Patria (Patria Finance)
Investice  |  21.07.2021 17:12:35

Růstově hodnotový guláš a návrat k jednoduchosti

Podle některých názorů bude ekonomický boom v USA slábnout (viz i má pondělní a páteční úvaha). A růstové akcie si proto povedou dobře. Proto, že si investoři v prostředí ne tak rychlého růstu ekonomiky budou (opět) více cenit firem a akcií, které dokážou generovat rychlejší růst. Podívejme se dnes ale na věc „od základu“.

1. Růstová akcie: Dejme tomu, že máme firmu s akcií, která nyní přináší dividendu ve výši 1 dolaru. Požadovaná návratnost je u ní 10 % a čeká se, že dividenda bude neustále růst o 9 % ročně. Hodnota takové akcie je 100 dolarů (1 dolar dělený rozdílem mezi požadovanou návratností a očekávaným růstem, tedy jedním procentem).

2. Hodnotová akcie: Dejme tomu, že máme druhou firmu s akcií, která nyní přináší dividendu ve výši 20 dolarů. Požadovaná návratnost je u ní také 10 %, ale zde se čeká, že dividenda bude neustále klesat o téměř 10 % ročně. Hodnota takové akcie je také 100 dolarů. První akcie by tedy byla růstová, druhá hodnotového typu.

3. Efektivní trh a žádná překvapení: Pokud by se obě akcie obchodovaly na efektivním trhu a nepřicházela by žádná překvapení, nějaké úvahy o větším, či menším cenění si oné růstové akcie nemají prostor. Akcie se tu obchodují za ceny odpovídající jejich hodnotám, ty jsou jasně dány zmíněnými dividendami a očekáváními. I ono rozdělování na růstový a hodnotový titul nemá vlastně moc smysl.

4. Překvapení u sazeb: Nyní si představme, že investoři skokově přehodnotí požadované návratnosti, respektive jejich bezrizikovou část – začnou věřit, že bezrizikové výnosy obligací se znatelně zvednou a to zvedne celou požadovanou návratnost u obou akcií (a u obou samozřejmě stejně).

Hodnota obou akcií klesne, protože budoucí dividendy budeme diskontovat vyšší požadovanou návratností. Klesne ale více u akcie růstové, protože její dividendy mají své „těžiště“ posunuto více do budoucnosti a jsou tak na změnu požadované návratnosti citlivější.

O vlivu sazeb na růstové tituly se nyní hovoří často. Donedávna v tom smyslu, že sazby půjdou nahoru rychleji a to bude hrát v neprospěch růstových akcií. Což odpovídá výše uvedenému. Nicméně stojí možná za zdůraznění, že podle výše uvedené logiky by překvapivě rychlý/razantní růst sazeb neprospíval ani hodnotovým akciím. Jde jen o to, že jejich citlivost by byla nižší, ale hodnota by tu kvůli (nečekaně) vyšším sazbám šla dolů zrovna tak jako u růstových akcií.

Trochu nelogicky z tohoto pohledu mohou znít úvahy o tom, že by investoři měli kvůli růstu sazeb rotovat od růstu k hodnotě. Pokud totiž bereme jen izolovaný vliv vyšších sazeb, tak v podstatě říkáme, že by investoři měli rotovat od aktiva, jehož hodnota klesne více, k aktivu, jehož hodnota klesne méně, ale klesne také. Něco jiného je (neočekávaný) pokles sazeb, či snížení jejich očekávaného růstu. V těchto případech roste hodnota obou skupin akcií, růstových ale více.

5. Překvapení u dividend: Pokud by ale mělo dojít k posunu u sazeb, většinou jde o důsledek toho, že se mění (nominální) růstový výhled u celé ekonomiky. Vyšší sazby by tak byly odrazem nahoru se posouvajících očekávání ohledně ekonomické aktivity a naopak. Jinak řečeno, mění se požadovaná návratnost i očekávané dividendy.

Pak jde o to, který efekt by byl silnější a co už je a není odraženo v cenách akcií. Ekonomika překvapivě nahoru (sazby nahoru), či ekonomika slabší (sazby nižší) tak mohou generovat různé výstupy. A to i na úrovni celého trhu i v preferencích mezi růstem a hodnotou. Utlumenější růst může třeba trhu prospívat, pokud se sazby udrží extrémně nízko (roky po finanční krizi), naopak boom může trhu škodit, pokud vede k prudkému zvednutí sazeb.

6. Jasné vodítko: Jelikož nám z toho vzniká guláš bez jasného vodítka, vrátím se zpět na začátek k prvním dvěma bodům, které mohou být vodítkem celkem pevným: Hodnota akcie je dána požadovanou návratností a očekávanými dividendami. A škatulky „růstová“ či „hodnotová“ mohou nakonec mást a nemít moc velkou přidanou hodnotu. Jde ale o to, podle čeho se investor vlastně chce řídit.

Každopádně, podle následujícího grafu v USA i Číně investoři rotovali od růstu k hodnotě od podzimu minulého roku až do května roku letošního. V USA se pak směr obrátil, v Číně ne. V USA to může být kvůli tomu, že s boomem a vyššími sazbami to nemusí být tak žhavé. A v Číně možná proto, že pro růstové technologie to žhavé být začíná.
0

Zdroj: Twitter

Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentářZobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.