FS (Finanční správa)
Daně a účetnictví  |  19.07.2021 14:00:00

Reakce na rozhovor s Tomášem Goláňem

  • Rozhovor vedla: Simona Hornochová | zdroj: Bulletin Komory daňových poradců ČR 2/2021

Senátor a daňový poradce Tomáš Goláň v rozhovoru pro Bulletin Komory daňových poradců nevhodným způsobem kritizuje činnost státní správy. Ve svých obviněních pak útočí zejména na zaměstnance Finanční správy. V rozhovoru až nebývale tvrdým způsobem obviňuje zaměstnance Finanční správy z manipulací daňových řízení, kdy jen - namátkou uvádím - osočuje ze zamlčování důkazních prostředků, účelového hodnocení svědeckých výpovědí, využívání balastu při důkazních řízení, za který považuje skutečnosti, kdy subjekty neplní řádně své zákonné povinnosti, apod. Pan senátor dokonce současný stav přirovnává k návratu „50. let”, kdy vidí paralelu v tom, že jsou dnes odsouzeni (podle jeho názoru) nevinní lidé za daňové delikty. Zaměstnanci Finanční správy jsou v rozhovoru osočováni ze ztráty kultivovanosti, slušnosti, zdravého rozumu a odbornosti, v čemž vidí příčinu neúspěchu rozhodnutí Finanční správy, kdy jich je (podle něj) 50 % správními soudy rušeno.

Nebudu dělat taxativní výčet všech v rozhovoru uvedených výpadů vůči Finanční správě. Nebudu se dále ani vyjadřovat k tomu, jak pak senátor kritizuje práci a odbornost státních zástupců a soudců, protože mi to nepřísluší, i když s ním hluboce nesouhlasím.

Musím se však souhrnně vyjádřit a důrazně se ohradit proti všem nepravdám, dezinformacím a pomluvám, které pan senátor učinil vůči zaměstnancům Finanční správy.

Finanční správa při vedených řízeních spolupracuje s řadou dalších orgánů a institucí. Vždy vykonává svoji činnost podle platných právních předpisů a svou činností průběžně reaguje na rozhodovací praxi správních soudů, které posuzují složité právní otázky a odlišné právní názory účastníků soudních sporů. V řízeních vystupuje erudovaně a profesionálně o čemž svědčí i výsledky. Od roku 2015 do roku 2020 byla např. Finanční správa před správními soudy úspěšná v 60 % případů a v dalších 10 % byla řízení o žalobách proti Finanční správě zastavena. Tuto statistku jsem rovněž osobně v Senátu minulý rok uváděla. Navíc soudy projednávají jen malou část rozhodnutí, která jsou při správě daní vydána.

V nedávném téžkém období trvajících nouzových stavů Finanční správa ukázala i svoji flexibilitu, kdy v rekordně krátkém čase přenastavila systémy a vyškolila zaměstnance, kteří pak vypláceli podnikatelům kompenzační bonusy.

Stojím si proto jednoznačně za tím, že Finanční správa zaměstnává pracovníky na základě jasně daných kritérií a průběžně je podporuje v profesním rozvoji. Vyžaduje po nich chování v souladu se služebním zákonem, ke kterému patří slušnost, profesionalita a kultivovanost. Určitě není od věci zmínit, že drtivá většina daňových poplatníků nemá s Finanční správou také žádné problémy, a to také proto, že si řádně plní své zákonné povinnosti. Bez bližšího komentáře, avšak s úsměvem, ponechám i pocity pana senátora o tom, kdo vlastně řídí Finanční správu.

Finanční správa je apolitický orgán veřejné moci, jehož hlavní úlohou je správa daní a zajištění příjmové stránky státního rozpočtu. Tato práce představuje v podstatě poslání, a to náročné poslání, neboť pouze tehdy, když budou řádně placeny daně a všichni si budou plnit zákonné povinnosti, budou z toho o to více profitovat občané této země.

Závěrem bych, na rozdíl od pana senátora, který vzkazuje svým kolegům - daňovým poradcům, aby se Finanční správy nebáli, neboť problematice daní rozumí lépe než ona a přeje si, aby se naopak Finanční správa bála daňových poradců, vyzvala všechny své kolegy a též daňové poradce k jinému typu spolupráce.

Opusťme konfrontační boj a naopak vyzývám všechny ke společné spolupráci a věcné diskusi.

Pojďme jednotně vystupovat proti těm subjektům, které podnikají za účelem krácení státního rozpočtu, a to na úkor většiny poctivých občanů a firem této země.

Moc bych si přála, kdyby se toto povedlo!

Tatjana Richterová, generální ředitelka Generálního finančního ředitelství

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář


Přečtěte si také:

24.08.2015Rozhovor: James Henderson, energetik z Oxfordu Ekonomický deník (Ekonomický deník)
?

Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.