. Před čtyřmi lety tehdy rozpoutané obrovské politikum ohledně ložiska jak známo vyvrcholilo loni vstupem ČEZ do celého projektu, když Severočeské doly získaly od EMH majoritní 51% podíl ve společnosti Geomet. A jak se zdá, za jejich účasti tempo rozjezdu celého projektu žádné zrychlení nepřineslo. Možná spíše naopak. O zahájení těžby ČEZ termínově totiž ani nehovoří. A navzdory již dřívějším analýzám a průzkumům EMH, chce teprve až v roce 2023 rozhodnout, zda je těžba vůbec proveditelná. 

ČEZ jinak nyní představil také celý možný řetězec v oblasti elektromobility, když kromě možné těžby a zpracování lithia by se partnersky mohl podílet na výrobě baterií. Obdobně jak jiné zahraniční společnosti uvádějí, rovněž ČEZ v budoucnu počítá s možným využitím použitých baterií pro skladování velkého množství elektřiny. A ČEZ se rovněž nebrání využití baterií v elektromobilech i v rámci celého distribučního systému.

Zdroj: ČEZ

Letošní výhled nezměněn

Navzdory v posledních týdnech dalšímu růstu cen elektřiny již na rekordní úrovně management stále jen potvrzuje předchozí výhled letošního hospodaření. Z jeho strany jakoby opět příprava pro budoucí prezentace, že management nakonec další rok dovedl firmu k lepšímu výsledku, než byl výhled. Za letošní rok by zkrátka měl očištěný čistý zisk dle firmy meziročně klesnout z 22,8 mld. na 17-20 mld. . Zisk EBITDA pak z 64,8 mld. na 55-57 mld. v závislosti ještě na termínu vypořádání divestic dalších aktiv.

Jak známo ČEZ část produkce/výrobní kapacity vůbec nepředprodává. Vzhledem k situaci na trhu, tedy poptávce, vykrývání špiček má firma dle všeho nyní „zlatý důl“. Oproti dřívějším předprodejům prodává evidentně velmi často za ceny i o více než 100 % vyšší.

Sám ČEZ v prezentaci uvedl, že za letošní rok by průměrná realizační cena prodané elektřiny měla dosáhnout 49 EUR/MWh. Forwardové ceny pro příští rok se přitom pohybují u 74 EUR/MWh. Kdyby došlo k prodeji za takovou cenu, přineslo by to dle ČEZ teoreticky nárůst zisku o 20 mld. .

Nárůst provozního zisku až o 50 procent

Právě v návaznosti na předpokládané vyšší ceny elektřiny v budoucnu, včetně emisních povolenek, a také vyšší stabilnější výrobě nejlevnější energie skupiny z jádra, očekává ČEZ vylepšení hospodaření. Oproti loňskému zisku EBITDA ve výši 57 mld. , by v polovině dekády měl činit 65-70 mld. . O dalších 5 let později, tedy v roce 2030, již 80-85 mld. . Přičemž pro zmiňované nejvzdálenější období je kalkulováno s relativně levnou cenou elektřiny 55-60 EUR/MWh, resp. cenou emisních povolenek 46 EUR/t. Jak je patrné níže, při příznivějších cenách ČEZ naznačuje ještě výraznější hospodaření.

Zdroj: ČEZ

Důležitým parametrem pro akcionáře je jistě výše zadlužení firmy. ČEZ v této dekádě zmiňuje CAPEX (investiční výdaje) v souhrnné výši 500-550 mld. . Grafické znázornění v prezentaci bez bližšího měřítka naznačuje, že vlastně až desítky miliard z toho by mohly být použity také na akvizice. Každopádně i přes navýšení investicČEZ stále generovat pozitivní cash flow a zadlužení v roce 2030 zůstat pod trojnásobkem zisku EBITDA (v roce 2020 činil poměr 2,2). Vzhledem ke zmiňovanému plánovanému růstu provozního zisku, ale tedy vlastně v reálných číslech k poměrně značnému navýšení zadlužení. A otázkou do budoucna, která je vlastně věštěním z křišťálové koule, kde budou úrokové sazby. Tedy parametr, který tak značně může promluvit do konečného hospodářského výsledku.


Poslední zprávy z rubriky Akcie v ČR:

Út 10:34  Krátké zprávy z ČR: Moneta, ČNB Research (Česká spořitelna)
Út 10:29  ČEZ: Vláda zvažuje jak snížit dopady rostoucích cen energií Research (Česká spořitelna)
Út   9:47  Valná hromada Stock Spirits schválila nabídku převzetí od CVC Research (Česká spořitelna)


Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.